18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowe dożynki w Sulmierzycach zakończyły żniwa

Małgorzata Krupa
Sulmierzyce były gospodarzem tegorocznego powiatowego święta plonów. Imprezę zorganizowano na sulmierzyckim Rynku. Słońce z pewnością przypiekło nieco gości siedzących przy "prezydialnym" stole. Próbowali im dopiec też autorzy dożynkowych przyśpiewek

Tradycją powiatu krotoszyńskiego stało się to, że powiatowe dożynki co roku odbywają się w innej gminie. W tym roku zaszczytne miano gospodarza przypadło Sulmierzycom. Organizacja takiej imprezy to spore przedsięwzięcie, dlatego też tegoroczne Dni Sulmierzyc nie odbyły się u progu lata, lecz niemalże na zakończenie, w sobotę poprzedzającą dożynkową niedzielę.
Starostami powiatowych dożynek powiatowych w Sulmierzycach byli: Anna Morawska i Bernard Kierakowicz. Starościna z mężem Piotrem prowadzi 40-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję zbóż, rzepaku i na hodowlę trzody chlewnej. Z kolei starosta z żoną Iwoną w ma 45-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję roślinną.
Dożynkowe świętowanie rozpoczęto uroczystą mszą świętą, podczas której podziękowano za tegoroczne żniwa. Rok ten nie należał do najłatwiejszych. Najpierw mrozy, potem susza, w końcu deszcze - to wszystko nie wpłynęło korzystnie na wysokość plonów. Mimo to tradycji musiało stać się zadość - żniwa jakie by nie były, trzeba za nie podziękować.

Sulmierzyce były gospodarzem tegorocznego powiatowego święta plonów

Tuż po mszy uczestnicy imprezy korowodem ruszyli z kościoła na sulmierzycki Rynek. W korowodzie szli starostowie wraz z asystami oraz zespoły reprezentujące gminy. W korowodzie szli także przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście.
Po oficjalnym otwarciu dożynek przez burmistrza Sulmierzyc Piotra Kaszkowiaka rozpoczęto część obrzędową. Przed stołem gości złożono główny wieniec dożynkowy, później reprezentantom poszczególnych gminy i innym zaproszonym gościom wręczano dożynkowe chleby. Zespoły w swych przyśpiewkach w humorystyczny sposób przedstawiały osoby odbierające chleb. Tylko niektóre przyśpiewki miały satyryczny charakter, większość to pochwalne hymny pod adresem włodarzy gmin. Ci, którzy zostali obdarowani chlebkami, ruszyli później do ludzi, by podzielić się chlebem z uczestnikami dożynek.
Po części oficjalnej wręczano odznaczenia "Zasłużony dla rolnictwa". Odznaczenia te przyznano: Annie Morawskiej, Agnieszce Trawińskiej, Ryszardowi Milewskiemu, Marianowi Paluszkiewiczowi, Wiesławowi Laudowiczowi, Eugeniuszowi Marcinkowskiemu, Benedyktowi Marszałkiewiczowi, Marianowi Mazurkiewiczowi, Krystynie Kokot, Marianowi Matybie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto