POWIAT: Radni rezygnują z tabletów. W zamian chcą podwyżki diet!

Wiesław Zdobylak
Radni przegłosowali, że podczas sesji korzystać będą z własnych laptopów lub tabletów. To dało pretekst do podwyższenia ich diet !
Radni przegłosowali, że podczas sesji korzystać będą z własnych laptopów lub tabletów. To dało pretekst do podwyższenia ich diet ! Wiesław Zdobylak
Radni powiatowi postanowili pracować podczas obrad sesji i komisji na własnych komputerach, w ramach tzw. oszczędności. Nie zapomnieli jednak przy tym, by podnieść sobie diety. Bo te ponoć nie rosły od 2000 roku!

Rada Powiatu Krotoszyńskiego zmierzyła się z nie lada problemem, czyli sposobem prowadzenia obrad. Ustawodawca bowiem [czyli Sejm] zażyczył sobie, aby obrady tego gremium były jawne, transmitowane w Internecie, a głosowania imiennie znane każdemu wyborcy.
W związku z tym starosta krotoszyński Stanisław Szczotka podczas pierwszego w nowej kadencji posiedzenia komisji budżetowej zaproponował, by – podobnie jak to uczyniły inne samorządy gminne – rozstrzygnąć, za pomocą jakich urządzeń radni będą głosować, tak jak tego wymaga ustawa. Wybór był prosty: albo kupujemy dla radnych tablety, albo leasingowane laptopy.
– Jeżeli radny upuści tablet lub go zainfekuje, będzie ponosił tego konsekwencje finansowe. Jeżeli radni chcą mieć tablety, to wtedy rozpiszemy stosowny przetarg. Zakupimy tablety w miarę dobrej jakości – mówił starosta, przejawiający jak zwykle zdrowy rozsądek.
Niestety, okazało się, że zakup sprzętu dla obsługi aplikacji komputerowej e-sesja to sprawa polityczna i trzeba temu problemowi poświęcić bez mała godzinę.
– Warto by kłopotu Starostwu nie robić. Apeluję, by zostać przy własnych urządzeniach. Wnioskuję wprost, by się z tego zakupu wycofać – rozpoczął debatę na temat tabletów radny Dariusz Rozum (PO). Okazało się, że zdania są wśród radnych na ten temat różne, ale zadziwiająco zbieżne. Jedni poparli radnego w imię „oszczędności” (Jarosław Kubiak), inni protestowali w imię „ochrony prywatności” (Jacek Zawodny), jeszcze inni apelowali, aby radni „wyglądali symetrycznie” i mimo wszystko podjęli ostateczną decyzję (Hieronim Marszałek). Koniec końców stanęło na tym, że w imię dobra wyższego radni pracować będą podczas obrad sesji lub komisji na własnym sprzęcie.
I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie okazało się, że żałosna dyskusja o tabletach czy tam laptopach nie była zwykłym pretekstem do dyskusji o... dietach radnych.
Okazuje się, że fakt posługiwania się własnymi komputerami to doskonałe alibi do żądania podwyżek uposażenia radnych. W oficjalnym dokumencie uzasadniającym ten krok czytamy: „Należy stwierdzić, iż czynnik inflacyjny spowodował obniżenie o połowę realnej siły nabywczej diet”. Mało tego, wnioskodawca zauważył, że „wysokość diet radnych Rady Powiatu Krotoszyńskiego w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest jedną z najniższych”, a ponadto „zwiększone zostały obowiązki radnych (40% radnych pracuje w 2 lub 3 komisjach)”, by już nie wspominać o tym, że „radni zadecydowali również o zakupie prywatnego sprzętu elektronicznego do obsługi e-sesji”. Czysty dramat, wymagający podjęcia radykalnych decyzji, np. o podwyżkach!
Warto jednak pamiętać, że mówimy o poważnych kwotach. I tak przewodniczący Rady Powiatu Juliusz Poczta zarabiać będzie 2147 złotych brutto, wiceprzewodniczący (Irena Rękosiewicz, Dariusz Rozum) po 1431 zł brutto, zaś członkowie zarządu powiatu krotoszyńskiego (Wiesław Popiołek, Piotr Osuch, Miłosz Zwierzyk) po 1878 zł netto.
Inni też nie będą stratni. Przewodniczący komisji rewizyjnej (Andrzej Skrzypczak) zarabiać będzie 1520 zł, a przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji (Marcin Jamry) „tylko” 1431 zł netto.
Pozostali radni, będący członkami stałymi komisji rady, zarobią „zaledwie” 1073 zł netto.

+++

Wideo

Dodaj ogłoszenie