Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat: dzikie psy grasują po lasach

ANNA JUSKOWIAK
Bezpański psy często zagryzają zwierzynę leśną i pozostawiają zwłoki
Bezpański psy często zagryzają zwierzynę leśną i pozostawiają zwłoki www.naszemiasto.pl
W lasach na terenie powiatu krotoszyńskiego szerzy się plaga na wpół dzikich psów, które porzucone przez swoich właścicieli przystosowały się do życia w lesie. Lasy Chachalni nie są jedynymi, gdzie można trafić na bezpańskie psy.

Problem pół dzikich psów na terenie lasów w powiecie krotoszyńskim znany jest już od kilku lat. Jednak dopiero zima pokazuje, że rozwiązanie tej kwestii jest koniecznością. Problem dotyczy także terenów wiejskich w gminie Koźmin.

Myśliwi przekazują informacje o wałęsających się psach w gminie Kobylin, ale samorządowcy tego nie potwierdzają.

– Nigdy nie mieliśmy tego problemu. Sam nie słyszałem o tym, by na terenie lasów gminnych biegały dzikie psy. Mam stały kontakt z miejscowym leśniczym i on również nie miał takich sygnałów – wyjaśnia Wiesław Popiołek, pracownik Urzędu Miejskiego w Kobylinie.

Tego roku wpłynęło zgłoszenie o wychowujących się w lesie na terenie Chachalni szczeniętach. Nasz rozmówca nie potrafił jednak wskazać jaka to rasa.

– Szczeniaki wychylają się tylko na moment i zaraz uciekają. Trudno jest więc ocenić na pierwszy rzut oka, jaka to rasa – wyjaśnia.

Wojciech Marciniak, myśliwy z koła łowieckiego nr 3 Knieja w Krotoszynie już nie pierwszy raz spotkał się z grasującymi po lesie dzikimi psami.

– Jeszcze przed świętami, kiedy siedziałem na ambonie w lesie, słyszałem ujadanie psa. Wybrałem się więc ostrożnie w to miejsce – opowiada.

Kiedy samica oddaliła się od oszczekiwanego pola nasz rozmówca poszedł sprawdzić, czego tak zawzięcie broni.

– Z nory wyrytej w ziemi wynurzyły się 2 szczeniaki – wspomina. Postanowił działać. Okazało się jednak, że nie jest to takie proste. – Te szczenięta nie mogą tam zostać. One się wychowają, ale kiedy dorosną będą stanowić zagrożenie dla każdego, kto znajdzie się w lesie – uczula.

Zobacz także: Myśliwi kłusowali na jelenia

Watahy pół dzikich psów są spotykane coraz częściej. Wolniak podkreśla, że jednym z powodów grasowania psów po lasach czy polach jest wypuszczanie ich przez okolicznych rolników. Zwierzęta te biegają bez opieki i atakują zwierzynę leśną.

– Przykładowo jeśli sarna natknie się na ogrodzenie w trakcie ucieczki przed psami to wbije się w nie, a psy rozszarpią ją żywą. Psy zagryzają zwierzynę leśną i pozostawiają zwłoki – opowiada Wolniak.

Są to duże szkody dla ekosystemu leśnego, ponieważ drapieżniki atakujące swoje ofiary robią to dla przeżycia, z kolei psy nie. Marian Janoś, prezes koła łowieckiego nr 11 Kuropatwa w Krotoszynie potwierdza zdanie myśliwych.
– Mamy notorycznie problem z wałęsającymi psami. Kiedyś spotkałem biegającego psa na polu w Ustkowie – mówi Janoś.

Prezes koła nr 11 przyznaje, że były już wielokrotnie prowadzone rozmowy z rolnikami, ale nie przynoszą żadnego efektu. Myśliwi są zdania, że niektórzy rolnicy zaniedbują psy pozostawiając je przywiązane do budy w obecnie niskich temperaturach w dodatku bez pożywienia.
– Z zimna i głodu psy zrywają się z łańcuchów i biegną przed siebie – tłumaczy Janoś. Myśliwy twierdzi, że rolnicy mają po kilka psów, które nie zawsze mają odpowiednie warunki do życia.

Dla myśliwych strzelanie do bezpańskich psów nie jest takie łatwe w realizacji. Wolniak z koła łowieckiego Knieja w Krotoszynie zaznacza, że strzelanie do psów jest dozwolone, ale w praktyce może przysporzyć wiele kłopotów.

– Broń myśliwska jest przeznaczona do łowienia zwierzyny. Pies nie jest określony jako zwierzę łowne, dlatego też nie wolno do niego strzelać – wyjaśnia.

Tłumaczy, że strzelanie do psów może zakończyć się odebraniem broni, ponieważ jest to wykorzystywanie jej do innych celów niezgodnych z jej przeznaczeniem. By myśliwy mógł ustrzelić bezpańskiego psa, musi otrzymać pismo zezwalające na odstrzał, wystawione przez łowczego danego koła łowieckiego, do którego należy.

Wolniak z koła Knieja tłumaczy, że dokument jest wypisywany na określonego myśliwego.
– Myśliwy musi sam zadecydować, którego psa na danym terenie odstrzelić. W naszym kole taki dokument jest wystawiony na siedmiu myśliwych, ale żaden z nich nie odważy się strzelić do psa – przyznaje Wolniak.

W historii łowiectwa było wiele przypadków ustrzelenia psów. Jak przypomina Wolniak myśliwi mieli później niemałe problemy.

– W przypadku ewentualnej rozprawy sądowej myśliwy nie jest w stanie udowodnić, że pies był zdziczały. Z kolei prokurator bez problemu wykaże, że pies był oswojony, że był przyjacielem rodziny itp. – opowiada.

W przypadku zabicia psa przez myśliwego prawo jest o tyle niezrozumiałe, że nie jest brana pod uwagę nawet obrona zdrowia czy życia ludzkiego.

– Sugestie są różne. Po co tam wchodziłeś, mogłeś wybrać inną drogę ucieczki i tak dalej – podaje przykłady argumentacji sądowej Wolniak. – Ostatnio ledwo udało mi się uciec przez psami w lesie na terenie Chachalni. To domowe psy od okolicznego rolnika. Nie wiem, co by się stało, gdybym nie uciekł, ale ich odstrzał byłby problemem, bo mają właściciela – wspomina Wolniak.

W przypadku lasów na terenie Chachalni zagrożenie jest o tyle duże, gdyż rozbudowuje się tam osiedle domków jednorodzinnych. Coraz więcej rodzin decyduje się na budowę domu w tej cichej i spokojnej okolicy. Jeśli więc ten problem nie zostanie rozwiązany, zagrożenie będzie rosło, a okoliczni mieszkańcy będą narażani na coraz większe niebezpieczeństwo.
Waldemar Wujczyk, komendant Straży Miejskiej w Krotoszynie przyznaje, że funkcjonariusze nie mają kompetencji, by działać na terenie Chachalni, ponieważ to już jest gmina Zduny.

Krotoszyn.naszemiasto.pl na Facebooku. Zebraliśmy całe miasto w jednym miejscu - dołącz do naszej społeczności!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto