Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrójna uroczystość bracka w Raszkowie [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W poniedziałek, 15 sierpnia Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. ks. Kazimierza Jagielskiego w Raszkowie odbyła się potrójna uroczystość: 30-lecie reaktywacji bractwa, poświęcenie Sali Brackiej oraz intronizacja Króla Kurkowego Ryszarda Januszkiewicza.

Poświęcenie Sali Brackiej w Raszkowie

Potrójna uroczystość bracka rozpoczęła się mszy św. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Raszkowie, którą odprawił proboszcz ks. kan. Robert Bogdajewicz. Następnie uczestniczy przemaszerowali w korowodzie prowadzonym przez Krotoszyńską Orkiestrę Dętą na strzelnicę bracką. Tym razem przemówienia i ceremoniał miały miejsce nie pod strzałownią, ale pod salą bracką, którą poświęcił ks. kan. Robert Bogdajewicz. Sala Bracka w Raszkowie (koszt budowy i wyposażenia) wyniosła gminę 762 tys. zł.

30-lecie KBS w Raszkowie

Zebranych powitał prezes bractwa Marek Stefański, a historię reaktywacji wspominał burmistrz Raszkowa i brat kurkowy Jacek Bartczak. Warto wspomnieć, że dwa dni wcześniej podczas 100-lecia Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w Poznaniu burmistrz został odznaczony najwyższym odznaczeniem brackim, czyli Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Zjednoczenia. Nawiązał on do tej uroczystości i wspomniał brata Ireneusza Dobrasa z Krotoszyna, który tego dnia również zmarł. Podczas uroczystości odznaczono Przemysława Grzegorczyka Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Zjednoczenia oraz Jordana Jaśkiewicza Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Zjednoczenia.

Intronizacja Króla Kurkowego

Później odbyła się intronizacja, czyli przekazanie łańcuchów dotychczasowej Rady Królewskiej, czyli króla Krzysztofa Staśkiewicza, I rycerza Jana Skoczylasa i II rycerza Marka Stefańskiemu nowej Radzie Królewskiej, czyli królowi Ryszardowi Januszkiewiczowi, I rycerzowi - Dariuszowi Grzegorczykowi i II rycerzowi - Ryszardowi Bandoszowi. Ryszard Januszkiewicz przekazał na ręce burmistrza 40-letni sztucer czarnoprochowy, 30-letnią armatkę czarnoprochową, które sam wykonał oraz złoty łańcuch ze złotą kulą pistoletową. Pamiątki te burmistrz przekazał do nowo powstającego muzeum w Przybysławicach.

Turniej Strzelecki

W strzelaniu z pistoletu czarnoprochowego nagrody zgarnęli bracia z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie, czyli Tomasz Ratajczak (I miejsce), Bartosz Marciszewski (II miejsce) i Piotr Rożko (III miejsce). W strzelaniu do Tarczy 30-lecia bractwa zwyciężył Piotr Rożko (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie), II miejsce zajął Marek Balcerek (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Jutrosinie), a III miejsce - Kacper Zegar (Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. św. Józefa w Rozdrażewie). W strzelaniu z dwuboju z pistoletów bocznego zapłonu i centralnego zapłonu I miejsce zajął Jacek Antczak (Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. ks. Kazimierza Jagielskiego w Raszkowie), II miejsce - Andreas Dahmen (Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. ks. Kazimierza Jagielskiego w Raszkowie), a III miejsce - Tomasz Ratajczak (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie). W strzelaniu do Kura zwyciężył Ryszard Bandosz (Kurkowe bractwo Strzeleckie im. ks. Kazimierza Jagielskiego w Raszkowie), II miejsce zajął Bartosz Marciszewski (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie), a III miejsce - Piotr Rożko (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie). W strzelaniu do Tarczy Losowej I miejsce zajął Kacper Zegar (Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. św. Józefa w Rozdrażewie), II miejsce - Marek Balcerek (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Jutrosinie), a III miejsce - Ryszard Bandosz (Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. ks. Kazimierza Jagielskiego w Raszkowie). W strzelaniu o Łańcuch Przechodni Jana Pawła II zwyciężył Ryszard Bandosz (Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. ks. Kazimierza Jagielskiego w Raszkowie), II miejsce - Janusz Nowak (Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. św. Józefa w Rozdrażewie), a III miejsce - Leszek Lewandowicz (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Koźminie Wielkopolskim). Tarczę Rady Królewskiej zgarnął Marek Balcerek (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Jutrosinie).

Powstaje muzeum brackie w Przybysławicach

Jednym z punktów uroczystości była wycieczka do Przybysławic. Znajduje się tam późnobarokowa rezydencja wzniesiona w połowie XVIII w. Przebudowy dokonano dla Niemojowskich ok. 1848 r. Kolejnej dokonano na pocz. XX w. i zaadoptowano budynek na potrzeby szkoły. Jeszcze w okresie międzywojennym postanowiono zrobić z niego szpitala sanatoryjny, w okresie wojny Niemcy utworzyli tam koszary Hitlerjugend, po wojnie otwarto Ośrodek Zdrowia, a od 1947 r. znajdowała się tam szkoła rolnicza. Obiekt był w opłakanym stanie, a jeszcze niedawno spełniał rolę mieszkań. W 2018 r. ruszyła modernizacja i adaptacja obiektu na instytucję kultury. Od pół roku odbywają się tam sesje Rady Miejskiej. Ponadto w obiekcie powstaje muzeum, gdzie zaprezentowane są eksponaty z obu bractw działających na terenie gminy Raszków, czyli Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. ks. Kazimierza Jagielskiego w Raszkowie oraz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. Władysława Frąszczaka Ligota-Korytnica-Koryta. Na miejscu historię obiektu przedstawili burmistrz Raszkowa Jacek Bartczak oraz były dyrektor przybysławickiej szkoły dr Józef Dytfeld.

Długa historia raszkowskiego bractwa

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Raszkowie ma swoje początki w XVIII w. Pierwsze znane nam prawa nadal król August III 26 maja 1755 r. W dokumencie monarcha powoływał się na prawo jeszcze z czasów swojego ojca, wiec data powstania nie jest jasna. Od czasów miedzywojennych za datę powstania uznaje się rok 1854 r. Od tego roku zaczynają występować źródła brackie. Organizacja kształciła w w strzelaniu. Organizacja miała wówczas sztandar, który zaginął, a kolejny ufundował prezes Józef Chylewski 3 czerwca 1860 r. Majątek bracki spłonął w pożarze kościoła w 1882 r. Bractwo posiadało też strzelnicę, którą podarował organizacji dziedzic Raszkowa Arnold Skórzewski w 1858 r. Bractwo przestało istnieć w 1896 r. w czasach germanizacji, a strzelnicę po wykupieniu Raszkówka zabrała Komisja Kolonizacyjna. Kolejna ważna data to 16 czerwca 1927 r., kiedy to bractwo zostało reaktywowane z inicjatywy Władysława Haraszkiewicza. W zebraniu uczestniczyło 29 osób, a pomoc okazali bracia z Ostrowa Wielkopolskiego. Pierwszym prezesem został burmistrz Raszkowa Stanisław Zieliński. Wiadomo, że wybuch II wojny światowej przerwał działalność bractwa. I tutaj znowu pojawia się ważna data, czyli 19 czerwca 1992 r. To wtedy z inicjatywy brata Jacka Bartczaka, ówczesnego członka KBS w Ostrowie o brata Krzysztofa Niemierza, członka KBS w Kórniku reaktywowano bractwo. Tego też dnia odbyło się spotkanie założycielskie 15 osób, a także braci kurkowych z Ostrowa Wielkopolskiego: Mieczysława Krystkowiaka, Władysława Fickera i Włodzimierza Rychwalskiego. 27 września 1992 r. poświęcono strzelnicę bracką, a 23 kwietnia Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Raszkowie zostało przyjęte do Okręgu Ostrowskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. 15 sierpnia 1993 r. odbyło się uroczyste poświęcenie nowego sztandaru Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Raszkowie. 21 lutego 1995 r. ówczesny burmistrz Raszkowa Stanisław Koczura zapewnił dzierżawę strzelnicy przez bractwo. Dlatego też na nowej sali brackiej pojawiły się cztery daty: 1755 (data prawa od Augusta III), 1854 (oficjalna data początków bractwa), 1927 (reaktywacja bractwa po okresie zaborów) oraz 1992 (reaktywacja bractwa po okresie komunizmu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto