Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie ptasiej grypy [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
Arch. PSP Krotoszyn
We wtorek, 10 stycznia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego związane z występowaniem na terenie naszego kraju ognisk ptasiej grypy.

Spotkanie odbyło się z udziałem Starosty Krotoszyńskiego Stanisława Szczotki, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie bryg. Jacka Strużyńskiego, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krotoszynie Anny Lis – Wlazły, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krotoszynie Andrzeja Rolle, Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Jacka Wybierały oraz członków Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krotoszynie, jak również pracowników gmin powiatu krotoszyńskiego odpowiedzialnych za realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

Warto pamiętać,że od 20 grudnia ubiegłego roku obowiązują zaostrzone przepisy sanitarne dotyczące hodowli ptactwa domowego. Przepisy dotyczą zarówno wielkich ferm hodowlanych, jak i zwykłych przydomowych kurników.

Według rozporządzenia ministra rolnictwa hodowcy drobiu powinni wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybieg i pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane; nie wolno karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany; należy stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem; należy czyścić i odkażać sprzęt i narzędzia używane do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem; wymagane jest dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej m.in. informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności.

W gospodarstwach zajmujących się hodowlą drobiu należy wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich. Należy też tak przechowywać paszę dla ptaków, aby nie miało z nią styczności dzikie ptactwo oraz aby nie dostawały się do paszy odchody. Lekarz weterynarii w przypadku niestosowania się do tych przepisów może ukarać właściciela na podstawie decyzji administracyjnej. Możliwe jest również utracenie odszkodowania.

*****

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto