Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PORADY: Najlepsze sposoby na rzucenie palenia. Znasz je?

Klaudia Borkiewicz
arch. ŻK
Jedna na pięć osób palących umiera z powodu choroby serca. Statystyki nie kłamią i mówią, że jeden na czterech palaczy skraca swoje życie o ok. 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Papierosy zawierają m.in. substancje smoliste, tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, chlorek winylu, aceton, kadm czy nawet fenol.

Palacze są bardziej narażeni na zawały serca i śmierć!
Palacze, w porównaniu z osobami niepalącymi, są aż dwukrotnie bardziej narażeni na zawał serca, a także w 60 proc. a nawet w 85 proc. żyją z większym ryzykiem śmierci z powodu chorób tego narządu.

Poza tym szacuje się, że 9 na 10 osób, u których doszło do rozwoju raka płuca jest palaczami lub było nimi w przeszłości. Czynne palenie prowadzi do chorób nowotworowych, takich jak rak płuc, przełyku, krtani, języka, wargi, trzustki, nerki, czy jamy ustnej.

Palacze narażeni są też na raka żołądka, wspomniane wcześniej choroby serca, choroby układu oddechowego, pokarmowego, naczyń krwionośnych, zębów, oczu, hormonalnego, okołoporodowego, roz-rodczego, czy choroby skóry.

Natychmiastowe odstawienie
Należy starannie wybrać dzień, w którym zostanie wypalony ostatni papieros. Nie powinien być to dzień stresujący ani wypełniony spotkaniami towarzyskimi, ponieważ trudniej będzie dotrzymać postanowienia. Nie zaleca się, by kobiety rzucały palenie tuż przed okresem.

Hipnoza
Kilka sesji z hipnoterapeutą może zmienić nastawienie do papierosów oraz ułatwić zerwanie z nałogiem.
zastępcza terapia. Terapia zastępcza jest to przyjmowanie długo nikotyny po-zbawionej obecnych w papierosach substancji smolistych i tlenku węgla (jest ona zawarta w gumach do żucia, plastrach czy inhalatorach) i ułatwia rzucenie palenia, zwłaszcza jeśli palacz korzysta z dodatkowych metod.

Leki na receptę pomagają stłumić chęć zapalenia papierosa.

Telefon zaufania
Pracujący tam specjaliści informują o najlepszych sposobach zerwania z nałogiem, a także służą wsparciem.
Bezpłatna Infolinia Zawsze Bez Nikotyny, tel. 800 300 600, czynna jest codziennie w godzinach 9:00–21:00. PPP-Przestań Palić Papierosy, tel. (22) 643 92 863; czynna jest we wtorki w godzinach 14:00–18:00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto