Polska 2050 chce zmian ws. Budżetu Obywatelskiego w Krotoszynie. Dlaczego? [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. stowarzyszenia
W piątek, 30 lipca na krotoszyńskim Rynku odbyła się konferencja prasowa stowarzyszenia Polska 2050.

Konferencja odbyła się na krotoszyńskim Rynku.

- Witamy Państwa na dzisiejszej konferencji prasowej Ruchu Polska 2050 w Krotoszynie. Naszym głównym tematem będzie wprowadzony właśnie, a oczekiwany przez społeczeństwo gminy Krotoszyn – budżet obywatelski. Po wielu latach starań, wreszcie jest i w tym miejscu bardzo dziękujemy w imieniu swoim i wielu mieszkańców, panu Burmistrzowi i Radzie Miasta i Gminy w Krotoszynie za przyjęcie uchwały o budżecie obywatelskim na rok 2022. Czym jest budżet obywatelski i dlaczego odgrywa tak ważną rolę dla wszystkich mieszkańców ? To przede wszystkim szczególna forma konsultacji społecznych, polegająca na partycypacji mieszkańców w decyzji o wydatkowaniu określonej kwoty z budżetu gminy. W naszym przypadku jest tou 150000, o której w drodze głosowania decydują mieszkańcy. To społeczeństwo ma tu najistotniejszy głos i ten głos jest bardzo ważny! Ważny w momencie urzeczywistniania potrzeb lokalnych, ważny w chwili pisania i procedowania danego projektu oraz ważny w momencie decyzyjnym czyli podczas ogólnego głosowania. Każdy mieszkaniec ma prawo oddać swój głos na projekt, który w jego mniemaniu jest ważny i potrzebny. Dlatego Droga Krotoszynianko i Drogi Krotoszynianinie – Twój głos jest ważny!!! Budżet obywatelski to jedna z najbardziej rozwijających się instytucji demokracji partycypacyjnej, a także niezmiernie ważnym narzędziem polityki rozwoju gmin. Budżet obywatelski szeroko i sprawnie realizowany w danej gminie może być remedium na zanikanie społeczeństwa obywatelskiego i osłabienie roli mieszkańców w życiu publicznym. Szczególnie ważne jest to teraz, po wielu miesiącach pandemii, po ogólnej izolacji, wszyscy potrzebujemy aktywacji społecznej, a budżet obywatelski jest narzędziem, które nam to świetnie umożliwia. Ruch Polska 2050 jest szczerze zadowolony z tego, iż mamy w Krotoszynie takie narzędzie jak budżet obywatelski i będziemy namawiać mieszkańców do jak najefektywniejszego wykorzystywania go. Niestety, musimy zauważyć, że uchwała nie jest idealna. Dlatego już dziś informujemy, że będziemy zgłaszać do Rady MiG konieczność wprowadzenia zmian, by ją ulepszyć, doprecyzować, aby w kolejnym roku była dostępna do szerszej społeczności. Dziś widzimy pewne niedoskonałości, które wspólnie możemy dopracować. Dlatego proponujemy, by powstał zespół przy urzędzie, który mógłby pracować nad tworzeniem nowej regulacji dotyczącej budżetu obywatelskiego. Zespół składający się z przedstawicieli urzędu, radnych, organizacji samorządowych, sołectw czy przedstawicieli rad osiedli. To bardzo ważne, by głos różnych środowisk był słyszany i brany pod uwagę - poinformowała Magdalena Paszyn, liderka krotoszyńskich struktur stowarzyszenia Polska 2050.

Zdaniem działaczy stowarzyszenia Szymona Hołowni, obecna uchwała prowadzi do wykluczenia pewnych grup społecznych. Dodatkowo uważają, że o decydowania o przeznaczeniu budżetu obywatelskiego powinni mieć mieszkańcy w formie papierowej, ale też cyfrowej.

- Kolejna rzecz, która się nasuwa, to fakt, iż uchwała skutkuje ograniczeniem podczas głosowania nad projektami, co może wydawać się zrozumiałe, jednak z naszej perspektywy, ograniczenia tego typu na wstępnym jego etapie jest wręcz sprzeczne z ideą budżetu obywatelskiego. Dlaczego mieszkańcy muszą dokonywać wyborów między dobrym projektem a bardzo dobrym. Tu limitów być nie powinno. 150 tys. To całościowa kwota przeznaczona na budżet obywatelski w 2022 roku, przy czym podzielona jest na 10 projektów po 15000. Zapis ten może uniemożliwić realizację większości projektów w zakresie infrastruktury miejskiej. Co więcej, należy zauważyć, że ten fakt może prowadzić do sytuacji, w której już na wstępie możliwe jest niezrealizowanie pełnej kwoty budżetu. Czy taki stan nie prowadzi do wątpliwości dotyczących pozorności budżetu obywatelskiego? Najczęstszą przyczyną odrzucania projektów przez komisje/zespoły w innych miastach było: brak wystarczającej (wymaganej) liczy poparcia mieszkańców, u nas to 25 osób, a w Poznaniu np. tylko 10, wykraczanie projektów poza zadania własne gminy, niedoszacowanie kosztów realizacji lub określeniem tych kosztów na poziomie przekraczającym dostępną pulę środków, brakiem możliwości realizacji zadań w ciągu jednego roku, niezgodności projektów z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ich realizacji na terenach nienależących do miasta albo przeznaczonych do sprzedaży. Tu warto dodać, że mieszkańcy powinni mieć dostęp do informacji, które przestrzenie miejskie należą do UMiG Krotoszyn - dodała Magdalena Paszyn.

- Jako Polska 2050 - stowarzyszenie, instytut strategie i partia tworzymy nową jakość w polityce, w działaniu społecznym. Nie interesuje nas polityka plemienna i stare PO-PISowr podziału. Chcemy merytorycznie i pragmatycznie rozwiązywać problemy. Oczywiście najwięcej problemów dotyczy naszego codziennego życia, w naszych małych ojczyznach. Dlatego samorząd jest dla nas bardzo ważny. Reforma samorządu była sukcesem transformacji ustrojowe. Niestety od kilku lat kosnekwentnei rząd PISu osłabia nasze samorządu. Program Polski Ład z dumą ogłaszamy przez premiera zakłada uszczuplenie finansów samorządów o ok 11 mld PLN. To ogromny cios dla samorządów. Oczywiście rząd obiecuje subwencje inwestycyjne ale wiemy że PIS rozdaje pieniądze wg partyjnego klucza. To jest jawne upolitycznienie samorządu i niebezpieczna centralizacja władzy. Nie zgadzamy się na to. Samorząd powinien być oparty na partycypacji społecznej. Nasza wartością jest dialog. Dlatego chcemy aktywizować wszystkich mieszkańców do działania. Istnieje już dużo narzędzi które umożliwiają partycypację społeczną. Inicjatywy uchwałodawcze, lokalne, konsultacje, budżet obywatelski. Będziemy o tych narzędziach mówić, będziemy o nie zabiegać i udoskonalać je. Dzisiaj w Krotoszynie Magdalena Paszyn liderka Polski 2050 przedstawia nasze wnioski i propozycje co do zmiany BO w Krotoszynie. To ważne narzędzie musi zostać udoskonalone - dodała Barbara Oliwiecka, koordynatorka struktur politycznych Partii Polska 2050 Szymona Hołowni na okręg 36 leszczyńsko-kaliski oraz radna Rady Miejskiej w Kaliszu.

Politycy Polski 2050 napisali wniosek do burmistrza Krotoszyna ws. budżetu obywatelskiego. - W tym momencie ogłaszamy „Maraton Pisania Wniosków”. Ruch Polska 2050 oferuje pomoc mieszkańcom, na każdym etapie pomysłu. Termin składania wniosków mija 14 września, więc czasu jest niewiele. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zaangażowania się w celu ulepszania, upiększania czy zmieniania najbliższej okolicy - zakończyła Magdalena Paszyn.

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie