Pierwsze pucharowe zmagania w sumo udane dla naszych

Marcin Szyndrowski
Arch. TAR
W Pucharze Europy w węgierskim Erd uczestniczyło ok. 400 zawodników i zawodniczek z 7 krajów: Węgier, Ukrainy, Estonii, Niemiec, Włoch, Norwegii i Polski. Walki odbywały się we wszystkich grupach wiekowych od młodzików po seniorów, oraz w kategorii Open.

W grupie seniorów zawody były równocześnie pierwszym etapem kwalifikacji do Word Games, które odbędą się w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych. Reprezentacja Polski liczyła 35 zawodników i zawodniczek, którzy – co trzeba podkreślić – spisali się rewelacyjnie i przywieźli wiele medali.
Same walki stały na bardzo wysokim poziomie sportowym, a każdy z zawodników i zawodniczek pokazali bardzo dobre przygotowanie do tych zawodów. O formę naszych zawodników z krotoszyńskiego klubu TAR i kobylińskiego klu-bu UKS Samson mogliśmy być spokojni. Przygotowani byli bowiem na sto procent, co oczywiście miało swoje przełożenie na wynik sportowy.
Wśród ekipy TAR-u pierwsze miejsca w swoich kategoriach i złote medale wywalczyli kolejno: Kacper Wiatrak (kat. -65 kg/U16) oraz Kacper Mikołajczyk - (kat.+95 kg/U16).
Srebrne krążki wywalczyli z kolei: Jakub Hekiert (kat. - 40 kg/U14), Michał Fabianowski (kat. +100 kg/U18), Mikołaj Mrowiński (kat. - 75 kg/U16) i Aleksandra Rozum (kat. - 65 kg/ U21).
Dodatkowo Aleksandra Rozum po zaciętych walkach zdobyła brązowy medal w seniorkach.
Wśród zawodników koby-lińskiego klubu Piotr Sikora zdobył brązowy medal w kat. kadet -65kg. Patryk Swora z kolei wywalczył piąte miejsce w kat -85kg seniorów.
Dla naszych zawodników pierwszy start udał się. Potwierdza to prezes Polskiego Związku Sumo – Dariusz Rozum, który nie kryje swojego zadowolenia. – Całość imprezy na Węgrzech przygotowana bardzo profesjonalnie. Dla naszych zawodników starty obfitowały w wiele emocjonujących momentów. Kilka razy stawali bowiem na najwyższym miejscu podium, co oczywiście bardzo cieszy i motywuje do dalszej wytężonej pracy przed kolejnymi zawodami pucharu Europy – mówi Dariusz Rozum.
Z którego startu prezes sumo jest najbardziej dumny? – Z każdego medalowego. Cieszy bardzo postawa Aleksandry Rozum, która poza zdobytym srebrem w U21 pokazała też charakter w seniorkach zdobywając brązowy medal. To tam pokonała m.in. Magdalenę Macios – medalistkę ubiegłorocznej edycji World Games we Wrocławiu. Jej forma stale wzrasta i jestem przekonany, że dobrze przepracowany okres czasu na treningach będzie przynosił wymierne korzyści w przyszłości – kończy Dariusz Rozum.
Kolejny start naszych zawodników z Krotoszyna i z Kobylina już niebawem. Następny Puchar Europy odbędzie się bowiem już w marcu – w Estońskim Vinii. Trzymamy kciuki, a o startach naszych zawodników będziemy na bieżąco informowali.

(Źródło: Foto Olimpik)