Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętacie jeszcze kampanie cukrownicze w Zdunach? [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Fotografie pochodzą z albumów rodziny Korgielów ze Zdun z arch. Urzędu Miejskiego w Zdunach
Głównym zakładem przemysłowych w Zdunach przez ponad 120 lat była cukrownia, której pierwsze budynki wybudowano w roku 1882. Rok wcześniej, czyli 140 lat temu powstała pierwsza spółka cukrownicza w Zdunach.

Początki zdunowskiej cukrowni

Początki zdunowskiej cukrowni sięgają 1881 r. Wtedy powstała spółka "Actien Zuckerfabrik Zduny", która miała za zadanie produkcję cukru z buraków cukrowych. Pierwsze budynki powstały w 1882 r. Do tego zbudowano bocznicę kolejową. Początkowo cukier surowy przewożono do innych rafinerii, jednak w latach 1912-1913 rozbudowano fabrykę. Wybuch I wojny spowodował zahamowanie firmy.

Cukrownia Zduny była niegdyś słynna na całą Polskę [ZDJĘCIA]

Polacy przejmują cukrownię

W 1924 r. Polacy przejęli zakład od Niemców i zmienili nazwę na Cukrownia Zduny Towarzystwo Akcyjne. W 1929 r. przedsiębiorstwo przejęła cukrownia w Witaszycach. Powstały wówczas Zjednoczone Cukrownie Witaszyce-Zduny sp. z o.o., które podzielone były na kilka filii: Cukrownię i Rafinerię w Witaszycach, Zarząd w Witaszycach i Cukrownię Zduny. Na początku lat 30. XX w. doszło w Polsce do kryzysu gospodarczego. Zakład w Witaszycach zdecydował o przeniesieniu całej produkcji do Witaszyc.

Strajk w zdunowskiej cukrowni

W Zdunach 4 stycznia 1934 r. wybuchł strajk, a na czele protestujących stanął rzemieślnik (mistrz rzeźnicki) Antoni Bielawski (1902-1977). Na miejsce przyjechała policja, która stwierdziła, że strajkujący nie niszczą mienia cukrowni i nie zamierzają opuścić zakładu pracy. Robotnicy rozpoczęli głodówkę. Strajk zakończył się 13 stycznia 1934 r. po spotkaniu ze starostą krotoszyńskim. Efektem tego było, że już w kampanii 1934/1935 przerobiono jedynie 40 tys. ton buraków, co stanowiło zaledwie 30 proc. mocy przerobowej, a praca odbywała się jedynie przez 6 godzin dziennie.

Uczestnicy strajku z 1934 r. na zdjęciu po 20 latach

Strajk w Cukrowni Zduny i pobicie radnego przez burmistrza [...

Okres wojny, PRL-u i III RP

W latach II wojny światowej rozwój znów był zahamowany, a latem 1944 r. rozpoczęto przebudowę zakładu na fabrykę kauczuku. Plany te przerwało zajęcie Zdun przez Armię Czerwoną. Po wojnie cukrownia nadal pełniła swoją funkcję, a kampania rozpoczęła się już pod koniec 1945 r. W 1948 r. cukrownia była najlepszym zakładem produkującym cukier w okręgu poznańskim i od tego roku do 1995 r. była zakładem państwowym. Zatrudniała wówczas od 160 ludzi, nawet do 360 osób w czasie kampanii. W 1995 r. większość udziałów przejęła Poznańsko-Pomorska Spółka Cukrowa, a w 2001 r. większość udziałów przejął koncern cukrowniczy Pfeifer & Langen KG z Kolonii. Ostatnia kampania odbyła się w 2003 r., a w 2005 r. cukrownia zakończyła działalność. Potem rozlokowała się tam firma BM Kobylin, która funkcjonuje tam do dziś. Obejrzyjcie nasz fotoreportaż.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

KORONAWIRUS: Wszystko zaczęło się od jednej osoby. Co nas cz...

Krotoszyn opustoszał. Ludzie wzięli sobie do serc komunikaty...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto