Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Gałeckich w Krotoszynie zostanie przebudowany! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Urzędu Miejskiego w Krotoszynie
W środę, 17 listopada w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie odbyło się podpisanie umowy przez Marka Olejnika, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz Bartosza Sękalskiego, przedstawiciela firmy Defreo sp. z o. o. z Sieradza, która będzie wykonawcą przebudowy i rozbudowy Pałacu Gałeckich. Kosztorys opiewa na 16 mln 333 tys. 595,47 zł, a ma remont zakończyć ma się za 500 dni.

Pomysł zagospodarowania Pałacu Gałeckich przedstawiła Marzena Wiśniewska, kierownik Biura Promocji w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie 15 listopada 2007 r. PSM stawał się powoli właścicielem pałacu. Swoją część w 2011 r. przekazało Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, a w 2019 r. - Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Pałac Gałeckich zostanie odnowiony! [ZDJĘCIA]

Długa historia Pałacu Gałeckich

Informacja o pierwszej rezydencji Krotoszyna pochodzi z 1415 r., czyli z czasu lokacji miasta. Istniał wtedy dwór drewniany, w którym rezydowali Krotoscy i Rozdrażewscy . Pierwszy murowany dwór powstał pod koniec XVI w., prawdopodobnie ok. 1585 r. przez Jana Rozdrażewskiego. Pod koniec XVII w. dwór został przebudowany przez ówczesnego właściciela Franciszka Gałeckiego, który nota bene wspomógł budowę obecnego ratusza. To właśnie za czasów Gałeckiego powstał bogaty ogród, a nawet zwierzyniec. W 1725 r. uległ znacznemu spaleniu i został przebudowany przez kolejnego właściciela Józefa Potockiego. Ok. 1820 r. przebudowany został znowu przez księcia Alexandra Carla von Thurn und Taxisa. Po I wojnie światowej i likwidacji księstwa krotoszyńskiego pałac przeszedł na własność skarbu państwa, a w 1938 r. uruchomiono w nim Publiczną Szkołę Leśną. W 1977 r. został zaadoptowany na potrzeby Zespołu Szkół Zawodowych, a później służył jako biblioteka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Później przeznaczono go na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej. Obiekt pamięta więc dawną Rzeczpospolitą, zabory, obie wojny światowe i Polskę Ludową, epidemie, powstania, a także pożary. Jest więc cennym i kluczowym zabytkiem w historii naszego miasta. W roku 2018, w poprzednim budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia wybuchł pożar, niszcząc 1600 m2 dachu. W środku nie było nikogo, więc ucierpiał tylko budynek i jeden z gaszących pożar strażaków.

Pilnie potrzebują siedziby

Na ten moment siedziba szkoły mieści się na ulicy Olimpijskiej 10. Jednak PSM funkcjonuje również w Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie, Hali Widowiskowo-Sportowej w Krotoszynie, Muzeum Regionalnym w Krotoszynie, a także korzysta z auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugonna Kołłątaja w Krotoszynie, Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera, czy Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto