Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu” - co zrobić, by pokonać nałóg?

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Piotr Fehler
Piotr Fehler
Choć niekiedy uważa się, że wypicie alkoholu w bardzo niewielkiej ilości nie jest problemem, to trzeba traktować tę kwestię ostrożnie: pojedyncze toasty mogą szybko doprowadzić do nałogu alkoholowego, uzależnienia, które dotyka nie tylko dorosłych, ale także młodzież i dzieci. Szczególnym problemem jest fakt obniżania się granicy inicjacji alkoholowej: ten „pierwszy raz” coraz częściej staje się udziałem dwunasto- i trzynastolatków, a nawet już – dziesięciolatków! Trzeba temu zapobiegać, a profilaktyka uzależnień musi dostać społeczne zielone światło!

Lekarze ostrzegają, że rodzice nie mogą lekceważyć młodego wieku swoich dzieci i uznawać, że są za młodzi, by wpaść w nałóg. Badania dowodzą, że dzieci, które zaczęły sięgać po kieliszek przed 15. rokiem życia, cztery razy częściej uzależniają się od alkoholu niż ci, którzy zaczęli pić go po przekroczeniu dwudziestego roku życia. Co więcej – zaledwie półtora roku, dwa lata regularnego picia alkoholu przez dziecko, czy nastolatka, prowadzi do uzależnienia. A dzieci poznają smak alkoholu niejednokrotnie przy aprobacie właśnie rodziców, którzy akceptują „tylko spróbowanie” w czasie imprezy rodzinnej, a później już nie zdają sobie sprawy, że dumna z siebie pociecha może przez to czuć się bardziej dorosła i zacząć pić – już w towarzystwie rówieśników, czy starszych kolegów.

O tym wszystkim ostrzega i informuje kampania „Otwórz się na pomoc”. Należący do niej projekt „Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu” wykorzystuje koncepcję interaktywnego filmu poświęconego profilaktyce uzależnień. Jego scenariusz jest realizowany we współpracy z Mają Pisarek, terapeutką i psychologiem.

Oglądając kilkuminutowy film, musimy pomóc podjąć decyzje nastolatkowi, wkraczającemu w pełnoletność. Kierujemy losami chłopaka, który mierzy się z własnymi słabościami, okresem buntu, wpływem rówieśników oraz rodzinnym problemem alkoholowym, tak, by nasze decyzje nie skierowały go na drogę nałogu. Z jednej strony to tylko film – ale z drugiej - dający wiele do myślenia!

Warto zatrzymać się też przy drugiej części projektu, która daje dużą dawkę wiedzy, udostępnianej przez rodziców nastolatków, mających problem z uzależnieniem od alkoholu. Znaczenie autentycznych opowiadań z serii „Posłuchaj historii” wzmacniają komentarze i rozwinięcia przygotowane przez terapeutkę Maję Pisarek.

Kolejnym atutem projektu „Otwórz się na pomoc: Uzależnienie od alkoholu” jest poradnik prasowy, zatytułowany dobitnie: „Alkoholizm. Młoda Polska w alkoholowych oparach”. Znajdziemy w nim ważne dane statystyczne dotyczące problemu alkoholowego u młodych ludzi, informacje pozwalające na ocenę i rozpoznanie momentu uzależnienia (nie oszukujmy się: młodzież uznając, że dobrze się bawi i w pełni kontroluje swoje możliwości, może nie zauważyć, kiedy „zabawa” przerodzi się w niebezpieczną chorobę), czy dotyczące roli alkoholu w popkulturze. Artykuły tego poradnika przynoszą też zaskakujące doniesienia na temat społecznego przyzwolenia na nadużywanie alkoholu i nieznane szerzej kwestie syndromu Dorosłych Dzieci Alkoholików. Skradzione dzieciństwo to niestety także bolesny efekt uzależnienia alkoholowego w rodzinie i jego wpływ na dzieci i młodzież…

O tym, że nie wolno się poddawać, a warto pomagać dzieciom i nastolatkom, którzy są zagrożeni chorobą alkoholową, mówi rozmowa z psychologiem, dostępna wśród materiałów poradnika. Jak nie bagatelizować, nie odrzucać, a za to jak mądrze pomagać – naprawdę warto poznać porady specjalisty.

Partnerem akcji jest między innymi Gmina Rozdrażew i Gmina Kobylin

- Nasze działania przeciwdziałaniu temu zjawisku są wielotorowe. Jeśli chodzi o najmłodszych niebagatelną rolę odgrywa szkoła. To w niej uczymy prawidłowych zachowań. Diagnozujemy też uczniów, u których widzimy problemy. Zachowujemy przy tym wielką delikatność wszak praca z dziećmi z deficytami jest bardzo trudna. Ale nie poprzestajemy na tym. Profilaktyka jest wdrażana podczas imprez masowych np. przy organizacji cieszącego się ogromną popularnością piknikowi wojskowego. Współpracujemy też z różnymi gminnymi ośrodkami, zdając sobie sprawę, iż zjawisko alkoholizmu dotyka całych rodzin - podkreśla Alicja Grzempowska z urzędu w Kobylinie

Grzempowska dodaje, że pomimo iż gmina Kobylin, nie jest specjalnie zagrożona tym zjawiskiem, to przez lockdown przypadków niestety przybywa. Miało na to wpływ niewątpliwie odosobnienie oraz bak spotkań z grupą rówieśniczą. Ludzie, zwłaszcza młodzi, u których kształtowana jest dopiero osobowość, różnie reagują na ,,zamknięcie” w 4 ścianach. Pojawiają się depresje. Niemniej niektórzy sięgają po alkohol. Dlatego tak istotna jest profilaktyka. W końcu wysyłanie młodych na przymusowe leczenie to ostateczność. Poprzedza ją rozmowa z pedagogiem, a gdy to nie zdaje rezultatu z psychologiem. Szkoły współpracują też ściśle z różnymi instytucjami np. Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną.

- Jeśli chodzi o dorosłych tu praca jest inna. Jest to kontakt z mieszkańcem, którego kieruje do instytucji gmina. Praca jest tam podporządkowana wypracowanym przez lata schematom czy regułom postępowania- zdradza zastępczyni gminnej komisji przeciwdziałania problemom alkoholowym - tłumaczy Alicja Grzempowska.

Do projektu włączyła się również gmina Rozdrażew.

- Dużo sobie obiecujemy po tym projekcie. Dla nas najważniejszą kwestią było zwiększenie zasięgu oddziaływania. Wszak od lat gmina na swoim terenie prowadzi działalność informacyjną dotycząca różnych uzależnień. Mam tu na myśli różne akcje. Na stornach gminnych zamieszczony jest także odpowiedni link z przekierowaniami do różnych instytucji, w której zainteresowani mogą uzyskać pomoc w tym zakresie. Poza tym prowadzimy szeroką akcję skierowana do szkół gminnych, w której to osoby zainteresowane mogą zasięgnąć odpowiednich informacji. Dzięki udziałowi w projekcie młodzi mogą pograć w interesującą grę, a rodzice obejrzeć pasjonującą historie, którym scenariusz napisało życie. Innym źródłem oddziaływania jest informator gminny, którzy także jest dołączony do projektu. Zjawisko rozmaitych uzależnień jest nam znane poprzez prowadzenie diagnozy problemów społecznych. I choć w tej gminie, uzależnienie jest znikomym problemem, wychodzimy jako urząd z założenia, iż lepiej przeciwdziałać niż potem wdrażać kosztowne leczenie - poinformowała nas Elżbieta Bałęczna- podinspektor ds. uzależnień w gminie Rozdrażew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto