Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim pomaga Ukrainie. Oferty pracy dla ukraińskich uchodźców, których w mieście przebywa blisko 530 [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Kolejne spotkanie z uchodźcami z Ukrainy przebywającymi w Oświęcimiu poświęcone było możliwościom znalezienia pracy
Kolejne spotkanie z uchodźcami z Ukrainy przebywającymi w Oświęcimiu poświęcone było możliwościom znalezienia pracy Urząd Miejski w Oświęcimiu
Firmy w Oświęcimiu, w tym Synthos oraz spółki miejskie przygotowały oferty pracy dla uchodźców z Ukrainy. W Oświęcimiu jest ich obecnie blisko 530, a zakwaterowani są w domach prywatnych, hotelach, pensjonatach. Naukę w oświęcimskich szkołach podjęło dotąd ok. 140 dzieci.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Uchodźcy z Ukrainy mogą znaleźć pracę w Oświęcimiu

Możliwościom znalezienia pracy m.in. było poświęcone kolejne spotkanie z uchodźcami mieszkającymi w Oświęcimiu zorganizowane przez miasto w Galerii Książki. Wzięli w nim udział przedstawiciele Wojewódzkiego i Powiatowego Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz oświęcimscy pracodawcy.

Oferty pracy w Oświęcimiu i Krakowie przedstawiła m.in. firma Synthos. Spółka poszukuje pracowników księgowości, kierownika projektów, specjalistów od środków ochrony roślin, pracowników controllingu finansowego. Są też stanowiska dla pracowników przy produkcji, operatorów, aparatowych.

Pewne możliwości mają też miejskie spółki i jednostki organizacyjne. Głównie dotyczą sezonowej pracy przy zieleni czy pracach porządkowych.

Blisko 530 uchodźców znalazło dach nad głową w Oświęcimiu

W domach prywatnych, hotelach, pensjonatach w Oświęcimiu dach nad głową znalazło blisko 530 Ukraińców. Kilka osób, które przybyło do miasta, skorzystało z możliwości wyjazdu do Niemiec.

Pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich nadali numer PESEL 563 obywatelom Ukrainy. Założono im również 244 profile zaufane. Naukę w oświęcimskich szkołach podjęło dotąd blisko 140 dzieci, dla których przygotowano dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Pomocą służą też tłumacze. Po południu młodzi Ukraińcy uczą się online w swoich szkołach.

Pomoc oświęcimskich placówek

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej uchodźcy mogą otrzymać artykuły żywnościowe, środki higieny osobistej, ubrania, złożyć wniosek na jednorazowy zasiłek. Ośrodek objął też 16 dzieci pomocą związaną z wydawaniem darmowych obiadów w szkołach. Miejska Biblioteka Publiczna uruchamia codzienne popołudniowe rozmówki po polsku dla goszczących w mieście Ukraińców.

Z myślą o tych, którzy pozostali w Ukrainie pojechało z Oświęcimia kilka transportów z darami, w tym do Włodzimierza z rzeczami i żywnością, o które prosił mer tego miasta. Dary przekazała również młodzież z Liceum Marcelin–Berthelot i Centrum Pamięci Shoah w Paryżu. Młodzi paryżanie przygotowali też osobiste listy wsparcia do Ukraińców.
Dzisiaj trzeci transport humanitarny pojedzie do Sambora. Ze wsparciem przyszli ponadto mieszkańcy partnerskiego miasta Breisach w Niemczech.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto