Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie śp. Ireneusza Dobrasa, brata kurkowego i jubilera [ZDJĘCIA + FILMY]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W czwartek, 18 sierpnia najbliżsi, bracia kurkowi, samorządowcy, a także rzesze mieszkańców pożegnały śp. Ireneusza Dobrasa (1955-2022), byłego członka zarządu i I podstarszego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie oraz byłego skarbnika Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

Msza pogrzebowa odbyła się w Bazylice Mniejszej pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Odprawił ją proboszcz ks. prałat dr Aleksander Gendera. Msza odbyła się w asyście 25 pocztów sztandarowych i kilkudziesięciu kurkowych bractw strzeleckich z całej Polski na czele z delegacją ze Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Jest to kościół, w którym od wieków odbywają się msze z okazji różnych brackich uroczystości, ale także kościół, który sąsiaduje z jego zakładem jubilerskim.

- Śmierć jest zawsze nie na miejscu. Za szybko. Za nagle. Dopada po pracy, po obiedzie. Przychodzi w sobotę, a przecież mogłaby przyjść we wtorek. Nie pyta, nie uprzedza, nie dyskutuje. Przychodzi i zostawia ból. Ból, który ukoić można tylko wspomnieniem. Trudno wytłumaczyć, że już się kogoś nie zobaczy, że to już koniec. Że nikt tego nie odwróci. Smutek w sercu, łzy na twarzach. Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi. Dziękuję Ci Irku za działalność na rzecz Ojczyzny. Dziękuję za kultywowanie pięknych tradycji. Dziękuję, że byłeś naszym bratem. To dla nas wielki zaszczyt. We wspomnieniach osieroconych sióstr i braci pozostaniesz na zawsze wielkim przyjacielem - mówił podczas pożegnania w kościele starszy bractwa Maciej Błażejewski.

Dalsza część uroczystości odbyła się w kaplicy cmentarnej, skąd poczty sztandarowe i tłumy mieszkańców ze starostą krotoszyńskim Stanisławem Szczotką i burmistrzem Krotoszyna Franciszkiem Marszałkiem odprowadziły go na miejsce wiecznego spoczynku. W ostatniej drodze towarzyszyli mu bliscy, a także bracia kurkowi, którzy oddali na jego cześć kilkanaście salw armatnich.

- Spotkaliśmy się tu, by pożegnać członka rodziny, kolegę i przyjaciela. Nasunęło mi się takie określenie, jak patrzę na historię naszej znajomości, że spotkaliśmy się tu, by pożegnać dobrego człowieka. Ale my mamy jeszcze inny powód. Ireneusz to brat kurkowy i los tak pokierował, że odszedł podczas służby brackiej. Spotkanie z nami było ważniejsze niż zdrowie. Dlatego przywdzialiśmy nasze brackie stroje i mundury i przyszliśmy tu, jako siostry i bracia. Poproszono mnie, bym zabrał głos w imieniu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. To niezwykle trudne zadanie. Nie jest łatwo stanąć nad grobem brata. Pragnę pożegnać Ireneusza, jako brata. Bo jesteśmy braćmi poprzez przysięgę, którą składamy przystępując do bractwa. Istnieją dwa rodzaje braterstwa: poprzez więzi krwi i poprzez przysięgę. My przychodzimy tu jako bracia, a dziś powinniśmy powiedzieć jako siostry i bracia - powiedział nad grobem dr Jerzy Wypych, starszy Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych oraz wieloletni marszałek Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

Warto wspomnieć o pięknym geście. Dr Jerzy Wypych zdobył podczas 100-lecia Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w ostatnią sobotę tytuł Króla 100-lecia. Po swej przemowie przekazał na ręce Bożeny Dobras trofea z tego prestiżowego strzelania.

Łukasz Cichy i arch. KBS Krotoszyn

Ireneusz Dobras urodził się 20 czerwca 1955 r. Z zawodu był jubilerem, prowadził zakład jubilerski oraz hostel. Był w grupie, która 26 lutego 1994 r. reaktywowała Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie. Był jednym z 13 członków, którzy należeli do KBS nieprzerwalnie od ponad 28 lat. W latach 1994-2011 był członkiem Rady Brackiej ds. imprez, a w 2011-2021 - I podstarszym (wiceprezesem). W 2021 r. na zebraniu walnym postanowił nie kandydować do żadnej z funkcji. Ponadto w latach 2000-2003 był skarbnikiem i członkiem Zarządu Głównego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w Poznaniu. Od 2002 r. należał również do prestiżowego Zakonu św. Sebastiana. Był też członkiem klubu PT Cruiser. Działał niegdyś w komórce kulturalno-oświatowej przy Cechu Rzemiosł Różnych. Był również członkiem honorowym Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego.

Od 1994 r. osiągnął wiele sukcesów, z których warto wymienić kilka, np. tytuł Króla KBS Krotoszyn (2004 i 2006), Rycerza KBS Krotoszyn (1999), czy I Wicemistrza KBS Krotoszyn (2003). Był kawalerem wielu odznaczeń m.in. Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Zjednoczenia (1998), Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi Zjednoczenia (2003), Krzyża Komandorskiego z Mieczami Orderu Zasługi Zjednoczenia (2012) oraz Gwiazdy do Krzyża Komandorskiego z Mieczami Orderu Zasługi Zjednoczenia (2017). Posiadał także Krzyż Honorowy Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego (1997) i Krzyż Zakonu św. Sebastiana (2002).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto