Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie śp. dr. Jacka Kępy [ZDJĘCIA + FILMY]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W poniedziałek, 4 stycznia rodzina, bliscy, przyjaciele, znajomi, nauczyciele, samorządowcy, urzędnicy i wiele innych osób żegnało dr. Jacka Kępę, naczelnika Wydziału Promocji i Współpracy Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, wykładowcę, germanistę i polonistę, autora wielu książek i artykułów. Miał 59 lat.

Msza pogrzebowa odbyła się w poniedziałek, 4 stycznia 2021 r. o godz. 11:00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie, po czym na cmentarzu w Zdunach nastąpiło odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Dr Jacek Kępa zapisał się złotymi głoskami w życiu Krotoszyna i swoich rodzinnych Zdun. Przez wielu mieszkańców zostanie zapamiętany jako świetny badacz twórczości Tomasza Manna, społecznik, nauczyciel, germanista i polonista, wykładowca, urzędnik i samorządowiec.

- Na co dzień blisko współpracowałem z Jackiem, dlatego nasze kontakty od początku nabrały cech dobrego koleżeństwa, miałem też okazję obserwować, jak szybko zaskarbił sobie przyjaźń w miejscu pracy, wtopił się w sprawny mechanizm urzędu i z każdym rokiem stawał się coraz bardziej oddany sprawom samorządowym. Jako polonista miał świetne pióro, dlatego za wieloma wystąpieniami burmistrza i Urzędu w minionych 20 latach stała jego osoba: ubierał w słowa nasze oczekiwania, a wielokrotnie jako sprawny samorządowiec kreował nowe, wpływając tym samym na kształt krotoszyńskiej polityki i myśli samorządowej. Jacek angażował się bardzo we współpracę międzynarodową. W Krotoszyńskim Towarzystwie Współpracy Polsko-Niemieckiej był członkiem zarządu przez ponad 20 lat. Pełnił szczególną rolę – udzielał się nie tylko jako tłumacz, przewodnik, był inicjatorem wielu przedsięwzięć a przede wszystkim przekazywał swoją pasję innym. Jego wkład w rozwój kontaktów zagranicznych Krotoszyna był nie do przecenienia. Zawsze miał czas dla znajomych tych bliskich, tych dalekich, mieszkających w różnych miejscach poza granicami kraju. To właśnie dzięki Tobie Jacku wielu z nich zna Krotoszyn. Dziś są myślami z nami i towarzyszą Tobie Twoi przyjaciele z Dierdorfu, z Brummen… i innych części świata. Można o Tobie śmiało powiedzieć, że byłeś Krotoszynianinem światowego formatu. Pracując w Urzędzie Miejskim, znajdował czas na rozwijanie swoich literaturoznawczych, językowych i pedagogicznych zainteresowań. Zawsze było mi miło słyszeć, że osoba z naszego urzędu krzewi wiedzę popularnonaukową wśród mieszkańców gminy na organizowanych wspólnie z Krotoszyńską Biblioteką Publiczną cyklach wykładów dotyczących literatury i kultury i podczas spotkań z osobistościami polskiej kultury oraz angażuje się w nauczanie języka niemieckiego. Jacek realizował się również literacko jako autor książek i artykułów z tematyki swoich zainteresowań pozazawodowych. Był gotów do nowych wyzwań, miał wiele planów – mieliśmy wiele planów. Życzliwy, ciepły, z wysoką kulturą osobistą, charyzmatyczny, pełen radości do ostatnich swoich dni. Niestety, doszedł do miejsca, z którego każdy z nas wyrusza w samotną wędrówkę. To dla nas wszystkich ogromna strata. Jacek Kępa był tak oddany sprawom naszej gminy, że nie każdy pamięta, iż przybył do nas zza miedzy. Pochodził ze Zdun, dla dobra swojej pracy w samorządzie został przed laty mieszkańcem Krotoszyna. Przez ten cały czas utwierdzał nas w przekonaniu, że możemy być dumni z takiego mieszkańca. Dziś żegnając go, oddamy go rodzinnym Zdunom. W naszej pamięci pozostanie mnóstwo najlepszych wspomnień o nim - mówił podczas pogrzebu burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek.

Dr Jacek Kępa (1961-2020)

Dr Jacek Kępa urodził się 28 listopada 1961 r. w Krotoszynie. Od najmłodszych lat mieszkał w Zdunach, a od wielu lat mieszkał w Krotoszynie. Był potomkiem Powstańców Wielkopolskich: prawnukiem pierwszego poległego powstańca zdunowskiego Karola Masłowskiego (1879-1919) i wnukiem Ignacego Kępy (1898-1937). Jacek Kępa był z wykształcenia polonistą i germanistą. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie (1980), filologię polską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1985), kurs języka niemieckiego w Konsulacie Austriackim w Warszawie (1992), Goethe-Institut we Wrocławiu (1993), Kolegium Języka niemieckiego w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Kaliszu (1995), filologię niemiecką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego (1997) oraz studia podyplomowe z zakresu samorządności na Uniwersytecie Łódzkim. W 2008 r. na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, na podstawie rozprawy doktorskiej pt. "Światopogląd protestanckiego konserwatyzmy mieszczańskiego jako fundament twórczości Tomasza Manna" (promotor prof. dr hab. Wojciech Kunicki). Przez cały rok 2014 miał wykłady związane z twórczością tego pisarza w krotoszyńskiej bibliotece, pod auspicjami Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.

W 2016 r. rozpoczął cykl wykładów pt. „Wiara, nauka, sens. Kultura europejska wobec spraw ostatecznych”. - Cykl poświęcony jest najważniejszym wartościom kultury europejskiej, które składają się na naszą europejską tożsamość. Wartości te związane są z jednej strony z dorobkiem filozoficznym starożytnej Grecji, z drugiej – z tradycjami kulturowymi i religijnymi starożytnego Izraela. Połączenie dorobku starożytnej Grecji i kultury żydowskiej, z której wywodzi się chrześcijaństwo stworzyło tożsamość europejską – tłumaczył jeszcze rok temu w rozmowie z naszym dziennikarzem, dr Jacek Kępa. W późniejszych latach jego gośćmi były znane i ważne osobistości. - Wykładowcami podczas serii spotkań w ramach cyklu są osoby ze świata nauki i Kościoła zapraszani przeze mnie. Zagadnienia związane z filozofią starożytnej Grecji przedstawiałem osobiście lub też zaproszeni goście np. pochodzący z Krotoszyna profesor Tadeusz Bartoś. Kilka wykładów było też poświęconych protestantyzmowi w związku z ubiegłorocznym jubileuszem 500-lecia jego powstania. Jeden z wykładów poświęconych protestantyzmowi wygłosił profesor Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu. Drugi z wykładów dotyczył protestantów w Krotoszynie. Wygłosił go Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Trzeci wykład wygłosiłem ja. Kilkakrotnie gościem spotkań w bibliotece był także ksiądz doktor Ryszard Kempiak, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, znawca czasów, w których działał Jezus z Nazaretu – tłumaczył przed rokiem dr Jacek Kępa.

Przed rokiem został nominowany do plebiscytu Osobowość Roku 2019 w kategorii „kultura” organizowanym prze Głos Wielkopolski i zajął II miejsce w powiecie krotoszyńskim. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel. Uczył języka polskiego w Szkole Podstawowej w Zdunach (1985-1991), języka polskiego i niemieckiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie (1991-1995), języka niemieckiego w Zespole Szkół Zawodowych w Zdunach (1993-1999), języka niemieckiego w Policealnym Studium Turystycznym w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Krotoszynie (1996-1999), a także pracował jako lektor języka niemieckiego w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej (1995-1999). W 1999. został naczelnikiem Wydziału Promocji i Współpracy Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. Był również członkiem zarządu Towarzystwa Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz członkiem honorowym Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Napisał kilka książek, m.in. „Sacrum i profanum w twórczości Tomasza Manna” (2008). Publikował w takich pismach, jak „Kresy”, „Przegląd Polityczny”, „Wyspa”, „Pro Fide, Lege et Rege”, „Odra”, „Akant”, czy „Krotoszyn i okolice”.

- Wspominam go, jako człowieka pogodnego, dobrego, umiejącego słuchać ludzi, który niewątpliwie, przez te długie lata pracy w urzędzie, swoje piętno w odcisnął w samorządzie - powiedział nam krótko burmistrz Krotoszyna, Franciszek Marszałek.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto