Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolska akcja „Zapal Światło Wolności Ofiarom Stanu Wojennego”

Marcin Szyndrowski
Arch. organizatorów
13 grudnia 2016 roku przypada 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak co roku rocznica będzie miała swój odświętny charakter także w Wielkopolsce.

Instytut Pamięci Narodowej apeluje o włączenie się 13 grudnia do ogólnopolskiej akcji „Zapal Światło Wolności Ofiarom Stanu Wojennego”. W akcji może wziąć udział każdy poprzez zapalenie 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznej świecy w oknach domów. Akcja poświęcona jest poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, represjonowanym, a także, zwykle zapominanym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej. Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych. Akcja jest hołdem dla ofiar stanu wojennego i ma za zadanie przypomnieć o wspólnych ideałach wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. Po 34. latach od tamtych wydarzeń IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego podobnym gestem.

W ramach upamiętnienia 35. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w dniach 7–22 grudnia w Gimnazjum nr 1 (ul. Wyszyńskiego 101) w Zielonej Górze można zwiedzić wystawę IPN „Wielkopolska w cieniu WRON-y”  – poświęconą w całości przebiegowi stanu wojennego w Wielkopolsce, działaniom środowisk opozycyjnych i represjom stosowanym wobec nich przez ówczesne władze, a w Pile, w kinie Iskra (ul. Kilińskiego 12) w dniach 7– 19 grudnia można oglądać wystawę IPN „NSZZ «Solidarność» i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980–1990”, prezentującą genezę narodzin „Solidarności” oraz jej rozwój na terenie Wielkopolski, jak również działalność opozycji demokratycznej (m.in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, organizacji młodzieży szkolnej, niezależnych partii politycznych) w Wielkopolsce w latach 1980–1990. Uroczyste otwarcie wystawy oraz rozstrzygnięcie konkursu pod honorowym patronatem IPN pt.: „Śladami stanu wojennego. 35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego 1981–2016” odbędzie się 12 grudnia o godz. 18:00.

16 grudnia zapraszamy młodzież szkolną do udziału w grze miejskiej „Nielegalny eter. Radio »Solidarność«” poświęconej historii Radia „Solidarność”, działającego w okresie stanu wojennego i latach następnych.

WIĘCEJ NA TEMAT GRY TUTAJ:
http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/37449,Gra-miejska-Nielegalny-eter-Radio-Solidarnosc-Poznan-16-grudnia-2016.html

17 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się finał III edycji zainicjowanego 31 sierpnia roku projektu "Opowiem TWOJĄ historię – warsztaty filmowe". „Opowiem TWOJĄ historię” to projekt warsztatów filmowych, podczas których uczniowie i studenci tworzą razem (pod okiem specjalistów z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu swoje oryginalne dzieło filmowe, poświęcone wybranemu przez siebie, działaczowi opozycji demokratycznej. Bohaterką III edycji  projektu jest – Barbara Napieralska – działaczka "Solidarności" od IX 1980 r. , drukarz i kolporterka wydawnictw podziemnych, uczestniczka demonstracji, redaktor pism podziemnych ("Rezonans", "Solidarność Poznań"), współorganizatorka pomocy dla represjonowanych i ich rodzin. Od 14 XII 1981 do 7 lipca 1982 r. internowana w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi, od 6 marca do 24 lipca 1984 r.  aresztowana i przetrzymywana w Areszcie Śledczym w Poznaniu, w 1988 r. ukarana grzywną przez kolegium do spraw wykroczeń, wielokrotnie przesłuchiwana, inwigilowana. Partnerami projektu są: Fundacja Sztuki i Edukacji Filmowej SZTUKA POZNANIA, IPN Oddział w Poznaniu, Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” i Europejskie Centrum Solidarności. Warsztaty powstają dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania i Narodowego Centrum Kultury.

Ponadto, realizując zapisy ustawy IPN w zakresie upowszechniania historii najnowszej Polski, historycy poznańskiego oddziału IPN podejmą w szkołach szereg wykładów przypominających młodemu pokoleniu okoliczności wprowadzenia przed 35 laty stanu wojennego w Polsce, jak również przybliżą realia życia w okresie stanu wojennego.

Polecamy także:
Stan wojenny - kalendarium wydarzeń:
http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/37897,Stan-wojenny-w-Wielkopolsce-kalendarium-wydarzen.html
Akcja „Jodła” w Wielkopolsce:
http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/37899,Akcja-Jodla-w-Wielkopolsce.html
Ofiary stanu wojennego:
http://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/37898,Ofiary-stanu-wojennego-niemal-sto-smierci-w-niewyjasnionych-okolicznosciach.html

*****

Źródło: TVN Meteo Active

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto