Odebrano zrewitalizowane krotoszyńskie Błonie. Inwestycja za ponad 46,5 mln zł! [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Udostępnij:
W piątek, 17 grudnia odebrano krotoszyńskie Błonia, a także oprowadzono prasę i zainteresowanych po pomieszczeniach, które znajdują się pod trybuną.

Pracami objęty został teren od ronda Dierdorf, wzdłuż ul. Sportowej, aż do terenów na północny-wschód od Jeziora Odrzykowskiego. Całość prac opiewa na 46 mln 514 tys. 769,07 zł, z czego ok. 13-14 mln zł wyniosła trybuna, a pozostała część - infrastruktura.

„Przystosowanie krotoszyńskiego Błonia do realizacji celów LPR”, którego wykonawcą było Konsorcjum Alstal Grupa Budowlana sp. z o.o. sp. k. – lider z/s. w Bydgoszczy oraz Alstal Development sp. z o.o. z/s. w Jacewie, czyli rewitalizacja Błonia wchodzi w skład większego przedsięwzięcia pn. „Przystosowanie Alei Powstańców Wlkp. w Krotoszynie, budynku kina „Przedwiośnie” oraz krotoszyńskiego Błonia do realizacji celów Lokalnego Programu Rewitalizacji”.

Na całe zadanie gmina otrzymała pożyczkę preferencyjną w wysokości 20 mln zł w ramach JESSICA 2 z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ta niebagatelna kwota nie może przejść niezauważona, dlatego projekt ma zarówno zwolenników, jak i krytyków. Burmistrz zapowiedział, że oficjalne otwarcie odbędzie się w maju 2022 r.

Warto wspomnieć, że niedawno zakończyła się też inna inwestycja pn. "Szatnia na medal", której koszt to 200 tys. zł, z czego wkład własny to 100 tys. zł, a reszta z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

- To nie jest koniec rewitalizacji Błonia, ponieważ w planie mamy przewidziane kolejne inwestycje. W ostatnich dniach podpisaliśmy umowę z Ministerstwem Sportu na dofinansowanie budowy boiska wielofunkcyjnego, które tutaj powstanie. Z resztą ono było przewidziane w projekcie, natomiast kiedy przystępowaliśmy do tego zadania, to ze względu na wysokie koszty, to te wszystkie inwestycje trochę ścięliśmy. I teraz część tych rzeczy realizujemy. Myślę, ze co ciekawe, co też się rodzi. W tym lasku ma powstał Europejskie Centrum Sumo, w myśl zasady, że "Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco". Będziemy też budować, na początku przyszłego roku parking, przed główną trybuną, bo ta inwestycja też została zmniejszona. No i ścieżkę pieszo-rowerową do końca tej inwestycji. To są plany na najbliższy czas. W między czasie była też wyremontowana szatnia, która będzie służyć głownie dzieciom - oprócz tego zaplecza, które jest tutaj w trybunie - z dofinansowania samorządu województwa z programu "Szatnia na medal". Jeżeli o tę inwestycję, którą odbieramy, to jest to odbiór końcowy. Ona obejmuje obszar ponad 16 hektarów. 16 hektarów miasta Krotoszyna zostało zrewitalizowanych, w wyniku czego powstało bardzo ładnie urządzona przestrzeń, która myślę, że będzie służyła naszym mieszkańcom, począwszy od tych najmniejszych, skończywszy na tych starszych - tłumaczył burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek.

Przypomnijmy, że jest to kolejny etap rewitalizacji Krotoszyna. W 2011 r. zrewitalizowano ul. Rynkową; w latach 2013-2014 - krotoszyński Rynek i fragment ul. Zdunowskiej; w 2016 r. - ul. Piekarską, Kaliską, Kaszarską, Gołębią i część ul. Farnej; w lawtrach 2019-2020 - Aleje Powstańców Wielkopolskich; w latach 2020-2021 - kino "Przedwiośnie" (odebranie odbyło się dzień wcześniej), a w latach 2019-2021 - wspomniane krotoszyńskie Błonie, których kwota remontu była największa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie