Oczko wodne w przydomowym ogrodzie? Sprawdź za i przeciw!

Materiał informacyjny Akwarium24
Udostępnij:
Oczko wodne przy domu, lub na działce to piękna dekoracja, która umili odpoczynek i relaks w ogrodzie. Oczko dzięki zamieszkującej je florze i faunie tworzy wyjątkowy mikroklimat, pozytywnie wpływający na nasze zdrowie i samopoczucie. Tworzenie takiego przydomowego akwenu to jednak spore przedsięwzięcie, które będzie cię kosztować dużo trudu, czasu i pieniędzy. Jeśli jesteś przed decyzją o założeniu zbiornika wodnego w ogrodzie i ciągle się wahasz - przeczytaj na jakie za i przeciw można wskazać.

Oczko wodne w ogrodzie - poznaj argumenty za!

Oczko wodne w przydomowym ogrodzie stanowi jego niewątpliwą ozdobę. Pięknie zaplanowane, wzbogacone fontanną, czy kaskadami - pozwoli ci się poczuć jak w przypałacowych terenach zielonych. Oryginalna aranżacja akwenu za pomocą ozdobnych roślin, kamieni, a także detale takie jak kształt oczka, ewentualny wodospad, położenie zbiornika względem innych części ogrodu, powodują niepowtarzalny efekt. Nikt nie będzie miał takiego ogrodu jak ty. Planując oczko wodne i konsekwentnie o nie dbając - dbasz o wyjątkową urodę swojego przydomowego podwórka.

Kolejną zaletą posiadania sztucznego akwenu w ogrodzie jest najlepszy na świecie relaks. Szum wody spływającej kaskadą i rozpylanej przez fontannę, chłód i bryza docierające do ciebie w upalny dzień od strony oczka, świergot ptaków, które przyleciały do ogrodu skuszone wodopojem - w takich warunkach wypoczniesz naprawdę dobrze.
Oczko wodne jest atrakcją dla mniejszych i większych dzikich zwierząt. Drobne płazy i gryzonie, a także dzikie ptaki - goście w twoim ogrodzie nie tylko zaspokoją twoją ciekawość i potrzebę kontaktu z przyrodą. Zadbają też o równowagę biologiczną w oczku wodnym i przyczynią się do jego długowieczności. Jeśli lubisz obserwować naturę, możesz to robić na własnym podwórku, nad prywatnym małym stawem, który samodzielnie wykonałeś i o który dbasz.

Oczko wodne w ogrodzie - dowiedz się, co może sprawić ci kłopot

Przydomowy akwen jest piękny i tworzy mikroklimat wtedy, gdy zadbamy o jego właściwe wykonanie i pielęgnację. Może się okazać, że przedsięwzięcie jest dość kosztowne. Oczywiście, jak ze wszystkim, inwestycje można dostosować do budżetu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że oczko to nie jest jednorazowy wydatek. O akwen należy się troszczyć o każdej porze roku i przez cały rok musimy się liczyć z nakładami finansowymi. Warto przeprowadzić, jak przy każdym przedsięwzięciu, bilans kosztów i plan działania.

Niezależnie od tego, czy oczko wykonujesz sam, czy zatrudniasz fachowców do pomocy - założenie i dbanie o akwen przydomowy to sporo pracy. Wykop pod oczko to realne prace budowlane na twoim podwórku. Jest to stresujące i męczące jak każde tego typu roboty. Zbiornik trzeba prawidłowo zabezpieczyć, uszczelnić, obsadzić roślinami i kamieniami lub innymi dekoracjami we właściwy sposób. Tak, żeby oczko stało się jak najbardziej podobne do naturalnego akwenu i możliwie najlepiej rokowało dla bytującej tu fauny i flory.

Oczko wodne - jego założenie i pielęgnacja - to nie jest łatwe przedsięwzięcie. Trzeba sporej wiedzy, by zrobić to dobrze. Musisz poświęcić czas na dokształcanie. To oczywiście może być fajne i zajmujące, niestety brak czasu trapiący większość z nas - stanowi niemałą przeszkodę. Musisz zdecydować nie tylko o tym, czego chcesz i jak to chcesz wykonać - sam, czy z fachowcami. Musisz jeszcze przeprowadzić kalkulacje odnośnie do tego, na co faktycznie stać cię materialnie i czasowo. Trzeba dokładnie przemyśleć położenie, wielkość, głębokość i kształt akwenu, sposób izolacji wykopu i wszelkie detale ozdobne. Trzeba wiedzieć, czego się chce, ale trzeba także mieć na uwadze jak to zrobić i ile to będzie kosztowało.

Oczko wodne to piękne uzupełnienie ogrodu, warto uwzględnić jego założenie w planach. Postępować jednak należy rozważnie. Niezależnie od tego, jaki masz budżet i na co koniec końców się decydujesz - warto wybrać dobrze zaopatrzony sklep oferujący sprzęt do sztucznych zbiorników, rośliny i akcesoria. Tu nie tylko kupisz wszystko, czego potrzebujesz. Możesz także liczyć na pomoc i fachową poradę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oczko wodne w przydomowym ogrodzie? Sprawdź za i przeciw! - Wielkopolskie Nasze Miasto

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie