Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O TYM SIĘ MÓWI: Wywóz odpadów co dwa tygodnie to zdaniem wielu jedna wielka „eko ściema”

Marcin Szyndrowski
arch. NM
Mieszkańcy domów jednorodzinnych w gminach wchodzących w skład związku: Krotoszyna, Kobylina, Zdun, Sulmierzyc i Cieszkowa nie kryją swojego oburzenia. Zmiany w wywozie odpadów są podyktowane m.in.z prowadzoną zbiórką popiołu na terenie Związku Międzygminnego Eko-Siódemki.

Ludzie mają wiele pytań do związku
Na naszych stronach internetowych zawrzało. Dyskusja na ten temat wciąż trwa i zdaje się nie mieć końca. – Wywóz co dwa tygodnie. Brawo! Co mają robić np.mieszkańcy domów jednorodzinnych z popiołem przez dwa tygodnie? Jeść? Nie każdego stać na ogrzewanie gazem, czy olejem. Palenie eko groszkiem powoduje resztki spalania tegoż, czyli popiół. Chyba ktoś tutaj do końca nie przemyślał sprawy – pisze jeden z internautów.
Inni dodają: – Dla mnie osobiście, parodia. Jak władza chce by latem w mieście był smród i coraz więcej szczurów to brawo. Wyszło wam to idealnie. Śmieci segregowane co 2 tygodnie ok, ale nie zmieszane! Nie w mieście! – A może należy zgłosić do prokuratury podejrzenie o przestępstwo próby wyłudzenia od mieszkańców „nienależnych opłat” i uchybienia urzędu podczas zawierania umowy z firmą „Ekologicznie nabijającą sobie kasę” ?

Ekosiódemka odpowiada
Wystosowaliśmy pytania do Związku Międzygminnego Eko Siódemki. Pytaliśmy o to, czym jest podyktowane to, że śmieci odbierane są co 2 tygodnie? Czy wpłynie to teraz na obniżenie opłaty oraz dlaczego dotyczy to wszystkich bez wyjątku, nawet tych co nie oddają popiołu?

Okazuje się, że od stycznia 2019 roku po przeprowadzeniu analizy funkcjonującego od lipca 2013 roku systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wprowadzono zmiany w obowiązujących dotychczas zasadach, m.in.: nastąpiło wydzielenie frakcji popiołów i żużli ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych (odbieranych w bieżącym roku od miesiąca lutego). W tym celu właściciele nieruchomości na których powstają odpady w postaci popiołów i żużli i którzy wyrazili wolę posiadania takiego pojemnika, otrzymają nieodpłatnie jeden pojemnik 120 l przeznaczony do gromadzenia tej frakcji odpadów. Dodatkowo właściciel nieruchomości może doposażyć na swój koszt nieruchomość w drugi pojemnik. Odpady te zbierane będą w okresie październik – kwiecień oraz zmieniono częstotliwość odbioru odpadów komunalnych zmieszanych. Zmiana ta dotyczy nieruchomości jednorodzinnych na terenach miast, gdzie dotychczas odpady komunalne zmieszane odbierane były co tydzień i od 1 stycznia są odbierane co dwa tygodnie. – Część właścicieli zgłaszało, że wywóz odpadów komunalnych zmieszanych z ich nieruchomości co tydzień, to za często i nie są w stanie zapełnić pojemnika, a w rezultacie nie wystawiają go wcale lub pojemnik jest wypełniony tylko częściowo. Podmiot odbierający odpady musi za każdym razem przejechać ustaloną w rocznym harmonogramie „trasówkę”, nawet gdyby nikt nie wystawił na danej ulicy pojemnika – informuje Ewa Obal, szefowa związku.

Ponad 93% właścicieli nieruchomości z terenu gmin członkowskich Związku, zadeklarowało prowadzenie selektywnej zbiorki odpadów, co oznacza, że ze strumienia odpadów komunalnych wydzielane są m.in.: metale i tworzywa sztuczne, szkło, papier i tektura, odpady biodegradowalne: w tym trawa i liście, a od 2019 roku wydzielane będą także odpady w postaci popiołów i żużli. – Cotygodniowy odbiór odpadów powodował, że właściciele nieruchomości gorzej segregowali odpady, niż ma to miejsce w przypadku nieruchomości, w których odbiór jest co dwa tygodnie (tam gdzie odbiór jest co dwa tygodnie właściciele baczniej zwracali uwagę na odpady, które wrzucają do pojemnika na odpady komunalne zmieszane). W związku z powyższym, przy tak dużym stopniu segregacji zadeklarowanym przez właścicieli nieruchomości, po wydzieleniu wszystkich ww. frakcji, pojemnik do zbierania odpadów komunalnych zmieszanych winien bezproblemowo wystarczyć na odbiór co dwa tygodnie – kończy Ewa Obal.

Co z opłatą?
Jak informuje Eko Siódemka, uiszczana przez właścicieli opłata tj. 13 zł w przypadku selektywnego zbierania odpadów oraz 26 zł w przypadku zbierania odpadów w sposób niesegregowany winna pokrywać m.in. koszty odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych zmieszanych, wszystkich frakcji zbieranych selektywnie (tworzywa, metale, szkło, papier, popiół), frakcji odpadów wielkogabarytowych, leków, tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi. W związku z powyższym obecna opłata skalkulowana jest na poziomie pozwalającym na pokrycie kosztów całego systemu. Ci co nie wydzielają popiołu i tak mają tę samą stawkę by pokryć koszta całego systemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto