Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O TYM SIĘ MÓWI: Prezes krotoszyńskiej firmy A-T wraz z pracownikami w areszcie

Redakcja
Marcin Szyndrowski
Prezes spółki firmy A-T w środę, 22 stycznia razem z dwiema pracownicami został wezwany na przesłuchanie do wrocławskiej prokuratury. Firma A-T od kilku lat kontrolowana jest przez organy administracji skarbowej, z którymi pozostaje w sporze administracyjnym. Dziś wiemy już, że wszyscy spędzą trzy miesiące w areszcie. Prokuratura zarzuca im działanie w grupie wyłudzającej podatek VAT.

Jeszcze w ubiegłym roku informowaliśmy o otwarciu Zintegrowanego Centrum Logistycznego A-T. Już wtedy podczas spotkania prezes spółki informował o trudnej sytuacji firmy. Ta na tę chwilę jest ona stabilna, ale z pewnością nie jest łatwa bowiem firma znajduje się w sanacji po problemach do jakich doszło z Urzędem Skarbowym, który zawiesił firmie wypłatę 30 mln zł za VAT. - Do tego doszedł jeszcze kredyt bankowy i dziś mówimy o 100 mln zł. Stąd bardzo szybko wprowadzona sanacja, która pozwala firmie - mimo wszystko - nadal się rozwijać. Sprawa trwa już kilka lat i wierzymy w to, że wszystko zakończy się w końcu dla nas pozytywnie - mówił prezes spółki.

WIĘCEJ NA TEMAT OTWARCIA ZINTEGROWANEGO CENTRUM LOGISTYCZNEGO AT PRZECZYTASZ TUTAJ

Niepokojące informacje zaczęły do nas wpływać w połowie stycznia. Mieszkańcy Krotoszyna zaczęli coraz głośniej mówić o upadłości krotoszyńskiej firmy. - Ponoć aresztowali prezesa i dwie pracownice. Wszystko wskazuje na to, że po firmie będzie - mówili nam odwiedzający nas w redakcji ludzie.

Postanowiliśmy sprawdzić informacje. Skontaktowaliśmy się z firmą A-T. Odpowiedź otrzymaliśmy. Okazuje się, że Przedsiębiorstwo Handlowe A-T SA w restrukturyzacji kontynuuje restrukturyzację w ramach sądowego postępowania sanacyjnego, podpisując kolejne porozumienia z wierzycielami, czyli zmierzając do oczekiwanego rezultatu. Działalność spółki jest od kilku lat kontrolowana przez organy administracji skarbowej, z którymi Spółka pozostaje w sporze administracyjnym.

- W dniu 22 stycznia br.wobec Spółki funkcjonariusze Policji skierowali żądanie wydania określonych dokumentów, które oczywiście natychmiast zostały im wydane. W tym samym dniu Prezes Spółki oraz dwie z naszych pracownic zostali doprowadzeni na przesłuchanie do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Czynności z udziałem naszych pracowników trwają, co nie ma jednak żadnego wpływu na normalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa Spółki - informuje Lucyna Otworowska, Kierownik Działu Marketingu i PR.

Jak dodaje, podjęte działania zapewnią właściwy skład osobowy organów spółki i kadry zarządczej.

- Z całą mocą oświadczamy, że nie ma żadnych przesłanek czy obaw uzasadniających likwidację stanowisk pracy czy upadłości Spółki. Nasza firma prowadzi normalną działalność handlową, jak zwykle rzetelnie i uczciwie traktując swoich partnerów handlowych - kończy Lucyna Otworowska.

Jak donosi dziennik "Głos Wielkopolski", zatrzymanie to pokłosie rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej przez Urząd Celno-Skarbowy w Poznaniu i policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Jak się okazuje, grupa mogła działać w latach 2013-2018 na terenie Unii Europejskiej, a jej członkowie są podejrzani o udział w tzw. karuzeli VAT. Podejrzani mogli fałszować dokumenty, a także dopuszczać się oszustw skarbowych. Służył temu częściowo fikcyjny obrót elektroniką użytkową, dokumentowany fakturami, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Skarb Państwa mógł stracić co najmniej 1 mld złotych z tytułu nieopłacenia podatku oraz nienależnego zwrotu podatku VAT.

- Przeszukano miejsca zamieszkania oraz miejsca użytkowane przez osoby zatrzymane, zabezpieczono dokumentację oraz sprzęt elektroniczny. Wszystkie przedmioty zostaną poddane szczegółowej analizie przez śledczych - informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Zatrzymanym osobom postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zarzuty oszustwa, fałszowania dokumentów, posłużenia się sfałszowanym dokumentem, a także przestępstw karnoskarbowych. Wszyscy trafili do aresztu na trzy miesiące. Do tej pory zatrzymano 31 osób i zabezpieczono mienie podejrzanych na kwotę około 60 mln złotych, w postaci nieruchomości, pojazdów, środków finansowych znajdujących się na kontach bankowych oraz pieniądze.

Warto przypomnieć, że Przedsiębiorstwo Handlowe A-T S.A. z siedzibą w Krotoszynie istnieje od roku 1990. Zajmuje się sprzedażą artykułów elektrycznych i oświetleniowych oraz chemicznych, farmaceutycznych i spożywczych. Spółka prowadzi sprzedaż detaliczną i hurtową na terenie całej Polski. W chwili obecnej zatrudnia ponad 860 pracowników, do dyspozycji firmy jest ponad 350 samochodów ciężarowych i osobowych. Firma posiada 73 placówek elektryczno-oświetleniowych, 39 hurtownie elektryczne, ekskluzywny salony oświetleniowe „Fabryka Światła”, sklep wyprzedażowy, salonik A-T EXPRESS, hurtownię farmaceutyczną, magazyny wysokiego składowania oraz biura handlowe.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

#goMarcel: Tłumy biegaczy amatorów w Parku Miejskim w Krotos...

OSOBOWOŚCI ROKU: Będzie powtórzenie części głosowania

WOŚP 2020: Wspaniały bieg z okazji orkiestry w Koźminie Wiel...

KROTOSZYN: Mistrzostwa Wielkopolski w zapasach na wysokim po...

#goMarcel: Aktywny dzień w Społecznej Szkole Podstawowej w K...

KROTOSZYN: Krotoszyńską kulturę czeka zmiana. Wojciech Szuni...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto