Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O TYM SIĘ MÓWI: Padły dzik przy trasie Krotoszyn-Zduny

Redakcja
arch. NM (ilustracja)
Do naszej redakcji zadzwonił zaprzyjaźniony informator, który poinformował o tym, że na trasie Krotoszyn-Zduny znaleziono martwego dzika. Przy fali doniesień o wykryciu ASF tematu nie mogliśmy pominąć.

Jak informuje mężczyzna na miejscu pracowali już jacyś ludzie, którzy zabezpieczali na poboczu zwierzę. – Nie wiem, czy był to dokładnie dzik. Może jakiś wieprz, ale warto sprawdzić, bo przecież w województwie lubuskim mamy do czynienia z prawdziwym pogromem – mówił.

Do zdarzenia doszło 15 listopada. Skontaktowaliśmy się z powiatowym lekarzem weterynarii, który potwierdził, że do takiego zdarzenia faktycznie doszło. – Otrzymaliśmy zgłoszenie o padłym dziku znajdującym się na trasie Krotoszyn-Zduny. Na miejscu po przeprowadzonych oględzinach ustalono, że padł w wyniku postrzału. Została pobrana próba do badań w kierunku afrykańskiego pomoru świń w ramach rutynowego postępowania zgodnie z wprowadzonym programem monitorowania choroby. Próba została przesłana do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach – informowała nas Anna Lis-Wlazły, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

W czwartek, 21 listopada poznaliśmy wyniki próbki. – Wynik badania jest ujemny , tzn. nie stwierdzono obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń – kończy Anna Lis-Wlazły.

Niestety ASF coraz bardziej rozprzestrzenia się w woj. lubuskim. Od dnia 14 listopada br. potwierdzono na terenie powiatów wschowskiego i nowo-solskiego afrykański pomór świń u dwudziestu odnalezionych dzików na terenie obszaru oraz wyznaczonej strefy ochronnej. Nadal trwają intensywne przeszukiwania także przy udziale wojska. Planowana jest także lokalizacja budowy drugiego zewnętrznego ogrodzenia. Budowa pierwszego ogrodzenia została zakończona 18 listopada.

Stąd też Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby obsługujące świnie, w celu uniknięcia potencjalnej możliwości przeniesienia choroby ze środowiska naturalnego do gospodarstwa. W komunikacie GIW czytamy także o tym co można zrobić, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF.
Każdy z nas (w tym zwłaszcza hodowcy świń) ma możliwość ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się ASF, poprzez przestrzeganie stosownych zakazów i nakazów ustanowionych w prawodawstwie oraz postępując zgodnie z poniższymi wskazaniami.

Przede wszystkim, aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt, a w szczególności zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki.

Warto o tym pamiętać, bo ASF jest dziś prawdziwą zmorą rolników. Każdorazowo przy wykryciu tego wirusa niestety w większości likwidowane jest całe stado. Straty z tego tytułu idą zatem w setki tysięcy złotych. Warto wiedzieć i przekazać dalej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto