Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O skali problemu hazardu wiemy w mieście niewiele, a uzależnionych jest sporo

Marcin Szyndrowski
Arch. P. Jasiczek (Polska Press)
Popularne sloty dla wielu mieszkańców to już choroba, z której tak naprawdę ciężko jest wyjść samemu

Jak już pisaliśmy, wiele osób odwiedza naszą redakcję i szuka u nas pomocy prosząc o jakieś namiary na ośrodki zajmujące się uzależnieniem od popularnych gier slotowych (jednoręki bandyta) czy też kasyn. W naszym powiecie, uzależnionych można zgłaszać m.in. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Krotoszynie pod numerem telefonu: (62) 722 75 30. Jak informował nas kierownik Zespołu Interwencji Kryzysowej w Krotoszynie hazard dotyka coraz większej liczby mieszkańców w powiecie. – Trzeba zaznaczyć, że problem ten nie jest tak do końca zbadany. Osób przybywa. Często uzależnienie do hazardu łączy się też z innym uzależnieniem np. do alkoholu. To bardzo złożone przypadki, które jednak w naszym powiecie się pojawiają. Staramy się oczywiście pomagać takim osobom kierując ich do odpowiednich ośrodków zajmujących się tym problemem – mówi Tadeusz Ciesiółka.

Oprócz tego aspektu zwróciliśmy się również do burmistrza gminy Krotoszyn zadając kilka istotnych pytań w sprawie funkcjonowania w mieście licznych lokali, w których bez problemu można grać za pieniądze. Ile gmina wydała zezwoleń lokale, w których mieszczą się gry hazardowe (jednoręki bandyta)? Na jakiej podstawie wydano zezwolenia? Jakie korzyści dla miasta wypływają z funkcjonowania takich lokali? Czy przeprowadzono badania nt. uzależnień od gier hazardowych przez MOPS, PCPR, gminę? Kto kontroluje te lokale? Na odpowiedzi musieliśmy jednak poczekać ponieważ burmistrz przebywał na urlopie. Te, jednak nadeszły.

Jak informuje Franciszek Marszałek , podmioty oferujące hazard podlegają pod ustawę o grach hazardowych, która określa katalog podmiotów uprawnionych do posiadania automatów i warunki, jakim muszą odpowiadać. W tym zakresie brak jest jakichkolwiek kompetencji po stronie tutejszego organu. – Egzekwowanie przepisów podlega kompetencji organów wymienionych w ustawie. Miasto i Gmina Krotoszyn nie ma żadnych korzyści związanych z funkcjonowaniem lokali, poza być może podatkami jakie obciążają każdego mieszkańca w związku z posiadaniem nieruchomości. Kwestia powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do podmiotów podlegających ustawie o grach hazardowych jest regulowana w samej ustawie, a podatek od gier stanowi dochód budżetu państwa – informuje burmistrz. Jak dodaje, nie było również przeprowadzanych badań nt. uzależnień od gier hazardowych. MGOPS nie posiada informacji nt. osób czy rodzin uzależnionych od gier, które objęte są pomocą ośrodka. Brak jest również po stronie gminy upoważnienia do sprawowania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów.

Takie są niestety fakty. Kto zatem tak naprawdę przyczynia się do rozwijania hazardu w mieście? Okazuje się, że właściciele lokali, którzy wynajmują swoje lokale podmiotom świadczącym takie usługi. Jednak i oni nie mogą spać spokojnie. Służba Celna ma na oku wszystkie lokale i jeśli tylko pojawia się sygnał o nielegalnych automatach interweniują . Odpowiada wtedy i podmiot, i właściciel. Często bowiem właściciel lokalu, mimo że sam nie prowadzi nielegalnej działalności, to czerpie dochody z takiej działalności, chociażby w postaci czynszu najmu, należy zatem włączyć go w krąg osób podlegających karom. Warto o tym pamiętać.

Jeździecki Puchar Gniezna 2018

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto