Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady uboju na użytek własny

Wiesław Zdobylak
Archiwum NM
Z inicjatywy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krotoszynie Anny Lis-Wlazły 9 listopada odbyło się posiedzenie członków Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i pracowników gmin odpowiedzialnych w urzędach za wykonywanie zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym. Posiedzeniu przewodniczył starosta Stanisław Szczotka. Wzięli w nim udział również komendant KP PSP w Krotoszynie bryg. Jacek Strużyński oraz lek. med. Andrzej Rolle z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Krotoszynie. Anna Lis-Wlazły przedstawiła prezentację na temat aktualnej sytuacji epizootycznej oraz działań w związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (African Swine Fever – ASF) oraz grypą ptaków.

Zmiany w przepisach dotyczących domowego uboju zwierząt

Podczas spotkania podano kilka informacji dotyczących stałego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Okazuje się, że powoli epidemia dociera do linii Wisły.
Jak dotąd najwięcej ognisk ASF odnotowano na terenie województwa lubelskiego, natomiast za główny wektor przenoszenia się epidemii ASF uznano dziki, z łatwością przekraczające polsko-białoruską granicę. Do tej pory doliczono się 414 padłych na tę chorobę dzików.
W związku z tym weszły w życie nowe zasady dotyczące bioasekuracji gospodarstw rolnych oraz zasad nabywania i hodowli zwierząt.
Zmieniły się też przepisy dotyczące uboju gospodarczego, a więc uboju zwierząt na użytek własny, przede wszystkim świń. To ważny temat dla krotoszyńskich rolników.
W myśl nowych przepisów mięso pochodzące z uboju gospodarczego może być przeznaczone tylko i wyłącznie na użytek rolnika i jego najbliższej rodziny. Mięso z własnej hodowli nie może być zatem wprowadzane do
swobodnego obiegu handlowego, co jest absolutna nowością.
Ubojowi na terenie gospodarstwa rolnego mogą być poddawane zwierzęta zdrowe i zarejestrowane w siedzibie stada. Na co najmniej 24 godziny przed dokonaniem uboju posiadacz świni jest zobowiązany poinformować o tym zamiarze powiatowego lekarza weterynarii, mając do wyboru drogę pisemną, elektroniczną lub telefoniczną.
Uboju może dokonać wyłącznie uprawniona do tego osoba, a pozyskane na użytek własny mięso wieprzowe należy poddać badaniu na obecność włośni.
Za złamanie tych nowych przepisów kara może wynieść od 100 do 2000 zł.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto