Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocny dyżur apteki to fikcja? Zgłoś ten problem do starosty! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wielu mieszkańców donosiło nam o krotoszyńskich aptekach, które pomimo tzw. dyżuru nocnego były zamknięte. Sprawą zainteresowaliśmy starostę krotoszyńskiego, ponieważ to Rada Powiatu Krotoszyńskiego na mocy uchwały reguluje takie dyżury.

Zgodnie z art. 94 par. 2 Prawa farmaceutycznego rozkład pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu zawodu farmaceuty. Rada Powiatu Krotoszyńskiego pod koniec każdego roku uchwala taką uchwałę i przesyła do wszystkich mediów, a także zamieszcza na stronie internetowej.

Jako media ostatni raz taką uchwałę z załącznikami otrzymaliśmy dokładnie 10 grudnia 2021 r. o godz. 12:10. Poza dyżurami są także godziny pracy aptek w normalnym trybie. Pod pojęciem "dyżuru nocnego" kryją się dyżury w godzinach 20:00-8:00 w dni robocze, soboty i niedziele oraz w godz. 8:00-8:00 - w święta ustawowe.

Jakież jest jednak zdziwienie, gdy pacjent udaje się do apteki, która powinna mieć dyżur, a ta funkcjonuje do 23:00. I takich przypadków w powiecie nie jest mało. Nie można oczywiście mówić tutaj o wszystkich aptekach, gdyż niektóre funkcjonują w nocy.

Udało nam się porozmawiać z jedną z aptekarek, która chciała zachować anonimowość.

- Od lat pracuję w farmacji i jeśli apteka ma mieć dyżur powinna być otwarta 24 godziny na dobę. Po ostatnich nocnych dyżurach mogę powiedzieć, że tak naprawdę ruch jest do północy i dla mnie powinno być to ujednolicone, ale jeśli ustawa tak mówi, to powinny dyżurować. Ja lubię swoją robotę i mi nie przeszkadza dyżurować w nocy. Nie można tak pisać, że wszystkie apteki są zamknięte. Niektóre działają w nocy – powiedziała nam farmaceutka.

Sprawą zainteresowaliśmy też starostę krotoszyńskiego Stanisława Szczotkę, który po dyskusji z nami zaproponował, że każdy mieszkaniec, który znajdzie w czasie jej dyżuru zamkniętą aptekę, ma się zgłosić do wielkopolskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, nadzoru farmaceutycznego albo do Starostwa Powiatowego w Krotoszynie. Warto zwrócić uwagę, że niektórzy mieszkańcy powiatu mają do Krotoszyna ponad 20 km i musieliby pokonać tę drogę, tylko po to, by zobaczyć kartkę, że apteka jest zamknięta.

- Jeżeli pojawi się pacjent, który przejdzie nawet 5 metrów i zastanie aptekę, która powinna mieć dyżur - zamkniętą, to proszę dać znać, napiszemy pismo do wojewody i NFZ-u – zapewnił starosta krotoszyński Stanisław Szczotka.

Idealnym rozwiązaniem byłoby otwarcie całodobowo, lub chociażby w godzinach nocnych apteki przyszpitalnej. Sęk jednak w tym, że prawo na to nie pozwala.

- Apteka przyszpitalna nie może prowadzić działalności na zewnątrz, czyli trzeba byłoby być pacjentem na SOR-ze – zakończył starosta.

SPRAWDŹ, KTÓRA APTEKA W KROTOSZYNIE MA AKTUALNIE DYŻUR!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto