Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła publikacja o Powstaniu Wielkopolskim

Łukasz Cichy
Pozycja została wydana w listopadzie i zawiera 32 biogramy. Autorem trzech z nich jest Daniel Szczepaniak
Pozycja została wydana w listopadzie i zawiera 32 biogramy. Autorem trzech z nich jest Daniel Szczepaniak Łukasz Cichy
Niedawno została wydana ciekawa pozycja o Powstaniu Wielkopolskim. Jednym z jedenastu autorów pozycji jest Daniel Szczepaniak, historyk z Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Praca do nabycia jest w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy (pow. pleszewski).

Praca naukowa nosi tytuł „Udział ziemian Wielkopolski połu-dniowo-wschodniej w powstaniu 1918-1919”.

Książka zawiera 32 biogra-my, których autorami są: Witold Banach, Ilona Kaczmarek, Łukasz Kamiński, Janusz Mal-kowski, Sebastian Pluta, Katarzyna Podczaska, Marek Rezler, Daniel Szczepaniak, Andrzej Szymański, Dominik Wabiński oraz Janusz Waliszewski.

Publikacja jest pracą zbiorową pod redakcją doktora Ma-rka Jaegera oraz doktor Katarzyny Podczaskiej. -Publikacja zawiera 32 biogramy ziemian zaangażowanych w Powstanie 1918/1919, w tym trzech ziemian z byłego powiatu koźmiń-skiego - obecnie krotoszyńskie-go: podporucznika, a późniejszego rotmistrza Józefa Modli-bowskiego ze Skałowa - dowódcy i organizatora wojsk powstańczych w powiecie koź-mińskim, Józefa Chełkowskie-go ze Staregogrodu i Śmiełowa, pierwszego polskiego starosty koźmińskiego oraz majora Stefana Chosłowskiego z Czarnego Sady - dowódcy powstańczego batalionu w Śremie. W publikacji jest także biogram kapitana Wojcicha Wężyka - uczestnika powstania w powiecie kępiń-skim, spoczywającym na cme-ntarzu w Koźminie przy ul. Poznańskiej (poległ w 1920 r. - poinformował nas Daniel Szcze-paniak.

Jest on historykiem z Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka, który od lat prowadzi badania nad dziejami ziemiaństwa w regionie kroto-szyńskim.

-Biogramy swoją zawartością nie ograniczają się tylko do życia ziemian, ale zawierają także liczne i ciekawe informacje związane z rodziną, posiadanymi majątkami, czy zasłużonymi przedstawicielami ro-du. W publikacji zawarto także biogram Wojciecha Skoroszew-skiego - pierwszego polskiego starosty powiatu krotoszyń-skiego w 1919 r. autorstwa historyka Dominika Wabińskiego z Pleszewa - dodał Daniel Szczepaniak.

W pozycji możecie Państwo znaleźć sporo mało znanych zdjęć. Publikacja ukazała się w listopadzie br., a dostępna jest w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Warto wspomnieć, że Daniel Szczepaniak był autorem wystawy pn. „Dzieje Ziemiaństwa na Ziemi Krotoszyńskiej”, którą można było we wrześniu br. w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Kro-toszynie.

Warto również dodać, że terminem ziemiaństwo, określa się postfeudalną grupę społeczno-kulturową, którą tworzyli ludzie głównie z pochodzenia szlacheckiego. Proces ten kształtował się na przełomie XVIII i XIX w. w warunkach klęsk politycznych Rzeczypospolitej i w czasach reform uwłaszczeniowych. Ziemiaństwo kształtowali ludzie posiadający minimum 50 hektarów roli.

O kolejnych szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco. Zachęcamy do lektury i poznawania naszej lokalnej historii, która wiele mówi o nas samych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto