Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie spalajmy odpadów!

Marcin Szyndrowski
Arch. UMiG Krotoszyn
Nadszedł okres jesienno-zimowy, czyli w naszym klimacie tzw. „okres grzewczy”. Wraz ze spadkiem temperatury na dworze, pojawił się problem zanieczyszczonego powietrza. Wielu mieszkańców w ramach oszczędności spala odpady komunalne w piecach.

Szczególnie odczuwalne jest to na osiedlach jednorodzinnych, czy wsiach. Często zdarza się, że domowe kominy wytwarzają więcej toksyn, aniżeli cała ciepłownia, a jest to spowodowane faktem, że nie posiadają one filtrów powietrza, a odpady są palone w zbyt niskich temperaturach.

W wyniku spalania odpadów komunalnych dochodzi do emisji niebezpiecznych związków chemicznych np. dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, kadmu, chlorowodoru, tlenku azotu, cyjanowodoru i metali ciężkich takich jak: kadm, rtęć, tytan, arsen, kobalt, nikiel, selen, ołów i chrom. Efektem działania tych związków chemicznych są liczne choroby: astma, rozedma płuc i oskrzeli, zapalenie oskrzeli, choroby układu krążenia, różne alergie, nowotwory wątroby i płuc, uszkodzenia płodu, struktury kodu genetycznego, rdzenia kręgowego i kory mózgowej, układów rozrodczych ludzi i zwierząt, a także gospodarki hormonalnej. Trujące związki długo pozostają w środowisku naturalnym. Opadają na pola uprawne, dostają się do wód śródlądowych, w konsekwencji do sieci wodnej. Obecne są również w glebie, powodują kwaśne deszcze i prowadzą do obumierania roślin. Toksyny uwalniają się do powietrza w wyniku spalania plastikowych butelek i pojemników, zużytych opon, innych odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, sztucznej skóry, opakowań po rozpuszczalnikach, czy środkach ochrony roślin, opakowań po farbach i lakierach, a także toreb wykonanych z polietylenu.

W konsekwencji dochodzi do sytuacji, że spacer z dzieckiem, czy z psem jest nie lada wyczynem, bo na dworze dosłownie nie ma czym oddychać. Należy pamiętać, że za złamanie zakazu spalania odpadów komunalnych w piecach grozi kara grzywny. Jednak nie sama kara finansowa powinna położyć kres temu procederowi, ale świadomość o nieodwracalnych zmianach w naszym organizmie i środowisku naturalnym.
- Apeluję do Państwa, by przed spaleniem odpadów komunalnych zastanowić się, czy ważniejsza jest oszczędność opału, czy nasze zdrowie.Informuję jednocześnie, że strażnicy miejscy zostali odpowiednio przeszkoleni i będą podejmować działania wobec mieszkańców, którzy nie dostosują się do obowiązujących zasad. Przypadki spalania odpadów komunalnych należy zgłaszać bezpośrednio telefonicznie do Straży Miejskiej pod numerem telefonu: (62) 725 42 00 lub w poprzez stronę internetową www.krotoszyn.pl w zakładce „Napisz do Straży Miejskiej” - informuje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

*****

Źródło: DE RTL TV

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto