18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie referendum w sprawie przywrócenia Małego Szpitala w Koźminie Wlkp.

Anna Juskowiak
Wniosek o zwołanie referendum w sprawie małego szpitala w Koźminie Wlkp. został odrzucony przez komisję sprawdzającą go pod względem formalnym.

Wraz z początkiem tego roku w Koźminie Wlkp. został zlikwidowany pododdział opieki średnioterminowej, czyli tzw. mały szpital. Zawiązano Społeczny Komitet Obrony Małego Szpitala, który zebrał wymagane podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie pozostawienia szpitala.

Czytaj także: Radni powiatowi opowiedzieli się za likwidacją szpitala w Koźminie

Członkowie Komitetu złożyli do rady powiatu wniosek o zwołanie referendum. Przedstawili karty z 7077 podpisami, z czego po sprawdzeniu przez komisję ds. sprawdzenia zgodności referendum z ustawą o referendum lokalnym prawidłowo złożonych było 6539 podpisów.

Co więc było powodem, że ponad 500 osób złożyło nieprawidłowo swoje podpisy? Jan Grabski, członek komisji wyjaśnił, że często zdarzały się niekompletne pesele bądź źle wpisane numery i serie dowodów osobistych.

Czytaj także: Likwidacja szpitala w Koźminie

Juliusz Poczta, wiceprzewodniczący komisji sprawdzającej zgodność wniosku z ustawą powiedział, że "po szczegółowym sprawdzeniu wniosku i kart głosujących za referendum komisja odrzuciła wniosek mieszkańców o zwołanie referendum". W uzasadnieniu komisja podała: brak opublikowania płatnej informacji na temat referendum w ogólnopolskiej prasie codziennej oraz pytanie referendalne nie jest rozstrzygające, czyli obliguje władze powiatu do przywrócenia szpitala.

Czytaj także: Kardiologia w Krotoszynie przywrócona

Tymczasem referendum jest zwoływane, by to mieszkańcy podjęli decyzję. We wniosku o zwołanie referendum nie podano również dokładnego pełnomocnictwa komitetu, a pełnomocnikiem powinna być grupa mieszkańców a nie komitet.

Nie wszyscy radni zgadzali się z ta decyzją. Radni z komisji spraw społecznych twierdzili, że są to mało istotne i jedynie formalne uchybienia. Z kolei komisja budżetowo-gospodarcza i rolnicza zaopiniowała decyzję komisji jednogłośnie. Projekt uchwały o odrzuceniu wniosku o zwołanie referendum został przyjęty 17 lutego, gdzie 11 głosowało za, trzech było przeciwnych, a radny Andrzej Piesyk wstrzymał się od głosu.

Krotoszyn.naszemiasto.pl na Facebooku. Zebraliśmy całe miasto w jednym miejscu - dołącz do naszej społeczności!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto