Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza akcja: Faceci chwyćcie się czasem za "jaja" [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
We wtorek, 29 listopada, w auli I LO im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbyła się prelekcja dla młodzieży nt. raka jądra. Przeprowadził ją w bardzo ciekawy sposób Grzegorz Świątoniowski, lekarz onkolog z Krotoszyna

Mężczyźni coraz częściej podatni są na choroby nowotworowe prostaty i jądra. Szczególnie ten drugi przypadek jest dziś dość nagminny. Okazuje się jednak, że wczesne rozpoznanie raka jądra daje niemalże stuprocentową szansę na wyleczenie.

W Krotoszynie w Dziennym Ośrodku Chemioterapii codziennie na ulicy Bolewskiego leczy się od 3 do 4 młodych mężczyzn właśnie z powodu raka jądra. Jak się okazuje chorują na niego głównie mężczyźni w przedziale wiekowym 20-35 lat, a skala problemu jest bardzo duża. Ostatnio z tego powodu zmarli w powiecie krotoszyńskim dwaj młodzi mężczyźni, u których – jak się okazuje – gdyby szybciej wykryto raka mieli szansę na wyleczenie. – Obu chłopakom zabrakło zaledwie 2-3 tygodni, aby – w wyniku zastosowanej chemioterapii – zdołali wejść w remisję choroby. Rak był jednak tak zaawansowany, że zabił pacjentów zanim chemioterapia zdążyła zadziałać. Strata takich pacjentów – młodych ludzi, mających szansę na całkowite wyleczenie, boli najbardziej. Trzeba bowiem podkreślić: rak jądra, nawet przy obecności wielu przerzutów, daje się wyleczyć! – mówi wybitny specjalista onkolog w krotoszyńskim szpitalu i znawca tematu raka jądra – Grzegorz Świątoniowski.

Faceci badajcie się!
Jak mówi specjalista ważne jest szybkie rozpoznanie raka jądra. O tym, że się go ma mężczyźni mogą bez problemu sami się dowiedzieć badając się sami w domu. – Tak jak kobiety badają swoje piersi, tak mę-żczyźni powinni badać swoje jądra. Jeśli dotykając je jedno będzie powiększone i dodatkowo twarde o nierównej powierzchni powinien to być dla nas sygnał, że dzieje się coś niedobrego – mówi Grzegorz Świą-toniowski. Pojawia się ból kręgosłupa, który nie przechodzi, a rak rozpoczyna swoje przerzuty praktycznie wszędzie:do wątroby, płuc, mózgu czy kości. – Nie powinniśmy bagatelizować objawów tylko niezwłocznie udać się do urologa by zacząć jak najszybciej działać. Rak jądra to rak inny od wszystkich. Wczesne wykrycie to szansa na stuprocentowe wyleczenie – mówi specjalista onkologii.

Z życia wzięte, czyli historia Piotra...
Piotr Kamiński ma 34 lata i leczy się w Krotoszynie właśnie z powodu raka jądra. Pochodzi z Kórnika koło Poznania. Na chemioterapię przyjeżdża razem z żoną Martą. Należy do tych szczęśliwców, u których w porę rozpoznano raka jądra. – Nigdy jakoś specjalnie nie interesowałem się tego typu sprawami. Na zdrowie też nie narzekałem. Kiedy wróciłem z pracy w Belgii zaczęło mnie coś kłuć w okolicach jąder. Momentami ból był bardzo silny jakby ktoś wbijał mi szpilkę. Zacząłem się badać i wyczułem jakieś zgrubienie na jednym z jąder. Szybko udałem się do urologa i wyszło, że mam raka. Jestem już po operacji i teraz odbywam leczenie na oddziale w Krotoszynie by całkowicie wyeliminować chorobę – mówi Piotr Kamiński, przed którym jeszcze jedna sesja chemioterapii. – Jak Bóg da to wyjdę z tego cało. Do „facetów” mam jednak apel: „Chwyćcie się czasami za jaja!”. Tyle i aż tyle – kończy Piotr Kamiński.

Profilaktyka to podstawa
Samobadanie to prosta czynność, którą każdy mężczyzna powinien wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Pozwala to wyrobić sobie nawyk badania się i sprawdzania swojego ciała i zmian w nim zachodzących.
Kiedy się badać?Wybierz sobie jakąś datę, kiedy zawsze będziesz wykonywać samobadanie. Może to być dzień, w którym przyszła wypłata, pierwszy lub ostatni dzień miesiąca czy ten sam dzień, kiedy płacisz czynsz za mieszkanie. Pozwoli Ci to zapamiętać, że ta czynność, równie ważna jak dbanie o uiszczanie rachunków, musi być wykonywana regularnie. Jak się badać? Najlepiej wykonać je po ciepłym prysznicu w zacisznym miejscu gdzie swobodnie będziesz mógł wykonać samobadania jąder. Nie ma powodu do wstydu – to tak proste i konieczne jak samobadanie piersi przez kobiety.

Jak samemu się zbadać?
Złap jądro pomiędzy kciuk i place dłoni, dotykaj powoli całej jego powierzchni w poszukiwaniu grudek zarówno twardych jak i plastycznie miękkich.Wykonaj identyczną procedurę z drugim jądrem.właśnie zapewniłeś sobie miesiąc spokoju i wiesz, że z Twoim ciałem jest wszystko w porządku. To wcale nie jest trudne, prawda?
Co jest normalne? Gładka i jędrna, przyjemna w dotyku struktura jądra. Co nie? Obrzęk, guzek, ból podczas badania, powiększenie jądra lub zmiana kształtu w ostatnim czasie któregokolwiek z jąder. Oba jądra powinny być podobne – duże różnice w kształcie i zawartości jąder zawsze wymagają konsultacji u urologa!

*****

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto