Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Stanisław Reiter z Krotoszyna [ZDJĘCIA]

Redakcja
arch. Bogdana Reitera
Z naszą redakcją skontaktował się Bogdan Reiter, wnuk Powstańca Wielkopolskiego Stanisława Reitera.

Stanisław Reiter urodził się w Krotoszynie 12 listopada 1867 r., jako syn handlarza bydła Jana Reitera i Stanisławy z d. Jasinskiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej kształcił się u rzemieślników i został mistrzem siodlarstwa i tapicerstwa. Służbę odbywał w jednostce kirasjerów, najprawdopodobniej w 1 Przybocznym Pułku Kirasjerów im. Wielkiego Księcia Elektora we Wrocławiu. -Zarówno przed I Wojną Światową, jak po jej wybuchu, pracował w wyuczonym zawodzie. Swoją aktywność realizował także w Bractwie Kurkowym i chórze przy kościele św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie oraz Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” - poinformował nas Bogdan Reiter, wnuk Stanisława Reitera.

Po wiecu zorganizowanym 17 listopada 1918 r. zgłosił się do Powiatowej Rady Ludowej, a po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, włączył się w ten zryw.

-Pierwszą powstańczą akcją w dniu 1 stycznia 1919 r. był udział Stanisława Reitera, w przejmowaniu koszar garnizonu pruskiego. Znał doskonale topografię terenu, bowiem wcześniej był jednym z producentów i dostawców uprzęży dla koni stacjonującego w Krotoszynie cesarskiego wojska. Znakomicie kierowana przez dr. Władysława Bolewskiego akcja pozwoliła na przejęcie przez Powstańców pokaźnej ilości broni i amunicji, niezbędnej do dalszych działań. Wieczorem tego samego dnia Krotoszyn został wyzwolony. Wspólnie z bratem Józefem Reiterem i braćmi żony: Walentym i Władysławem Jelinowskimi [Powstańcu Wielkopolskim, o którym pisaliśmy już w ramach naszego cyklu - TUTAJ], uczestniczył w styczniu i początku lutego 1919 r. w potyczkach, z ciągle powracającymi oddziałami wroga, na odcinku Krotoszyn - Zduny - Chachalnia - Borownica - poinformował nas Bogdan Reiter.

4 stycznia 1924 r. dołączył do Towarzystwa Powstańców i Wojaków. Był również członkiem zarządu Bractwa Kurkowego w Krotoszynie. Śpiewał również w chórze. W tym czasie prowadził zakład siodlarsko-tapicerski przy ul. Koźmińskiej 17 w Krotoszynie. -Spod jego rąk wychodziły, zarówno siodła i uprzęże dla koni stacjonującego w Krotoszynie 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, ale także całe rzędy końskie kupowane zarówno przez podmiejskich rolników jak i właścicieli majątków (Baszków, Borzęciczki, Czarny Sad i Psie Pole). Był rzemieślnikiem perfekcjonistą znanym z tego, że każdą pracę wykonywał z należytą starannością i znajomością sztuki siodlarskiej. Świadczył równolegle tzw. usługi tapicerskie dla ludności, wykonując kanapy, otomany, czy fotele - zakończył Bogdan Reiter.

Stanisław Reiter zmarł 2 kwietnia 1941 r. i spoczął w Krotoszynie. 10 listopada 1896 r. wziął ślub z Józefą Jelinowską (19 marca 1873-8 maja 1934), córką Ignacego Jelinowskiego i Wiktorii z d. Kaczyńskiej.

Miał z nią siedmioro dzieci: m.in. Władysławę (1899-1930), Mariannę (1903-1989), Józefa (1905-1956), czy Edmunda (1908-1975),.

Cześć Jego Pamięci!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto