Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NASI POWSTAŃCY: Stanisław Raburski (1897-1984) [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. rodziny Raburskich
Prezentujemy Powstańca Wielkopolskiego Stanisława Raburskiego (1897-1984), który walczył w Powstaniu Wielkopolskim pod Zdunami, gdzie został ranny. Był również uczestnikiem I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. Informacje o nim dostarczyli nam jego wnukowie.

Stanisław Raburski urodził się 1 maja 1897 r. w Fabianowie w powiecie jarocińskim, jako syn Antoniego Raburskiego i Rozalii z d. Walczak. Miał rodzeństwo m.in. Feliksa, Michała, Józefa, czy Wincentego. Ukończył szkołę ludową, a potem pracował jako robotnik rolny. 24 lipca 1916 r. został powołany w szeregi armii niemieckiej i walczył na froncie francuskim, gdzie otrzymał Krzyż Żelazny II klasy. Z wojska niemieckiego powrócił 24 grudnia 1918 r.

Po powrocie w rodzinne strony wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim w kompanii ostrowskiej, czyli późniejszej 4 kompanii 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich. 19 lutego 1919 r. został ranny w walkach o Borownicę i trafił do szpitala w Krotoszynie, gdzie przebywał do 1 marca 1919 r.

Późniejsze losy są nieco zawikłane, gdyż według wspomnień miał służyć nadal w swojej jednostce po powrocie ze szpitala, natomiast według książeczki wojskowej miał służyć w 67 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Zdaniem autora, po wnikliwej analizie sytuacja mogła wyglądać następująco, że w 1919 r. został przeniesiony do 67 pp, w składzie, której walczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

Pewne jest, że po wyjściu ze szpitala walczył pod Czarnym Lasem, Bogdajem oraz Kobylą Górą. Później został wysłany na wschód i wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej walcząc na froncie litewsko-białoruskim. 15 lipca 1921 r. został zwolniony ze służby. 20 stycznia 1922 r. wziął ślub z Marianną z d. Karolarz.

Później pracował jako robotnik rolny. Od 15 marca do 15 maja 1923 r. odbył służbę w 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Poznaniu, a do 1945 r. nadal pracował jako rolnik. 14 lipca 1945 r. osiadł w Gądkowicach w powiecie milickim.Pełnił funkcję sołtysa tej wsi w latach 1945-1950, a w latach 1956-1968 był radnym Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej. W listopadzie 1974 r. przeszedł na rentę. W kwietniu 1958 r. został członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. 11 listopada 1972 r. otrzymał awans na stopień podporucznika. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1973) oraz Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym (1958). Zmarł 21 kwietnia 1984 r. i spoczął na cmentarzu w Gądkowiach. Cześć Jego Pamięci!

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

Pan Tomasz w kościele pw. św. Stanisława wciąż się modli. Woli jednak przebywać tam sam na sam z Bogiem...

Tomaszu, tylko nie mów nic nikomu! Wywiad z ofiarą molestowa...

Krotoszyńskie muzeum i galeria Refektarz już otwarte. Wpadli...

Drużyna LKS Ceramika Krotoszyn na początku lat 90-tych: sędzia Zenon Ratayczyk, trener Lech Pauliński, Piotr Nowakowski, Marek Patalas, Romuald Ratayczyk, Wiesław Wojtkowiak, Grzegorz Zieliński, Andrzej Piechocki, Dariusz Drewniak, Ryszard Smal, Adam Panek, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Wudarski, Paweł Nowak i Wojciech Wala.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

Eksploracja dawnego zakładu Bakutil w Baszkowie. Zobaczcie n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto