Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Stanisław Nawrocki z Krotoszyna [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
arch. Krzysztofa Nawrockiego
O kolejnym Powstańcu Wielkopolskim poinformował nas podpułkownik rezerwy Krzysztof Nawrocki.

Na początku warto wyjaśnić kilka kwestii zbieżności nazwisk i imion. Prapradziadkiem Krzysztofa Nawrockiego był Franciszek Nawrocki, powstaniec styczniowy. On miał z kolei synów: Jana Kantego i Michała. Oboje bracia mieli dzieci o imieniu Stanisław. Synami Jana Kantego był Stanisław Nawrocki (1895-1932), porucznik marynarki, Powstaniec Wielkopolski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz Władysław Nawrocki (1891-1940), major Wojska Polskiego, kawaler Krzyża Virtuti Militari, uczestnika Powstania Wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej oraz I i II wojen światowych, poległego w Katyniu. Był też inny Stanisław Nawrocki. Był on synem Michała Nawrockiego i Katarzyny z d. Mocydlarz. I ten Stanisław Nawrocki był bratem dziadka ppłk. Krzysztofa Nawrockiego.

Stanisław Nawrocki urodził się 15 października 1900 r. - W 1918 roku włączył się aktywnie w działania, związane z organizacją Powstania Wielkopolskiego. Jego ojciec Michał, wuj Jan oraz wszyscy bracia i bracia stryjeczni, zaangażowani byli w tą działalność patriotyczną oraz powstańczą. Był harcerzem, podobnie jak jego brat Stefan Nawrocki. W powstaniu wielkopolskim Stanisław pełnił funkcje łącznikowe, a w walkach pod Borownicą - poinformował nas podpułkownik Krzysztof Nawrocki.

Stanisław Nawrocki służył później w 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich i wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, niestety nie wiemy w jakim oddziale.

- W 1920 roku brał udział w ciężkich walkach pod Białymstokiem. Po zakończeniu działań wojennych otrzymał Krzyż Walecznych za walki pod Białymstokiem. W trakcie działań obronnych heroicznie powstrzymywał z oddziałem huraganowe ataki sowieckich wojsk na miasto i uratował jednego z żołnierzy…Był kapralem - dodał podpułkownik Nawrocki.

W okresie międzywojennym Stanisław Nawrocki był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Nie znamy jego losów w czasie II Wojny Światowej. Po II wojnie światowej przeniósł się do Łagowa Lubuskiego. -Po wojnie nadal pracował w zawodzie kupieckim. Prowadził własny sklep. Wielokrotnie był przesłuchiwany przez reżim komunistyczny oraz prześladowany. Pomimo wielu niepowodzeń, nie poddawał się, jednak działania te miały niestety duży wpływ na jego problemy zdrowotne - dodał Krzysztof Nawrocki.

Stanisław Nawrocki był odznaczony przynajmniej jednokrotnie Krzyżem Walecznych, Odznaką Pamiątkową Wojsk Wielkopolskich oraz nieznaną nam odznaką pułkową.

Stanisław Nawrocki miał żonę Helenę i czworo dzieci: Marcelego, Michała, Marię, Janinę oraz Magdalenę. Zmarł w Łagowie w 1984 roku.

WYSTĘPY Z OKAZJI DNIA UNII EUROPEJSKIEJ

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto