Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NASI POWSTAŃCY: Kobiety w Powstaniu Wielkopolskim [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie (x12), arch. Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. J. Dowbor-Muśnickiego w Lusowie (x1), arch. Grzegorza Tymofijczyka (x1) i arch. Barbary Nowarskiej (x1)
W Powstaniu Wielkopolskim w Krotoszynie wzięły udział kobiety. Były sanitariuszkami, łączniczkami, a także często walczyły na pierwszej linii frontu. Prezentujemy ich biogramy!

Spis treści

W Powstaniu Wielkopolskim w Krotoszynie wzięły udział kobiety. Były sanitariuszkami, łączniczkami, a także często walczyły na pierwszej linii frontu. Prezentujemy ich biogramy!

Maria Pawałowska z d. Szczurek (1897-1987)

Zajmowała się dostarczaniem żywności w okresie Powstania Wielkopolskiego na pierwszej linii frontu pod Konarzewem, gdzie mieszkała. Opatrywała rannych i razem z ojcem odwoziła rannych do szpitala. Wcześniej przetrzymywano ich w jej rodzinnym domu. Pod koniec życia mieszkała w Krotoszynie, gdzie spoczywa na cmentarzu. Była odznaczona Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiadała stopień podporucznika.

Helena Zelba z d. Nowakowska (1892-1971)

Pochodziła ze Śremu. W czasie Powstania Wielkopolskiego szyła sztandary i kokardy dla wojsk powstańczych, a także nosiła ciepłe posiłki na dworzec kolejowy w Śremie. Żona Powstańca Wielkopolskiego Franciszka Zelby oraz matka Zbigniewy, członkini AK i Szarych Szeregów. Spoczywa na cmentarzu w Krotoszynie, gdzie mieszkała od czasów II RP.

Kazimiera Szczepańska z d. Olejniczak (1892-1935)

Pochodziła z Poznania, a w okresie Powstania Wielkopolskiego włączyła się w pracę na rzecz odzyskania niepodległości, razem z rodziną (powstańcami byli jej ojciec Wojciech oraz bracia Adam i Stanisław). W tym czasie była sanitariuszką i sekcyjną Czerwonego Krzyża w Krotoszynie)

Józefa Zachert z d. Lusar (1890-1979)

Pochodziła z Żerkowa. W okresie Powstania Wielkopolskiego była sekcyjną Czerwonego Krzyża w Krotoszynie. Spoczywa na cmentarzy w Poznaniu. W powstaniu udział wzięły dzieci jej siostry – Wanda Zielezińska również była w PCK, a Wacław – żołnierzem batalionu pogranicznego.

Wanda Zielezińska z d. Otomańska (1896-1935)

W okresie Powstania Wielkopolskiego była sekcyjną Czerwonego Krzyża w Krotoszynie. Pracowała również w szpitalach powstańczych i polowych. Była żoną Powstańca Wielkopolskiego Ludwika Zielezińskiego. Spoczywa na cmentarzu w Krotoszynie.

Elżbieta Dudek (1898-1993)

W okresie Powstania Wielkopolskiego była członkinią Straży Ludowej w Rozdrażewie. Zajmowała się gromadzeniem broni, szyciem sztandarów i opasek, a potem kultywowała wiedzę o powstaniu jako nauczycielka. Odznaczona Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiadała stopień podporucznika.

Julianna Bujakiewicz z d. Snadna (1902-1983)

Pochodziła z Kobylina, brała udział w Powstaniu Wielkopolskim. Jej dom rodzinny w Borownicy był miejscem powstańczej placówki. Pełniła funkcję łączniczki i sanitariuszki. Skazana przez Niemców na karę śmierci i została ułaskawiona. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Niepodległości, Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

Józefa Sychmoeller z d. Opielińska (1895-przed 1936)

Zastępowa Czerwonego Krzyża w Krotoszynie w okresie Powstania Wielkopolskiego, sanitariuszka. Brak dalszych danych.

Jadwiga Nowacka z d. Iweńska (1897-?)

Sanitariuszka z Krotoszyna. Brak dalszych danych.

Melania Łucja Kończak-Skierkowska z d. Szóstak (1893-1973)

W okresie Powstania Wielkopolskiego sanitariuszka. Żona naczelnika Straży Ludowej w Krotoszynie Mieczysława Kończaka.

Zofia Kryzan z d. Jabłońska (1900-1986)

Wokresie Powstania Wielkopolskiego sanitariuszka w Szpitalu Wojskowym w Krotoszynie. Odznaczona Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Posiadała stopień podporucznika.

Elżbieta Kryś z d. Malinowska (1897-1977)

Pochodziła ze Zdun. W okresie Powstania Wielkopolskiego pełniła funkcję łączniczki w oddziale zdunowskiej Straży Ludowej. Siostra powstańców: Józefa, Wojciecha oraz Antoniny (również łączniczki)

Antonina Pluta z d. Malinowska (1890-1966)

Pochodziła ze Zdun, gdzie wzięła udział w Powstaniu Wielkopolskim jako łączniczka. Jej męża powstańca Jakuba Plutę aresztowano i wysłano do obozu, a ją wyposzczono po przesłuchaniu. Siostra Powstańców: Jóżefa, Wojciecha i Elżbiety (również łączniczki). Spoczywa w Poznaniu

Maria Mińska z d. Kajdas (1893-1976)

W okresie Powstania Wielkopolskiego pracowała w wywiadzie. Żona Powstańca Wielkopolskiego Stanisława Mińskiego. Spoczywa w Krotoszynie.

Józefa Wróblewska z d. Stefańska (1902-po 1971)

Pochodziła z Orpiszewa. W okresie Powstania Wielkopolskiego sanitariuszka.

Maria Mierzejewska z d. Jabłońska (1898-1991)

W okresie Powstania Wielkopolskiego brała udział w zajęciu Krotoszyna. Po zdobyciu miasta zajmowała się magazynowaniem broni, a po ukończeniu kursu została sanitariuszką w Szpitalu Garnizonowym w Krotoszynie. Odznaczona Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiadała stopień podporucznika. Spoczywa w Poznaniu.

Maria Prakseda Robińska (1896-1966)

W okresie Powstania Wielkopolskiego lekarz. Odznaczona Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Spoczywa w Kuźnicy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto