NASI POWSTAŃCY: Kobiety w Powstaniu Wielkopolskim [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie (x12), arch. Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. J. Dowbor-Muśnickiego w Lusowie (x1), arch. Grzegorza Tymofijczyka (x1) i arch. Barbary Nowarskiej (x1)
W Powstaniu Wielkopolskim w Krotoszynie wzięły udział kobiety. Były sanitariuszkami, łączniczkami, a także często walczyły na pierwszej linii frontu. Prezentujemy ich biogramy!

Spis treści

W Powstaniu Wielkopolskim w Krotoszynie wzięły udział kobiety. Były sanitariuszkami, łączniczkami, a także często walczyły na pierwszej linii frontu. Prezentujemy ich biogramy!

Maria Pawałowska z d. Szczurek (1897-1987)

Zajmowała się dostarczaniem żywności w okresie Powstania Wielkopolskiego na pierwszej linii frontu pod Konarzewem, gdzie mieszkała. Opatrywała rannych i razem z ojcem odwoziła rannych do szpitala. Wcześniej przetrzymywano ich w jej rodzinnym domu. Pod koniec życia mieszkała w Krotoszynie, gdzie spoczywa na cmentarzu. Była odznaczona Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiadała stopień podporucznika.

Helena Zelba z d. Nowakowska (1892-1971)

Pochodziła ze Śremu. W czasie Powstania Wielkopolskiego szyła sztandary i kokardy dla wojsk powstańczych, a także nosiła ciepłe posiłki na dworzec kolejowy w Śremie. Żona Powstańca Wielkopolskiego Franciszka Zelby oraz matka Zbigniewy, członkini AK i Szarych Szeregów. Spoczywa na cmentarzu w Krotoszynie, gdzie mieszkała od czasów II RP.

Kazimiera Szczepańska z d. Olejniczak (1892-1935)

Pochodziła z Poznania, a w okresie Powstania Wielkopolskiego włączyła się w pracę na rzecz odzyskania niepodległości, razem z rodziną (powstańcami byli jej ojciec Wojciech oraz bracia Adam i Stanisław). W tym czasie była sanitariuszką i sekcyjną Czerwonego Krzyża w Krotoszynie)

Józefa Zachert z d. Lusar (1890-1979)

Pochodziła z Żerkowa. W okresie Powstania Wielkopolskiego była sekcyjną Czerwonego Krzyża w Krotoszynie. Spoczywa na cmentarzy w Poznaniu. W powstaniu udział wzięły dzieci jej siostry – Wanda Zielezińska również była w PCK, a Wacław – żołnierzem batalionu pogranicznego.

Wanda Zielezińska z d. Otomańska (1896-1935)

W okresie Powstania Wielkopolskiego była sekcyjną Czerwonego Krzyża w Krotoszynie. Pracowała również w szpitalach powstańczych i polowych. Była żoną Powstańca Wielkopolskiego Ludwika Zielezińskiego. Spoczywa na cmentarzu w Krotoszynie.

Elżbieta Dudek (1898-1993)

W okresie Powstania Wielkopolskiego była członkinią Straży Ludowej w Rozdrażewie. Zajmowała się gromadzeniem broni, szyciem sztandarów i opasek, a potem kultywowała wiedzę o powstaniu jako nauczycielka. Odznaczona Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiadała stopień podporucznika.

Julianna Bujakiewicz z d. Snadna (1902-1983)

Pochodziła z Kobylina, brała udział w Powstaniu Wielkopolskim. Jej dom rodzinny w Borownicy był miejscem powstańczej placówki. Pełniła funkcję łączniczki i sanitariuszki. Skazana przez Niemców na karę śmierci i została ułaskawiona. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Niepodległości, Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

Józefa Sychmoeller z d. Opielińska (1895-przed 1936)

Zastępowa Czerwonego Krzyża w Krotoszynie w okresie Powstania Wielkopolskiego, sanitariuszka. Brak dalszych danych.

Jadwiga Nowacka z d. Iweńska (1897-?)

Sanitariuszka z Krotoszyna. Brak dalszych danych.

Melania Łucja Kończak-Skierkowska z d. Szóstak (1893-1973)

W okresie Powstania Wielkopolskiego sanitariuszka. Żona naczelnika Straży Ludowej w Krotoszynie Mieczysława Kończaka.

Zofia Kryzan z d. Jabłońska (1900-1986)

Wokresie Powstania Wielkopolskiego sanitariuszka w Szpitalu Wojskowym w Krotoszynie. Odznaczona Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Posiadała stopień podporucznika.

Elżbieta Kryś z d. Malinowska (1897-1977)

Pochodziła ze Zdun. W okresie Powstania Wielkopolskiego pełniła funkcję łączniczki w oddziale zdunowskiej Straży Ludowej. Siostra powstańców: Józefa, Wojciecha oraz Antoniny (również łączniczki)

Antonina Pluta z d. Malinowska (1890-1966)

Pochodziła ze Zdun, gdzie wzięła udział w Powstaniu Wielkopolskim jako łączniczka. Jej męża powstańca Jakuba Plutę aresztowano i wysłano do obozu, a ją wyposzczono po przesłuchaniu. Siostra Powstańców: Jóżefa, Wojciecha i Elżbiety (również łączniczki). Spoczywa w Poznaniu

Maria Mińska z d. Kajdas (1893-1976)

W okresie Powstania Wielkopolskiego pracowała w wywiadzie. Żona Powstańca Wielkopolskiego Stanisława Mińskiego. Spoczywa w Krotoszynie.

Józefa Wróblewska z d. Stefańska (1902-po 1971)

Pochodziła z Orpiszewa. W okresie Powstania Wielkopolskiego sanitariuszka.

Maria Mierzejewska z d. Jabłońska (1898-1991)

W okresie Powstania Wielkopolskiego brała udział w zajęciu Krotoszyna. Po zdobyciu miasta zajmowała się magazynowaniem broni, a po ukończeniu kursu została sanitariuszką w Szpitalu Garnizonowym w Krotoszynie. Odznaczona Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiadała stopień podporucznika. Spoczywa w Poznaniu.

Maria Prakseda Robińska (1896-1966)

W okresie Powstania Wielkopolskiego lekarz. Odznaczona Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Spoczywa w Kuźnicy.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie