Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Józef Wachowiak

Łukasz Cichy
Arch. Anny Jandrysiewicz
W ostatnim numerze „Życia Krotoszyna” pojawił się artykuł mojego autorstwa dotyczący poszukiwań Powstańców Wielkopolskich. Apel odniósł skutek i otrzymałem informacje nt. kilku powstańców. O pierwszym poinformowała mnie żona wnuka powstańca z moich, rodzinnych Zdun, na dodatek z ulicy, na której mieszkam, dlatego od niego postanowiłem rozpocząć ten piękny cykl.

Józef Wachowiak urodził się 29 lutego 1896 r. (choć w niektórych dokumentach podawany jest 29 marca) w Lutogniewie jako syn Jana (syn Bartłomieja i Jadwigi ur. w 1859 r.) i Franciszki z d. Jeżak (wg pisowni powstańca, w innych źródłach jako Jerzak, córka Mateusza i Barbary ur. 1866 r.).

Rodzice przyszłego powstańca byli bardzo dobrymi rolnikami z Lutogniewa, którzy byli mocno przywiązani do ziemi i mieli dziewięcioro dzieci (sześciu synów i trzy córki).

Z samego Lutogniewa do Kaiserlichen Marine

- Od 7 lat rozpocząłem naukę w Szkole Powszechnej. Gdy miałem lat 18 wyjechałem do West-falii w poszukiwaniu pracy. W roku 1916 zostałem powołany do Marynarki Wojennej. Po zakończeniu wojny światowej byłem zwolniony ze służby wojskowej do domu - pisał po latach w swoim życiorysie Józef Wachowiak.

Nasz bohater służył na okręcie SMS (Seiner Majestät Schiff) Friedrich der Große. Jednostka, w której służył od 15 maja 1916 r. wzięła udział w bitwie jutlandzkiej. Być może udział w tej bitwie wziął również Józef Wachowiak?

Powstaniec Wielkopolski

W 1919 r. zgłosił się na ochotnika do Powstania Wielkopolskiego. Trafił wówczas do 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich, który został przekształcony później w 70 pułk piechoty wielkopolskiej. - Brał czynny udział w Po-wstaniu Wielkopolskim z bronią w ręku na odcinku Krotoszyn, Zduny, Ostrzeszów w czasie od 15.01.1919 r. do dnia 20.02.1919 r. pod dowództwem por. Garstki - możemy wyczytać we wniosku o odznaczenie go Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

Warto zaznaczyć, że w Powstaniu Wielkopolskim udział wziął również Ignacy (ur. 1887 r.), jednak w Kompanii Zdunowskiej na odcinku Zduny, Konarzew i Siejew.

Osiadł na stałe w Zdunach
W 1921 r. zawarł związek małżeński ze Stanisławą z d. Szkiełko. 15 maja 1922 r. rozpoczął pracę w dobrze prosperującej wtedy Cukrowni Zduny jako maszynista palacz i pracował nieprzerwanie do 1961 r. kiedy to przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Został oficerem! Choć w powstaniu miał stopień szeregowego, to 22 lipca 1973 r. w sali kina „Jedność” w Zdunach został awansowany na podporucznika.

Przed II wojną światową był w Towarzystwie Powstańców i Wojaków im. Generała Józefa Hallera w Zdunach, w Związku Bojowników o Wolność i Demokrację i w Związku Powstańców Wielkopolskich 1918-1919. Zmarł w dniu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, czyli 13 grudnia 1981 r. Spoczął na cmentarzu w swoim rodzinnym mieście Zduny.

Służba i odznaczenia

15 kwietnia 1921 r. został przeniesiony do rezerwy i otrzymał przydział do 69 pułku piechoty. Od 14 maja do 20 czerwca 1923 r. odbył ćwiczenia w 5 kompanii 56 pułku piechoty wielkopolskiej w Krotoszynie.

16 czerwca 1937 r. został odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921, 17 listopada 1958 r. - Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, 14 maja 1975 r. - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski , ponadto ok. 1973 r. został odznaczony Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Nadal szukamy!
Jeśli posiadają Państwo informacje nt. Powstańców Wielkopolskich, którzy pochodzili z terenu powiatu krotoszyńskiego lub walczyli na tym terenie to prosimy o kontakt z prezesem Towarzystwa Miłośników i badaczy Ziemi Krotoszyńskiej Antonim Korsakiem lub bezpośrednio z naszą redakcją pod telefonem 605-106-594, adresem [email protected] lub osobiście w redakcji „Życia Krotoszyna” przy ul. Piastowskiej 31 w Krotoszynie. Zapraszamy !

*****

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto