Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NASI POWSTAŃCY: Józef Sójka z Radłowa [ZDJĘCIA]

Redakcja
O kolejnym Powstańcu Wielkopolskim ze swojej rodziny poinformował nas Robert Kaźmierczak.

Józef Sójka urodził się 23 lutego w Radłowie jako syn Andrzeja Sójki (1859-1943) i Józefy z d. Bąk (ok. 1865-1908). Ukończył on Szkołę Powszechną w Radłowie. 20 listopada 1918 r. włączył się jako ochotnik do oddziału powstańczego, który następnie wyzwalał Ostrów Wielkopolski. Walczył w kompanii odolanowskiej na odcinku Sulmierzyce - Zduny. Później w stopniu szeregowca 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Później był w I baonie balonów w Poznaniu.

–Brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim z bronią w ręku od 20.11.1918 roku do 19.01.1919 roku. Do Powstania Wielkopolskiego wstąpił 20.11.1918 roku jako ochotnik do oddziału powstańczego w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie brał czynny udział w oswabadzaniu miasta Ostrowa Wielkopolskiego, a następnie po
tworzeniu kompanii odolanowskiej uczestniczył w walkach na odcinku Sulmierzyce-Zduny pod dowództwem sierżanta Pietrzaka – poinformował nas Robert Kaźmierczak.

19 lipca 1922 r. został przeniesiony do rezerwy jako starszy strzelec. Po powrocie z wojny pracował w Skalmierzycach przy zmianie torów z szerokich (tzw. rosyjskich) na wąskie. Później pracował w Wysocku jako stolarz, a następnie w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Ostrowie Wielkopolskim jako stolarz.
Do 1926 r. mieszkał w Radłowie, przez kolejny rok w Zacharzewie, a od 1927 do końca życia w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Odolanowskiej 84.

W czasie II wojny światowej był zatrudniony w parowozowni przy czyszczeniu parowozów, a po zakończeniu wojny - znów w ZNTK w Ostrowie Wielkopolskim. W 1960 r. przeszedł na emeryturę. Do 1939 r. był czynnym członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a po 1945 r. - Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. W 1939 r. otrzymał Medal Pamiątkowy za wojnę 1918-1921, a w 1964 r. Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Ok. 1926 r. Józef Sójka wziął ślub ze Stanisławą Rachwalską. Józef Sójka zmarł 29 grudnia 1971 r. w Ostrowie Wlkp. i spoczął na cmentarzu parafialnym w Ostrowie Wlkp przy ul Bema.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto