Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Jan Serek ze Staniewa

Łukasz Cichy
Arch. Kazimierza Serka
Prezentujemy postać Jana Serka ze Staniewa (1898 - 1987), Powstańca Wielkopolskiego oraz uczestnika II wojny światowej.

Do naszej redakcji zgłosił się Kazimierz Serek z Koźmina Wielkopolskiego, który przybliżył nam postać swojego stryja, który był Powstańcem Wielkopolskim.

Jan Serek urodził się w Staniewie 15 marca 1898 r. jako syn Józefa i Elżbiety zd. Tomczyk.

Jan Serek wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919. - Serek Jan brał czynny udział z bronią w ręku od dnia 6 lutego 1919 aż do ukończenia walk z Grenzschutzem pod Rawiczem, dowódca kompanii Lorkiewicz M. Do dnia 7-7-1921 w Armii Polskiej. 25-8-1939 brał udział w Kampanii Wrześniowej oraz w obronie Warszawy pod dowództwem porucznika Garstki. Podstawa: Zaświadczenie dwóch świadków. Jest zweryfikowanym członkiem byłego Związku Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 - możemy wyczytać we wniosku o odznaczenie go Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

W 1926 r. lub 1928 r. wyjechał do pracy do Belgii. Pracował w kopalni. Podczas tej pracy zginął jego kolega i Jan Serek razem z bratem przeniósł się do Metzu we Francji. Pracował tam w przemyśle cementowo-metalurgicznym. Wrócił do Polski prze wybuchem II wojny światowej. Według wspomnianego wniosku o odznaczenie go WKP wziął też udział i w tym konflikcie zbrojnym. - W październiku 1939 r. został przez Niemców zdemaskowany jako Powstaniec Wielkopolski i „zakwalifikowany” do rozstrzelania. W ostatniej chwili, gdy czekał na egzekucję na rynku w Kostrzynie z grupką innych Polaków, uratował go ksiądz (nota bene Niemiec). Wujek przeżył II wojnę światową i zmarł w 1987 r. w Kostrzynie Wlkp. Jest pochowany w kwaterze powstańców wielkopolskich w Kostrzynie Wlkp. - poinformował nas jego bratanek Kazimierz Serek. -Jako b.d-ca [były dowódca - red.] I powstańczej kompanii Koźmińskiej zaświadczam niniejszym, iż ob. [obywatel-red.] Jan Serek, urodz. w dniu 15.III.98 r. w Staniewie, ówczesnego pow. Koźmińskiego (obecnie pow. Krotoszyński), wstąpił na początku stycznia 1919 r. jako ochotnik do tworzącej się w Koźminie I kompanii powstańczej, w której szeregach brał udział w walkach powstańczych na froncie południowym, w szczególności w walkach o Rawicz. Poznań, dnia 22. grudnia 1967 r. - możemy wyczytać z dokumentu, pod którym podpisał się Michał Lorkiewicz „kpt. rez. sap.”.

Jan Serek został w 1958 r. członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Otrzymał on: Odznakę honorową „Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego” (17 lutego 1974 r.), Wielkopolski Krzyż Powstańczy (13 listopada 1958 r.), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (18 czerwca 1975 r.), a 24 lutego 1972 r. Jan Serek został awansowany na stopień podporucznika.

*****

Źródło: gazetakrakowska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto