Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Jan Selwat z Krotoszyna [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Jan Selwat został pochowany na Cmentarzu Świętokrzyskim przy ul. Warszawskiej w Gorzowie Wielkopolskim
Jan Selwat został pochowany na Cmentarzu Świętokrzyskim przy ul. Warszawskiej w Gorzowie Wielkopolskim Grzegorz Tymofijczyk
Przypominamy rzemieślnika Jana Selwata (1900-1961), Powstańca Wielkopolskiego z Krotoszyna, który ostatnie lata swojego życia spędził w Gorzowie Wielkopolskim.

O kolejnym Powstańcu Wielkopolskim poinformował nas Grzegorz Ty-mofijczyk z Krotoszyna.

Jan Selwat urodził się w Krotoszynie 19 stycznia 1900 r., jako syn Wojciecha Selwata i Wiktorii z d. Drejkarz.

Prawdopodobnie wziął udział w I wojnie światowej w szeregach armii niemieckiej, ponieważ 31 marca 1916 r. został ranny Jan Selwat z Nowego Folwarku pod Krotoszynem, żołnierz 66 Pułku Piechoty Landwehry (Landwehr-Infanterie- Regiment 66).

Gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie wziął w nim udział walcząc pod Zdunami. Po powstaniu był mistrzem szewskim w Krotoszynie. -Pamiętam, że mieszkał na Alei Powstańców Wielkopolskich 19 - poinformował nas Grzegorz Tymofijczyk.

Po II wojnie światowej zamieszkał w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie prowadził zakład rzemieślniczy przy ul. Mieszka I 4. - Polski Związek Zachodni w Poznaniu wytypował miasta patronackie dla Ziem Odzyskanych i zachęcał mieszkańców Wielkopolski do osiedlania się na Ziemiach Odzyskanych. Krotoszyn został wyznaczony jako miasto patronackie w początkowym etapie Milicza i Pyrzyc, a w późniejszym etapie - Gorzowa Wielkopolskiego. Około 2 tys. ludzi z powiatu krotoszyńskiego i samego Krotoszyna przeniosło się do gospodarstw, do miast na Ziemiach Odzyskanych. Selwat na ten apel przeniósł się tam - dodał Grzegorz Tymofijczyk.

28 grudnia 1957 r. Jan Selwat został odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. - Moi rodzice się z nim przyjaźnili. Znali się dobrze. Pamiętam go, wiem gdzie mieszkał - dodał Grzegorz Tymofijczyk.

Jan Selwat zmarł 30 września 1961 r. (choć niekiedy błędnie jest podawana data ze względu na złe odczytanie - 1964 r.) i został pochowany na Cmentarzu Świętokrzyskim przy ul. Warszawskiej w Gorzowie Wielkopolskim.

Szanowni Państwo! Do tej pory opisaliśmy sporą liczbę Powstańców Wielkopolskich, którzy pochodzili z terenu naszego powiatu, walczyli na terenie naszego powiatu, spoczywają na terenie naszego powiatu, bądź mają związek z naszymi okolicami.

Prosimy o kontakt osobiście w siedzibie redakcji, która znajduje się przy ul. Piastowskiej 31 w Krotoszynie lub z autorem naszych tekstów historycznych: [email protected], lukasz.cichy @polskapress.pl lub telefonicznie pod numerami telefonów: 605 106 594 (Plus), 514 800 938 (Orange), 575 071 702 (Play).

___________________________________________________________________________
Wiceszef MON po wypadku MiG-a 29: To tylko incydent lotniczy. Nikt przecież nie zginął

Źródło: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto