Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Jan Bielawny z Henrykowa [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Jan Bielawny jest kolejnym Powstańcem Wielkopolskim
Jan Bielawny jest kolejnym Powstańcem Wielkopolskim arch. Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. broni Józefa Dowbór-Muśnickiego w Lusowie
Przedstawiamy kolejnego Powstańca Wielkopolskiego - Jana Bielawnego (1897-1975) z Henrykowa. Cześć i Chwała Bohaterowi!

Informacje o kolejnym Powstańcu Wielkopolskim czerpiemy z Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. generała broni Józefa Dowbór-Muśnickiego w Lusowie koło Poznania.

Jan Bielawny urodził się w Henrykowie w powiecie krotoszyńskim 30 października 1897 r. Był synem Wojciecha Bielawnego i Katarzyny z d. Gniazdowskiej. Natrafiłem na ślub jego rodziców. W 1894 r. w parafii Rozdrażew ślub wzięli właśnie Wojciech Bielawny i Katarzyna Gniazdowska, a w Urzędzie Stanu Cywilnego w Krotoszynie w tym samym roku wzięli ślub również Wojciech (Adalbert) Bielawny ur. w 1863 r., syn Andrzeja (Andreas) Bielawnego i Zofii (Sophie) Binkowskiej oraz Katarzyna (Catharine) Gniazdowska ur. 1871 r., córka Mikołaja (Nikolaus) Gniazdowskiego i Konstancji (Konstanze) Janyszek.

Niestety niewiele wiemy o naszym Bohaterze. Szukając informacji natrafiłem na Józefa Bielawnego (syn Jana Bielawnego i Marianny z d. Grobelnej, ur. 11 września 1884 w Konarzewie) oraz Piotra Bielawnego (syn Jana Bielawnego i Jadwigi NN, ur. 28 czerwca 1896 r., również w Konarzewie).

Początkowo sądziłem, że Jan Bielawny brał udział w I wojnie światowej, jednak potwierdzić tego nie mogę. Jedyny ranny Jan (Johann) Bielawny, który został odnotowany mieszkał w Salni niedaleko Krotoszyna.

W każdym razie gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie Jan Bielawny wziął w nim udział. Należał do kompanii rozdrażewskiej, podobnie jak dwóch powstańców opisanych przeze mnie na początku czerwca.

29 grudnia 1918 r. w Rozdrażewie z inicjatywy ks. Tadeusza Zielińskiego powstał 120-osobowy oddział. Od 6 lutego 1919 r. kompania rozdrażewska przebywała w Zdunach, skąd musiała się wycofać na skutek kontrataku Niemców.

Na cmentarzu parafialnym w Rozdrażewie znajduje się zbiorowa mogiła 11 osób z kompanii rozdrażewskiej, w tym 5, którzy zginęli pod Zdunami.

Wracając do Jana Bielawnego. Brał on udział w wyzwalaniu Krotoszyna i walkach pod Zdunami. Tak wynika zarówno według informacji z Muzeum Powstańców Wielkopolskich, jak i wniosku o nadaniu Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego. Z kolei wniosek uargumentowany był książeczką wojskową wydaną przez P.K.U. w Jarocinie nr 62.

Według wniosku wynika również, że Jan Bielawny był żołnierzem kompanii rozdrażewskiej pod dowództwem Wacława Pabicha, pełnił służbę wartowniczą i patrolową. Zmarł 23 lipca 1975 r. i spoczywa na krotoszyńskim cmentarzu.

Gdyby ktoś posiadał informacje nt. Powstańca Wielkopolskiego Jana Bielawnego, innych powstańców o nazwisku Bielawny lub w ogóle Powstańców Wielkopolskich to proszę o kontakt pod numerami telefonu: kom. 605 106 594 (plus), 514 800 938 (orange), 575 071 702 (play), mailowo: [email protected], [email protected] lub osobiście w siedzibie naszej redakcji, która mieści się przy ul. Piastowskiej 31 w Krotoszynie.

Zapraszamy w nasze niskie progi redakcji. Pomóżcie nam Drodzy Czytelnicy ocalić naszą lokalną historię od zapomnienia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto