Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Franciszek Jankowski z Rozdrażewa [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
arch. Andrzeja Jankowskiego
Przedstawiamy losy Powstańca Wielkopolskiego, członka Ochotniczej Straży Pożarnej w Krotoszynie oraz stolarza Franciszka Jankowskiego z Rozdrażewa. Był on gońcem alarmowym oraz zajmował się obsługą aparatu telefonicznego. Działał też jako łącznik. Poznajcie jego losy.

O kolejnym Powstańcu Wielkopolskim poinformował nas Andrzej Jankowski z Krotoszyna. Opisywany przez niego dziadek, Franciszek Jankowski urodził się 10 października 1900 r. Był synem Tomasza Jankowskiego i Marianny z d. Sekula. Z zawodu był stolarzem.

W czasie Powstania Wielkopolskiego był łącznikiem oraz pełnił służbę przy aparacie telefonicznym. Działał też jako goniec alarmowy.

Po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego założył zakład stolarski w Krotoszynie przy ul. Garnarskiej. W czasie okupacji pracował pod okiem Niemców.

W czasie II wojny światowej, jak i po niej był też aktywnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

Był m.in. przewodniczącym Komisji Rewizyjnej (wybrany w wyborach w 1969 r.). Brał udział w wydarzeniach niepodległościowych, czy rocznicowych.

Franciszek Jankowski zmarł 28 lutego 1981 r. w Krotoszynie i spoczął na tutejszym cmentarzy.

Jego żoną była Zofia z d. Kuśnierek. Miał z nią dzieci: Mariana, Jerzego, Henryka i Bronisława (który żyje do dnia dzisiejszego).

Franciszek Jankowski był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921, Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, a także Odznakami „Za wysługę lat”, m.in. 30, 35, czy 40.

Szanowni Państwo! Do tej pory opisaliśmy sporą liczbę Powstańców Wielkopolskich z powiatu krotoszyńskiego. Nie zamierzamy zwalniać tempa.

Zależy nam na opisaniu możliwie jak największej ilości Powstańców Wielkopolskich, którzy pochodzili z tych terenów, walczyli na tych terenach lub zmarli i spoczywają na tych terenach.

Ważne, by przodkowie zostali upamiętnieni z okazji zbliżającej się setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego (27 grudnia 2018 r.).

Sami oczywiście również oferujemy pomoc w odnalezieniu informacji o Waszych Powstańcach!

Musimy jednak wiedzieć kogo szukać. Prosimy o kontakt osobiście w siedzibie redakcji, która znajduje się przy ul. Piastowskiej 31 w Krotoszynie lub z autorem naszych tekstów historycznych: [email protected], [email protected] lub telefonicznie pod numerami telefonów: 605 106 594 (Plus), 514 800 938 (Orange), 575 071 702 (Play).

Zapraszamy serdecznie i czekamy na kontakt od Państwa. Cześć i chwała powstańcom. Liczymy w dalszym ciągu na Państwa odzew i wierzymy, że wspólnie ocalimy naszą lokalną historię od zapomnienia. Piszcie do nas na nasze adresy e-mailowe. Za tydzień kolejny powstaniec.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto