Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NASI POWSTAŃCY: Antoni Płóciennik ze Zdun [ZDJĘCIA]

Redakcja
arch. Stefanii Wciórki
Informacje o kolejnym Powstańcu Wielkopolskich czerpiemy od prawnuczki Stefani Wciórki, a także z archiwów i źródeł historycznych.

Antoni Płóciennik jest postacią bardzo tajemniczą. Wiemy, że urodził się 2 stycznia 1891 r. w miejscowości Góreczki Wielkie k. Dubina (gmina Pakosław, powiat rawicki), jako syn Piotra i Marianny z d. Skrzypek.

Miał rodzeństwo: Mariannę, Piotra, Jana (Powstańca Wielkopolskiego, walczył pod Rawiczem, był w kompanii chojeńskiej, a potem w 11 Pułku Strzelców Wielkopolskich), Stanisława, Marcina (Powstańca Wielkopolskiego, walczył Miejską Górką, Sarnową i Rawiczem), Leona, Józefa (zmarł jako niemowlę) i Wiktorię. To jednak początek historii.

Antoni Płóciennik wziął udział w I wojnie światowej w szeregach armii niemieckiej, jednak ta historia jest również bardzo tajemnicza. Po powrocie z frontu niemieckiego wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim. Zaciągnął się do kompanii kobylińskiej, jednak nie brał udziału w wyzwalaniu tego miasta, bowiem Stanisław Świderski nie ujął go w spisie 75 wyzwolicieli Kobylina.

Wiemy natomiast, że Antoni Płóciennik brał udział w walkach pod Zdunami w kompanii kobylińskiej. Jest nawet na zdjęciu kompanii kobylińskiej na froncie pod Perzycami.

Po powstaniu był robotnikiem. Zmarł 6 grudnia 1935 r. w Zdunach. Jego żoną była Elżbieta z d. Krajka. Pod koniec życia mieszkał w Zdunach przy ul. Bronisława Pierackiego 68.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto