Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Andrzej Skrzypczak ze wsi Kobylniki [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Andrzej Skrzypczak w latach 20. XX w.
Andrzej Skrzypczak w latach 20. XX w. Arch. Andrzeja Skrzypczaka
Tym razem prezentujemy Powstańca Wielkopolskiego i Śląskiego, uczestnika I i II wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej, starszego sierżanta Andrzeja Skrzypczaka. Warto poznać jego wojenne losy!

Informacjami o kolejnym Powstańcu Wielkopolskim podzielił się z nami Andrzej Skrzypczak, kierownik Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krotoszynie. Powstańcem Wielkopolskim był jego dziadek, Andrzej Skrzypczak.

Andrzej Skrzypczak urodził się 20 listopada 1897 r. w Kobylnikach w powiecie grodziskim. Jego rodzicami byli: Bartłomiej Skrzypczak (17 lipca 1846 r., Zdrój - 13 kwietnia 1913) i Stanisława z d. Andrzejewska (25 kwietnia 1857, Kobylniki - 5 sierpnia 1940, Kobylniki). Rodzice wzięli ślub 22 grudnia 1879 r. w Grodzisku Wielkopolskim.

Andrzej Skrzypczak został powołany do armii niemieckiej w czasie I wojny światowej. Był trębaczem w pułku artylerii niemieckiej. Gdy zakończyła się Wielka Wojna wrócił do Wielkopolski. Wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim, a później w Powstaniu Śląskim. Gdy uformował się 2 Pułk Strzelców Wielkopolskich, przemianowany i znany szerzej pod nazwą 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej, Andrzej Skrzypczak trafił do orkiestry pułkowej 24 marca 1919 r.

Patrząc na karierę wojskową w armii niemieckiej musiał mieć stopień kaprala, w 1921 r. był plutonowym, a służbę zakończył w stopniu starszego sierżanta. Wziął też udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921. Po zakończeniu działań wojennych 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej, 23 października 1920 r. trafił do Wielkopolski. Początkowo przebywał we Wrześni i w Śremie, a w 1921 r. trafił do Krotoszyna, gdzie pozostał przez 18 lat.

Andrzej Skrzypczak wziął ślub z Marią z d. Wagner (9 marca 1892, Września - 29 grudnia 1966, Kro-toszyn). Ślub odbył się 27 stycznia 1922 r. we Wrześni. Miał z nią troje dzieci: córkę - Zbigniewę (1923-1998) oraz dwóch synów - Zdzisława (1924-1981) i Czesława (1928-2001).

31 października 1927 r. zdał egzamin muzyczny z wynikiem bardzo dobrym. W latach 1927-1928 był tambomajorem orkiestry pułkowej. - W niedzielę był taki zwyczaj, że 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej szedł do kościoła pw. świętych apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie, a po mszy do parku, gdzie dawał koncert - wyjaśnił nam Andrzej Skrzypczak, wnuk Andrzeja Skrzypczaka.

Andrzej Skrzypczak wziął udział w kampanii wrześniowej w 1939 r. W tym czasie 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej z Krotoszyna pod dowództwem pułkownika Wojciecha Jana Tyczyńskiego, razem z 60 Pułkiem Piechoty Wielkopolskiej z Ostrowa Wielkopolskiego pod dowództwem podpułkownika Mariana Ludwika Frydrycha oraz 29 Pułk Strzelców Kaniowskich z Kalisza pod dowództwem podpułkownika Floriana Piotra Dryla wchodził w skład 25 Dywizji Piechoty pod dowództwem generała brygady Franciszka Ksawerego Altera. Z kolei dywizja była częścią Armii „Poznań” generała dywizji Tadeusza Kutrzeby.

Pułk początkowo bronił Krotoszyna, jednak już w pierwszych dniach dostał rozkaz wycofania się za Prosnę, a następnie na wschód, gdzie wziął udział w bitwie nad Bzurą, walkach w Puszczy Kampinoskiej, a na końcu w obronie Warszawy. Batalion marszowy bronił Modlina dzień dłużej, a żołnierze batalionu zapasowego trafili na wschód, a część z nich zginęła później z rąk sowieckich.

Andrzej Skrzypczak walczył nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej. Początkowo trafił do obozu w Kutnie, a 25 października, zaledwie 3 tygodnie po zakończeniu kampanii wrześniowej trafił do Krotoszyna. W czasie wojny pracował w firmie budowlanej, a po zajęciu Krotoszyna przez Armię Czerwoną i zakończeniu wojny - pracował w Zarządzie Budynków Mieszkalnych.

Poza talentami muzycznymi posiadał umiejętność lutnika. Budował skrzypce, a także naprawiał instrumenty drewniane i blaszane, co pozwalało orkiestrze utrzymywać instrumenty w doskonałym stanie. Zmarł 2 października 1955 r. w trakcie polowania w Targoszycach w gminie Kobylin. Spoczął na krotoszyńskim cmentarzu przy ul. Raszkowskiej.

Posiadał następujące odznaczenia: Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921, Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Odznaka Wojsk Wielkopolskich, Odznaka 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, Odznakę 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich (14 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej) oraz prawdopodobnie (identyfikacja na podstawie zdjęcia) Odznakę Frontu Litewsko-Białoruskiego.

To kolejny Powstaniec i bohater z naszego terenu. Cześć Jego Pamięci!

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto