Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Andrzej Nowak ze Staregogrodu [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
arch. Szymona Koniecznego
O kolejnym Powstańcu Wielkopolskim Andrzeju Nowaku, poinformował nas Szymon Konieczny z Krotoszyna, jego prawnuk.

Andrzej Nowak urodził się 22 listopada 1886 r. w Starymgrodzie, jako syn Marianny z d. Tysiak (1853-?) oraz Stanisława Nowaka (1841-?).

29 stycznia 1911 r. wziął ślub z Marianną Ciesielską (1887-1968) i miał z nią czwórkę dzieci: Pelagię Nowak, po mężu Dąbrowską (1911-1995), Franciszkę Nowak (1913-1936), Stanisława Nowaka (1920-2008) oraz Mieczysława (ur. 1927 r.).

Zamieszkał w Rochach k. Bestwina (gm. Zduny). 2 października 1916 r. został powołany w szeregi armii niemieckiej. Do 2 listopada 1918 r. był żołnierzem 4 kompanii batalionu pionierskiego 29 Pułku Piechoty. Później wrócił na teren powiatu krotoszyńskiego.

Gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie, Andrzej Nowak wziął w nim udział. - Walczył podczas I Wojny Światowej pod Verdun. Z opowiadań mojego dziadka wiem że jak wysiadał z pociągu w Poznaniu (jak wracał z wojny), został zatrzymany przez Powstańców Wielkopolskich. Zapytali go czy jest Polakiem, czy Niemcem. Jak im odpowiedział, że Polakiem to zrzucili mu niemiecką czapkę na tory i dali powstańczą. Później kazali wracać do domu i czekać na Powstanie. Mój pradziadek wtedy mieszkał na Rochach - poinformował nas Szymon Konieczny.

Od 1 stycznia 1919 r. Andrzej Nowak należał do formujących się w Baszkowie oddziałów pod dowództwem Jana Paluszkiewicza (1888-?). Andrzej Nowak brał udział w walkach pod Borownicą, pod Chachalnią, Perzycami oraz Zdunami. Po zakończeniu walk wrócił do pracy jako rolnik.

Andrzej Nowak został 1 sierpnia 1958 r. odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Zmarł 5 lutego 1967 r. w przeddzień 48. rocznicy rozpoczęcia bitwy pod Zdunami. Cześć Jego Pamięci!

Archiwalne zdjęcia pochodzą z kolekcji Szymona Koniecznego.

Szanowni Państwo! Do tej pory opisaliśmy sporo Powstańców Wielkopolskich. Wielu z nich nadal czeka na upamiętnienie.

Zapewniamy jednak, że to nie koniec naszej akcji, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ważne jest by Wasi przodkowie zostali upamiętnieni z okazji zbliżającej się setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego (27 grudnia 2018 r.). Sami oczywiście również oferujemy pomoc w odnalezieniu informacji o Waszych Powstańcach!

Musimy jednak wiedzieć kogo szukać. Prosimy o kontakt osobiście w siedzibie redakcji, która znajduje się przy ul. Piastowskiej 31 w Krotoszynie lub z autorem naszych tekstów historycznych: [email protected], lub telefonicznie pod numerami telefonów: 605 106 594, 514 800 938 lub 575 071 702. Zachęcamy wciąż do kontaktu z naszą redakcją.

________________
Pogoda na 5 lutego

źródło: TVN Meteo/x-news.pl.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto