Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Ostrowie Wielkopolskim [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
W sobotę, 25 lutego w Ostrowskim Centrum Kultury obyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia rysu historycznego, przedstawienia zaproszonych gości oraz uczczenia minutą ciszy zmarłych Żołnierzy Wyklętych, polskich Bohaterów oraz osób, które działały na rzecz tego, by pamięć o nich nie uległa zapomnieniu.

Później wręczono kwiaty podporucznikowi Mieczysławowi Zimniakowi ps. „Szofer”. Ppor. Mieczysław Zimniak urodził się w 1923 r.w Łąkocinach. W czasie okupacji niemieckiej pracował w firmie budowlanej, a od 1941 r. na robotach przymusowych w Bergen. Po zakończeniu okupacji wrócił, a 17 kwietnia 1945 r. został powołany do ludowego Wojska Polskiego, z którego zdezerterował i wstąpił do oddziału „Błyska”. Od maja do grudnia 1945 r. był w oddziale Jana Hoffmana „Janka”. Był kierowcą ciężarówki. Brał udział w licznych akcjach zbrojnych, a po rozwiązaniu oddziału ukrywał się w Sośnicach, jednak został aresztowany przez ostrowski Urząd Bezpieczeństwa. Został zwolniony po sześciu miesiącach z powodu braku dowodów. Ujawnił się w marcu 1947 r. i zamieszkał w Łąkocinach. W tym samym roku założył rodzinę i rozpoczął pracę w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Ostrowie Wielkopolskim. Przeszedł na emeryturę w 1982 r. Jest on obecnie ostatnim żyjącym żołnierzem kpt. Jana Kempińskiego ps. „Błysk”.

W dalszej części odbył się panel dyskusyjny z dr. Dariuszem Kucharskim, prezesem Stowarzyszenia Warsztaty Idei Obywateli Rzeczypospolitej oraz Tomaszem Cieślakiem z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Następnie zaprezentowano film dokumentalny o organizacji Wolność i Niezawisłość. Zaletą dokumentu były archiwalne nagrania kluczowych osób z WiN-u, które z przesłuchań powojennych.

Na koniec odbył się koncert „Tadek Firma Solo”, czyli Tadeusza Polkowskiego.

Wspomniany Jan Kempiński (1921-1946) był oficerem Armii Krajowym, a później dowódcą Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta” w powiatach: krotoszyńskim, ostrowskim i pleszewskim w 1945 r. Nosił pseudonim „Błysk”. Został stracony przeze komunistów w Poznaniu 21 czerwca 1946 r. Widnieje często jako porucznik Wojska Polskiego, jednak historycy na wspomnianym spotkaniu określali go jako kapitana, co zostało zapisane w jego grypsach z więzienia.

Organizatorami spotkania byli: Księgarnia Niezależna, Stowarzyszenie Narodowo-Patriotyczne "Błysk" oraz fanclub Lecha Poznań w Ostrowie Wielkopolskim, a partnerami Szkolny Związek Sportowy, Urząd Miasta oraz Ostrowskie Centrum Kultury.

Już jutro (26 lutego) o godz. 10:00 z Piasek Szczyglisk odbędzie się Bieg Tropem Wilczym (1963 metrów) i Bieg Wyklętych (8000 metrów). O godz. 16:00 w konkatedrze odbędzie się uroczysta msza św., a po niej (ok. 16:45) przemarsz ulicami miasta w asyście orkiestry, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową (kościół św. Antoniego). Z kolei na Rynku o godz. 18:00 apel poległych. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

*****

Źródło: TVN Meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto