Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce 2016

Marcin Szyndrowski
Do 30 czerwca wybieramy najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce. Panie z kół z naszego powiatu liczą na Państwa głosy!

ZAGŁOSUJ NA WYBRANE KOŁO
http://www.gloswielkopolski.pl/plebiscyt/wielkopolskie-kola-gospodyn-wiejskich-2016,34487,t,id.html

KGW Chwaliszew

Od pięćdziesięciu lat w podkrotoszyńskim Chwaliszewie działa Koło Gospodyń Wiejskich. To grupa pań, które od początku w szczególny sposób angażowały się (i nadal angażują) w życie lokalnej społeczności.

Panie z KGW Chwaliszew współpracowały z miejscowymi organizacjami i innymi kołami. Aktywnie brały udział w wielu imprezach. Niestety, z powodu stanu zdrowia przewodniczącej przez siedem lat działalność ta była mocno okrojona. Dopiero w roku 2011 zebrała się grupa pań, które postanowiły odbudować chwaliszewskie KGW. Udało im się to doskonale. Obecnie koło liczy 62 osoby, w tym dziewięć honorowych. - Początki nie były wcale trudne. W wielu rodzinach członkostwo w kole było tradycją. Szybko zrekrutowałyśmy nowe panie. Pierwszą imprezą była wigilia organizowana wspólnie z Radą Sołecką, PSL-em i Kółkiem Rolniczym - opowiada Barbara Ciepła.

Obecnie panie znane są z organizacji doskonałych imprez. Co roku odbywają się wigilie, Dzień Kobiet, Dzień Matki, na początku lata organizują biesiadę, pomagają przy dożynkach, jesienią organizują jakiś wyjazd, rok kończą zabawą sylwestrową. Jak to z KGW bywa - panie z Chwaliszewa doskonale gotują. Wielokrotnie udowadniały to biorąc udział w plenerowych imprezach organizowanych w powiecie krotoszyńskim i poza nim. Co roku wystawiają swoje stoisko podczas kulinarnych spotkań powiatowych (z Karolem Okrasą, Robertem Sową, na zdunowskim Pograniczu Kultur, na tegoroczne "Majogranie" na Błoniach w Krotoszynie przygotowały 60 litrów zupy i 300 pierogów.

Podczas tych wszystkich imprez panie z Chwaliszewa są zawsze rozpoznawalne. Mają na sobie identyczne fartuszki, uszyte przez Iwonę Cepę, jedną z członkiń. Ona też jest autorką strojów bawarskich, które nosiły dziewczyny podczas biesiady śląskiej. Nie tylko z dobrej kuchni znane są panie z Chwaliszewa. To dzięki nim dzieci z tej wsi mają nowy plac zabaw. Ten, który służył najmłodszym dawnej, były mocno zrujnowany. Dzięki KGW i współpracy z Radą Sołecką plac udało się odbudować.

ZAGŁOSUJ NA WYBRANE KOŁO
http://www.gloswielkopolski.pl/plebiscyt/wielkopolskie-kola-gospodyn-wiejskich-2016,34487,t,id.html

KGW Nowa Wieś
Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi ma już 66 lat i jest najstarszym kołem w gminie Rozdrażew. Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi założone zostało 1 marca 1950 r. przy tamtejszym Kółku Rolniczym. W tym roku obchodziło więc 65 rocznicę swojego istnienia. Jest najstarszym kołem w gminie Rozdrażew.
Koło liczy obecnie 64 członków, przewodniczy im Agnieszka Grześkowiak.
Gospodynie z Nowej Wsi mają wiele wspaniałych zalet. Znane są jednak z dwóch najważniejszych - doskonale śpiewają i nie mniej wspaniale gotują. Prowadzą kursy gotowania, pieczenia, pokazy tradycyjnych potraw wigilijnych, jak i potraw mało znanych.

Panie z KGW w Nowej Wsi z powodzeniem brały udział w wielu konkursach kulinarnych. W 2009 r. był to konkurs na potrawę wigilijną, gdzie za karpia po toruńsku zdobyły drugie miejsce. W 2011r. był to konkurs "Nasze dziedzictwo kulturalne - smaki regionów południowej Wielkopolski" , w 2012r. -"Magia tradycyjnej wieczerzy wigilijnej", w 2013r -"Najsmaczniejsza potrawa wigilijna", 2014 - "Wypieki Bożonarodzeniowe- makowiec". W tym samym roku podczas konkursu "Najsmaczniejsza potrawa z grzyba" wygrały wycieczkę do Brukseli. W końcu w roku w 2015 w konkursie "Tradycyjna Babka Wielkanocna" zajęły pierwsze i trzecie miejsce.
Panie z KGW robią również wieńce dożynkowe i palmy wielkanocne, a wiceprze-wodnicząca Halina Wałęsa została wpisana do rejestru twórców ludowych za swoje "cudeńka" z bibuły: kwiaty, róże, koszyczki, które świetnie nadają się jako pamiątki na różne okazje i jubileusze. Pani Halina jeździ po całej Wielkopolsce na wystawy i pokazy, uczy także sztuki wyplatania palm i ozdób z bibuły.

- Organizujemy wieczorki taneczne, pomagamy przy organizacji dożynek wiejskich, gminnych, parafialnych i powiatowych - wylicza przewodnicząca Agnieszka Grześkowiak.Chlubą Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi jest Zespół Śpiewaczy Kalina, który istnieje już 28 lat i odnosi spore sukcesy. Często uczestniczy w przeglądach i biesiadach organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz tych, które odbywają się w powiecie krotoszyńskim - jak w dorocznym Powiatowym Przeglądzie Zespołów Ludowych. Zespół brał też udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Zespół ma w swym repertuarze pieśni i piosenki ludowe z okolic Krotoszyna. Kierownikiem jest Halina Wałęsa, kierownikiem artystycznym - Barbara Krzekotowska, na co dzień solistka Opery Śląskiej w Bytomiu.

ZAGŁOSUJ NA WYBRANE KOŁO
http://www.gloswielkopolski.pl/plebiscyt/wielkopolskie-kola-gospodyn-wiejskich-2016,34487,t,id.html

KGW Rozdrażew
Koło Gospodyń Wiejskich w Rozdrażewie istnieje już ponad 50 lat. Powstało w 1958 r. z inicjatywy p. Joanny Lewandowskiej i ówczesnego prezesa Kółka Rolniczego p. Stanisława Lisa. Od samego początku Koło aktywnie działa, chętnie bierze udział w różnego rodzaju imprezach, gdzie członkinie mogą zaprezentować swoje zdolności kulinarne.

Koło szczególnie dba o to, aby kultywować stare tradycje i jednocześnie przypominać młodym o prastarych zwyczajach. W związku z tym KGW w Rozdrażewie co roku chętnie udziela się podczas organizacji Topienia Marzanny. W Lany Poniedziałek jak nakazuje wielkopolska tradycja członkowie Koła chodzą z przebierańcami ulicami Rozdrażewa. W pochodzie nie brakuje barwnie przebranych postaci bab, cyganek, policjanta, kominiarza, diabła i innych. Jak to w wielkanocnym zwyczaju w „chodzeniu” nie może zabraknąć też niedźwiedzia. Niezwykle kolorowy i głośny korowód cieszy oko każdego mieszkańca Gminy.

Kobiety chętnie biorą udział w różnego rodzaju imprezach, gdzie rządzą wielkanocne czy bożonarodzeniowe tradycje. Domeną Koła jest wystawienia wielkanocnych i bożonarodzeniowych przysmaków. Grupa może pochwalić się licznymi nagrodami w tej dziedzinie, np. I miejsce za najlepsze śniadanie w konkursie „Tradycyjny Stół Wielkanocny”, gdzie jury zdecydowało, że kompozycja stołu rozdrażewianek wyróżniała się z pośród innych pod względem pomysłu i estetyki. Innym równie ważnym wyróżnieniem było pierwsze miejsce w konkursie na potrawę wigilijną. Rozdrażewianki angażują się również w działania mające na celu przypomnieć jak kiedyś wyglądały prace polowe, bez użycia maszyn, jak kiedyś piekło się chleb w domach.

Panie z KGW w Rozdrażewie o tym, że świetnie gotują nie trzeba nikogo długo przekonywać. Świadczą o tym liczne nagrody i zaproszenia na regionalne imprezy kulinarne. Rozdrażewskie Gospodynie nie osiadają jednak na laurach a dzielnie uczą się tej niełatwej, ale bardzo przyjemnej sztuki – gotowania. Koło Gospodyń w swojej działalności kilkakrotnie organizowało kurs gotowania, który prowadziła doświadczona i znana w naszej Gminie kucharka p. Elżbieta Czubak. Zrzeszone w Kole kobiety prężnie działają łącząc tradycję z nowoczesnością. Oprócz tradycyjnych potraw i przysmaków chętnie uczą się nowych technik, które później
wykorzystują w swoich kulinarnych dziełach. Dobrym tego przykładem jest kurs carvingu, w którym wzięły udział gospodynie KGW.

KGW Rozdrażew z chęcią uczestniczy w ogólnopolskich imprezach i z dumą prezentuje wielkopolskie przysmaki. Rozdrażewianki obecne były także na Ogólnopolskim Festiwalu Wieprzowiny, gdzie otrzymały wyróżnienie za schab w galarecie, chleb ze smalcem i gulasz. Ponadto reprezentowały Gminę Rozdrażew w IV Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem, gdzie serwowały wielkopolski przysmak – pyry z gziką i smażony ser.

Wypieków czy tez pysznych potraw nie brakuje również na imprezach typu „Krotoszyn z Okrasą”, „Powiat od kuchni”, „Smaki Regionów Południowej Wielkopolski”, „Biesiada Wielkopolska”, „Dzień Smażonego Sera” czy „Pogranicze Kultur” w Zdunach. Gospodynie z Koła chętnie uczęstniczą w tego typu imprezach, gdzie mogą uczyć się od najlepszych kucharzy w Polsce i na świecie, np. Karol Okrasa czy Robert Sowa. Obecna przewodnicząca Koła miała okazję podczas jednej z edycji kulinariów „Krotoszyn z Okrasą” być asystentką samego mistrza Okrasy. W Plebiscycie Kulinarnym z kolei Panie odniosły kolejny sukces, wygrywając wycieczkę na Węgry.

Działalność KGW nie ogranicza się do kulinariów, ale również sięga inne dziedziny życia. KGW znane jest z organizowania imprez dla członków Koła z okazji Dnia Babci, Dziadka, Dnia Kobiet. W karnawale KGW jest organizatorem wieczorków karnawałowych zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.
Ponadto Panie będące w KGW mogą poszczycić się talentem wokalnym, który zawsze z chęcią prezentują przy każdej sposobności. KGW jest zawsze obecne na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, dożynkach wiejskich, itp.
W 2012 r. miały zaszczyt wystąpić razem ze znaną piosenkarką Eleni na jednej scenie podczas „Spotkania z tradycją na Wielkopolską Nutę” w Borku Wielkopolskim. Oprócz tego bierze udział w wydarzeniach promujących folklor.

Oprócz szkolenia w zakresie gotowania chętnie poszerzają swoją wiedzę w zakresie ogrodnictwa. W tym celu członkinie KGW były wielokrotnymi uczestniczkami Wystaw Ogrodniczych „Gardenia” w Poznaniu.

ZAGŁOSUJ NA WYBRANE KOŁO
http://www.gloswielkopolski.pl/plebiscyt/wielkopolskie-kola-gospodyn-wiejskich-2016,34487,t,id.html

KGW Benice
Koło Gospodyń Wiejskich w Benicach powstało 13 lutego 1955 r. Skupiało wówczas piętnaście pań, na czele których jako przewodnicząca stała Maria Dudek. Od samego początku koło to było jednym z prężniejszych w regionie. Panie zawsze chętnie brały udział w lokalnych, regionalnych i ponadregionalnych imprezach, wspierając przy tym działalność sołectwa i kółka rolniczego.

Przez lata gospodynie z Benic organizowały kursy gotowania i pieczenia, angażowały się w organizację dożynek i obchody rozmaitych świąt. Podczas żniw organizowały dzieciniec, czyli opiekę dla dzieci, których rodzice pracowali w polu. Co roku panie organizowały także konkurs pt. "Estetyka ogródków kwiatowych", dzięki czemu benickie zagrody zawsze były zadbane i kolorowe. Nazwiska zwycięzców poszczególnych edycji konkursu wyczytać można w skrupulatnie prowadzonej kronice koła.

Panie z Benic znane są z doskonałej kuchni. Wielokrotnie miały okazję prezentować swoje kulinarne talenty podczas lokalnych i regionalnych imprez - na ich czele stoją oczywiście powiatowe kulinaria z Karolem Okrasą i Robertem Sową. Do tego dochodzi festiwal wieprzowiny w Koźminie Wlkp., festiwal kiszki podczas dożynek oraz ubiegłoroczne śniadanie wielkanocne w Pleszewie, podczas którego mazurek przewodniczącej Haliny Borowczyk został wyróżniony przez organizatorów.

Współpraca z Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Benicach zawsze układała się znakomicie. Zaowocowało to nadaniem tytułu "Przyjaciel szkoły" dla benickiego KGW. Panie z koła co roku przygotowują dożynki, organizują spotkania z okazji świąt, a także turystyczne wycieczki. Angażują się w akcje charytatywne, np. w WOŚP. Warto więc docenić to, co robią.

ZAGŁOSUJ NA WYBRANE KOŁO
http://www.gloswielkopolski.pl/plebiscyt/wielkopolskie-kola-gospodyn-wiejskich-2016,34487,t,id.html

KGW Bożacin
Koło Gospodyń Wiejskich w Bożacinie rozpoczęło działalność w 1949 r. Przewodniczącą była wówczas Maria Kubis, miejscowa nauczycielka. Panie wzorowały się na przedwojennych włościankach. Dopiero później rozpoczęła się współpraca z Kółkiem Rolniczym.

Pierwsze lata działalności nie były łatwe, ale bożacińskie gospodynie dzielnie stawiały czoła rzeczywistości. Spotykały się, by wspólnie gotować, szyć, brać udział e rozmaitych kursach i wystawach rolniczych. Od początku współpracowały ze szkołą, gdzie odbywały się zebrania i okolicznościowe imprezy. Wspólnie z nauczycielami założyły zespół teatralno-taneczny, przez wiele lat w czasie żniw prowadziły dzieciniec, czyli przedszkole.

Kiedy w 1975 r. oddano do użytku Dom Rolnika, panie z KGW zajęły wystrojem świetlicy, wyposażeniem kuchni, otwarły też wypożyczalnię naczyń. Organizowano wiele spotkań, kursów i imprez towarzyskich. Nie brakowało też wspólnych wycieczek. W tamtych latach w Bożacinie powstało wiele słynnych różanych ogrodów.

Obecnie przewodniczącą jest Maria Wygralak, która jednocześnie jest sołtysem Bożacina i radną Rady Miejskiej Krotoszyna. Połączenie tych funkcji często ułatwia działalność na rzecz lokalnej społeczności i organizację wielu przedsięwzięć. Tych przedsięwzięć jest całkiem sporo. Panie z Bożacina propagują zdrowy tryb życia, często więc organizują tematyczne spotkania dotyczące zdrowego odżywiania, profilaktyki różnych chorób, dbania o własny wygląd.

Od wielu lat gospodynie z Bożacina biorą udział w organizowanych przez powiat plenerowych imprezach kulinarnych z Karolem Okrasą czy Robertem Sową. W roku 2009 wystąpiły w jednym z odcinków programu telewizyjnego "Kuchnia z Okrasą". Cyklicznie biorą udział w koźmińskim festiwalu wieprzowiny, startowały też w konkursie na najlepsze potrawy z grzyba. Same od kilku lat organizują w Bożacinie "Festiwal kwiatów, zboża i trawy oraz dobrej zabawy", a także konkurs "O różę burmistrza" połączony z warsztatami plastycznymi.

Dwa lata temu tuż obok Domu Rolnika z inicjatywy KGW powstała "Zagroda serem pachnąca". Na realizację tego projektu panie otrzymały dotację z programu "Pięknieje wielkopolska wieś". Każdego roku panie organizują spotkania świąteczne i okolicznościowe, a także zabawy sylwestrowe. Angażują się w organizację odpustu i dożynek Bez nich w Bożacinie nie byłoby życia.

ZAGŁOSUJ NA WYBRANE KOŁO
http://www.gloswielkopolski.pl/plebiscyt/wielkopolskie-kola-gospodyn-wiejskich-2016,34487,t,id.html

NAGRODY:

I miejsce – 3000 zł, II miejsce – 2000 zł i III miejsce – 1000 zł – na produkty firmy TOMA
Za miejsce pierwsze nagrodą będzie także film o Kole i miejscowości, w której ono działa.

Laureatki z miejsc I – III zostaną wręczone pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody podczas Gali odbywającej się podczas Targów „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” 24-27 września 2016 roku w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto