Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsi hodowcy bydła w powiecie krotoszyńskim nagrodzeni na spotkaniu w Świnkowie [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
arch. powiat krotoszyński
Dokładnie 10 maja w Świnkowie odbyło się podsumowanie wyników prac hodowlanych w roku 2017 w powiecie krotoszyńskim.

W spotkaniu uczestniczył starosta krotoszyński Stanisław Szczotka oraz naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Zbigniew Barański.

Najlepszym hodowcom w rankingu Regionalnego Koła Hodowców i Producentów Bydła oceny wydajności rocznej obór w powiecie krotoszyńskim za 2017 rok starosta wręczył puchary i dyplomy w poszczególnych kategoriach.
Wyróżnieni zostali: w obsadzie do 20 krów – Bronisław Koncewicz (Długołęka), Zenon Pazoła (Długołęka), Krzysztof Zaworski (Borzęcice); w obsadzie od 20,1 – 50 krów: Sebastian Sulikowski (Zalesie Wielkie), Andrzej Krzuś (Wielowieś), Jan Kaczmarek (Dzierżanów); w obsadzie od 50,1 – 150 krów: Maciej Pohl (Krotoszyn), Karol Nowak (Zalesie Wielkie), Andrzej Hoffmann (Baszków); w obsadzie od 150,1 – 300 krów: Żaneta Bała-Kaczmarek (Lutogniew), Alina Kaczała-Szymczak (Konarzew), Maria Snela (Baszków).

Następnie wszyscy wymieniali się doświadczeniami z hodowli. Okazuje się, że Wielkopolska należy dziś do pięciu polskich województw, w których bydło mleczne osiąga największą wydajność życiową w produkcji mleka. Należą do nich: województwo opolskie, gdzie wydajność w 2017 roku była największa (średnia to 9 056 kg; jest to wzrost o 468 kg rok do roku), województwo lubuskie (9 022 kg, wzrost o 204 kg), województwo śląskie (9 002 kg, wzrost o 376 kg), województwo dolnośląskie (9 001 kg, wzrost o 340 kg). W tym zestawieniu województwo wielkopolskie zajmuje ostatnią lokatę z wydajnością życiową na poziomie 8 725 kg, co oznacza wzrost wydajności mlecznej o 316 kg rok do roku.

Według danych Regionu Oceny Poznań Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, pod który podpadają ośrodki w Bydgoszczy, Poznaniu i Parzniewie (województwo mazowieckie) wielkopolscy rolnicy osiągają największą wydajność mleczną swoich krów, która sięga 8 808 kg, co oznacza wzrost o 355 kg rok do roku.
Obecnie na terenie Wielkopolski liczba ocenianych przez PFHBiPM gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą krów i produkcją mleka wynosi 3 434 kg. Według stanu na dzień 31 grudnia 2017 roku, w Wielkopolsce utrzymywanych jest 149 419 krów mlecznych (wzrost o 4 900 szt. rok do roku), przy czym przeciętna wielkość stada wynosi 44,7 sztuk, co oznacza wzrost rok do roku o 1,2 sztuki.

Warto również podkreślić, że średnia wielkość stada w Polsce to 40 sztuk (wzrost o 1,1 szt.), a średnia dla Regionu Oceny Poznań to 50,4 sztuk (wzrost o 1,4 szt.).

Bieg Wings for Life World Run 2018 w Poznaniu:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto