Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na co chorują polscy pracownicy? Ten sprytny patent sprawi, że będą rzadziej brać wolne

AB
Pracownicy posiadający prywatne ubezpieczenie zdrowotne spędzają dwa razy mniej czasu na zwolnieniu lekarskim nich osoby korzystające z publicznej służby zdrowia. 

 Na jakie choroby i schorzenia cierpią najczęściej?
Pracownicy posiadający prywatne ubezpieczenie zdrowotne spędzają dwa razy mniej czasu na zwolnieniu lekarskim nich osoby korzystające z publicznej służby zdrowia. Na jakie choroby i schorzenia cierpią najczęściej? Engin Akyurt/ Unsplash.com
Pracownicy posiadający prywatne ubezpieczenie zdrowotne spędzają dwa razy mniej czasu na zwolnieniu lekarskim nich osoby korzystające z publicznej służby zdrowia. Na jakie choroby i schorzenia cierpią najczęściej?

Pracownicy korzystający z prywatnej opieki medycznej rzadziej chorują - sugerują wyniki raportu Medicover. Dla firmy to ponad 1000 zł oszczędności w ciągu roku na każdym pracowniku.

Jeżeli firma zapewni pracownikom prywatną opiekę medyczną, zaoszczędzi 1005 zł rocznie - wynika z wyliczeń Medicover. W obliczeniach kosztów, jakie pracodawcy ponoszą z powodu wybranych chorób pracowników, uwzględniono absencję pracowników produkcyjnych, w tym osób pracujących zmianowo, pracowników biurowych, mobilnych oraz osób na stanowiskach decyzyjnych.

Wśród czynników wpływających na szybszy powrót do pracy autorzy raportu wymieniają:

  • organizację służby zdrowia
  • jakość opieki medycznej
  • współpracę między pacjentem a lekarzem
  • czas oczekiwania na wizytę
  • dostęp do koordynowanej opieki zdrowotnej
  • skuteczność leczenia
  • stosowanie się przez pacjenta do zaleceń lekarza

Polscy pracownicy cierpią na liczne choroby cywilizacyjne - wynika z Raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2020”. Analiza przypadków chorobowych 347 tys. pracujących pacjentów w wieku 18-67 lat pokazała, że jednym z istotnych problemów naszych czasów jest otyłość, z którą musi mierzyć się ponad połowa osób zatrudnionych.

Pracujący mężczyźni mają nadwagę dwa razy częściej niż kobiety. Dodatkowe kilogramy szczególnie doskwierają pracownikom po czterdziestce, ale wraz z wiekiem problem postępuje, aby osiągnąć swoje apogeum, kiedy ukończymy 65. rok życia.

Większość pracowników ma także nieprawidłowe stężenie cholesterolu we krwi, co może sugerować, że źle się odżywiamy w pracy, np. spożywamy zbyt tłuste posiłki. Pod względem nadmiaru cholesterolu rekordzistami są osoby w wieku 50 – 59 lat.

Co trzeci pracownik ma nieprawidłowe ciśnienie tętnicze. Tego typu schorzenia najczęściej występują u osób w wieku 60 – 64 lat. Jednocześnie aż 14,5% osób pracujących pali papierosy, co przekłada się na problemy z płucami i oskrzelami. Wśród schorzeń powiązanych z paleniem warto wymienić przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POChP (rozedma) czy przewlekle zapalenie oskrzeli.

Przebywanie w zakładzie pracy często kończy się chorobą, i to niekoniecznie COVID-19. Najczęściej pracownicy biorą zwolnienie chorobowe z powodu ostrego zakażenia dróg oddechowych, ale powodem niezdolności do pracy często są także: bóle pleców, urazy lub stres - wskazują autorzy Raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2020”.

Co ciekawe, osoby korzystające z prywatnej opieki medycznej przebywają na zwolnieniach dwa razy krócej niż pacjenci leczący się wyłącznie w NFZ. Klient Medicover spędza na zwolnieniu średnio 5,5 dnia, podczas gdy pozostali pracownicy - 11 dni w ciągu roku.

Autorzy badania twierdzą także, że osoby mające dostęp do prywatnej opieki medycznej rzadziej pracują podczas choroby. Jest to o tyle istotne, że produktywność osób chorych spada, co przekłada się na gorsze wyniki przedsiębiorstwa.

- Zdrowie to lepsza jakość życia, a w perspektywie rynku pracy – wyższa produktywność. Każdy pracodawca ponosi koszty związane z nieobecnością pracowników lub ich mniejszą wydajnością, w tym z tzw. prezenteizmem – czyli pracą podczas choroby – mówi Artur Białkowski, dyrektor zarządzający ds. usług biznesowych Medicover Polska – Wybór modelu opieki zdrowotnej ma istotny wpływ na biznes i może być benefitem nie tylko dla pracownika, ale i pracodawcy – dodaje ekspert.

Po lekturze raportu można dojść do wniosku, że osoby mające dostęp do prywatnej opieki medycznej częściej chodzą do lekarza, aby zapobiegać chorobom. Ponad 70% badanych skorzystało w ciągu roku z wizyty profilaktycznej (dane uwzględniają m.in. medycynę pracy).

- Profilaktyka, dostęp do opieki zdrowotnej – w tym rozwiązania z zakresu e-zdrowia i telemedycyny, które systematycznie rozwijamy – oraz właściwe postępowanie przekładają się na krótszą nieobecność pacjentów Medicover w porównaniu z ogólną populacją w Polsce – mówi koordynator raportu, dr n. med. Piotr Soszyński, dyrektor ds. strategicznego doradztwa medycznego w Medicover Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na co chorują polscy pracownicy? Ten sprytny patent sprawi, że będą rzadziej brać wolne - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto