Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młode pokolenie brało udział w pożytecznej akcji. Sadzili las, by pokazać, że zależy im na przyrodzie

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Starostwo powiatowe w Krotoszynie
Na początku października doszła ponownie do skutku niezwykle pożyteczna akcja, prowadzona przez starostwo powiatowe, jakim jest sadzenie lasu. Tym razem dzieci z opiekunami- 4.10. i dwa dni później samorządowcy oraz zaproszeni goście, pokazali że zależy im na przyrodzie.

Zyski z tego wydarzenia są bezcenne. Dbając o przyrodę, a w tym przypadku o zalesienie, uczestnicy przyczyniają się do wzrostu świadomości ekologicznej. Wymiar edukacyjny jest tu bardzo ważny i istotnym, bo zgodnie z trafnością nauki ,,czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Dlatego tak ważna jest edukacja młodego pokolenia. Tym razem oba spotkania miały miejsce na terenie leśnictwa Lila, mieszczącego się na terenie gm. Zduny.

Najistotniejsze było sadzenie drzew przez dzieci. Wraz z najmłodszym pokoleniem, w tym wydarzeniu brał udział: Wicestarosta Krotoszyński – Paweł Radojewski, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krotoszynie oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Krotoszyn.
Same dzieci wywodziły się z Przedszkola nr 1 „Miś Uszatek” w Krotoszynie, a także Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie. Do akcji dołączyła młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie. Razem wspólnie posadzili dziesiątki drzew.

-Rok 2021 wpisuje się w kolejną odsłonę zapoczątkowanej przez ONZ w 2011 roku akcji pn. Międzynarodowy Rok Lasów. Jego głównym przesłaniem są słowa „Lasy dla ludzi”, mające uświadamiać jak ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu mają ekosystemy leśne. W nawiązaniu do powyższej myśli Starosta Krotoszyński- wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Krotoszyn, od lat organizują akcje sadzenia lasu, które przebiegają przy udziale osób zaangażowanych w program oraz z dziećmi i młodzieżą-

wyjaśnia naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa- Danuta Kułaga.

Wspólnymi siłami, pod opieką i przy pomocy dorosłych posadzone zostały tam dęby bezszypułkowe, olsze czarne, świerki pospolite, a także dzikie jabłonie i grusze przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Krotoszyn: Barbarę Olek, Macieja Niżniowskiego, Marcina Woźniaka i Krystiana Chmielarza. Akcja połączona była z szeroką edukacją ekologiczną przygotowaną przez leśników. Dzieci otrzymały pomoce edukacyjne oraz materiały promocyjne dotyczące programu zbiórki zużytych baterii „Bateria Zebrana – Przyroda Uratowana”, który obecnie prowadzona jest z inicjatywy Starosty Krotoszyńskiego na terenie powiatu krotoszyńskiego. Sama naczelnik wspomina, iż akcja nie była tylko wartościową lekcją, ale przede wszystkim czasem radości i dobrej zabawy.

Dla mnie osobiście to ogromna radość oraz satysfakcja kiedy mogę przypatrywać się szczęśliwym i zadowolonym dzieciom

-opowiada. Dodaje, iż uczestnicy z zapałem podchodzili do tego zajęcia. Niejednokrotnie ubrudzone i strudzone nie przerywały jednak pracy chcąc wypełnić do końca powierzony im obowiązek. sadzenia lasu. Wspomina jednego z siedmiolatków, który wywarł na niej niezatarte wrażenia. -

Powiedział z wyraźną dumą. Przyjadę tu za 40 lat zobaczyć jaki nasadziłem las. Dla nas jako przedstawicieli starostwa tak postawa jest powodem do dumy z dobrze wykonanego zadania. Chodzi nam przecież by społeczeństwo było świadome i odpowiedzialne

- kończy Kułaga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto