Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśny cmentarz ewangelicki w Granowcu kryje niesamowite tajemnice [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Granowiec w gminie Sośnie znany jest z tego, że w czasie Powstania Wielkopolskiego toczyły się tam boje. Bitwę, która toczyła się w dniach 15-16 stycznia 1919 r. wygrali Polacy. Warto jednak poznać tę miejscowość od innej strony i zobaczyć niszczejący cmentarz ewangelicki w pobliskim lesie.

Cmentarz jest widoczny z leśnej drogi. Drugi znajduje się w centrum Granowca. Leśny jest mały, niszczejący, lecz widać, że składane są na nim znicze i kwiaty. Przy drodze leży płyta z nagrobka trzech dziewczynek: Pauliny (1903-1903), Anny (1907-1908) i Olgi (1910-1912) Szyszki. Tablicę niewątpliwie wystawili rodzice pisząc, że "tu leżą w Bogu nasze ukochane dzieci". Nieopodal znaleźć można grób Balcera Trochy (1863-1921). Co ciekawe, na tablicy połowa miejsca zajęta jest przez niego, a druga połowa jest pusta. Jakby zostawiono miejsce na żonę, która obok niego nie spoczęła. Na innym cokole znajduje się napis (bez nazwisk): "Dla ojca i matki byliśmy drogimi dziećmi, ale woleliśmy tutaj zostać". Niedaleko znaleźć można pomnik Christiana Nowaka (1838-1916) oraz jego żony Katheriny Nowak z d. Dittrich (1842-1934). Wśród grobów leży spróchniały, stary, wysoki krzyż. Zastąpiono go mniejszym. Ciekawy jest grób A... (uszkodzona część) Nowaka (1882-1918). Poległ on w czasie I wojny światowej, a ma dopisek "Füsilier", co oznacza najniższy stopień wojskowy w jednej z formacji piechoty. Dodatkowo na górnej części płyty ma krzyż żelazny z okresu Wielkiej Wojny. Mimo, iż nazwiska są polskobrzmiące, to napisy na nagrobkach zostały wykonane w języku niemieckim.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

Galeria Krotoszyńska już oficjalnie otwarta. Część sklepów j...

Krotoszyńskie muzeum i galeria Refektarz już otwarte. Wpadli...

Drużyna LKS Ceramika Krotoszyn na początku lat 90-tych: sędzia Zenon Ratayczyk, trener Lech Pauliński, Piotr Nowakowski, Marek Patalas, Romuald Ratayczyk, Wiesław Wojtkowiak, Grzegorz Zieliński, Andrzej Piechocki, Dariusz Drewniak, Ryszard Smal, Adam Panek, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Wudarski, Paweł Nowak i Wojciech Wala.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

KrotoFestu 2020 nie będzie! Zapraszamy do wspomnień z ubiegł...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto