Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny wys(KOK) z pandemii

Marcin Szyndrowski
Marcin Szyndrowski
Krotoszyński Ośrodek Kultury w Krotoszynie na dobre rozpoczął działania w nowym 2022 roku. O bieżącej działalności chętnie opowiada dyrektor tej instytucji – Joanna Jarocka.

Początek roku dla KOK to oczywiście kolejny finał WOŚP. I tym razem było na poziomie. Na krotoszyńskiej scenie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Biadkach, liczne grupy taneczne z Centrum Tańca Show Dance, Filip Jerzyk i jego stand-up „Edukacja bez cenzury”, grupy taneczne działające przy KOK-u, HIP-HOP i Temperature oraz w tańcu towarzyskim można było zobaczyć Szymona Staśkowiaka i Roksannę Żyłę z Wrocławskiej Akademii Tańca. W finale wystąpił rockowy zespół wrocławski The Stallions, o którym można oczywiście poczytać na naszym portalu.

Lokalne akcenty

Właśnie ta nasza lokalność to koloryt działań KOK-u, na który stawia w głównej mierze Jarocka. Od początku, kiedy tylko przejęła stery ośrodka, nie ukrywa, że będzie robiła wszystko by wzmocnić działania w tym kierunku. Krotoszynianie bowiem chcą widzieć zaangażowanie w kulturę własnych mieszkańców – i tych młodych, i tych nieco starszych. Stąd też w KOK dzieje się i dziać będzie naprawdę sporo. - W samym KOK organizowanych jest wiele stałych zajęć dla dzieci, młodzieży i seniorów. Staramy się cały czas poszerzać swoją ofertę kulturalną by każdy mógł znaleźć tutaj swoje miejsce – mówi Joanna Jarocka. Aktualnie z powodzeniem odbywają się zatem zajęcia taneczne (taniec nowoczesny, taniec ludowy, hip hop), zajęcia plastyczne, zajęcia fitness czy też nowo powstałe zajęcia z jogi czy terapii tańcem. - Duża zasługa Arlety Polańskiej, Aleksandry Drygas, Lidii Saracen, Beaty Ulbrych czy Joanny Augustyniak i Weroniki Augustyniak, które oczywiście wciąż zachęcają do udziału w cyklicznych zajęciach – dodaje Jarocka.

Prężnie działa studio nagraniowe KOK kierowane przez Krzysztofa Kaźmierczaka. Ostanio powstała tam niezwykła płyta „Strefa szarości” formacji Art. Komitywa. Powstają w KOK-u również filmy dokumentalne realizowane przez PWP, ostatnia produkcja to film „Królewski instrument” poświęcony organom piszczałkowym w bazylice krotoszyńskiej. Zrealizowane zostały także cieszące się dużą popularnością teledyski. W harmonogramie zajęć nie brakuje również Teatru Ognia, Klubu Fotograficznego „Blenda” czy też zajęć teatralnych prowadzonych przez Zuzannę Kozinę-Błauciak w ramach grupy teatralnej „Kokersi”, którzy ponownie zawojowali scenę swoją najnowszą sztuką. O KOK nie zapominają również muzycy, którzy znaleźli tam doskonałe miejsce do prób. Na stałe ćwiczą tam m.in.: zespół Pan Przecinek & Zespół Depresyjny czy Krotoszyńska Orkiestra Dęta.

Klub Seniora i pomysł na wolontariat

Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krotoszynie też czują się tutaj dobrze. Ich grafik zajęć wypełniony jest naprawdę po brzegi. Każdy senior znajdzie tutaj coś dla siebie. - Aktualnie myślimy o tym by mała sala w kinie Przedwiośnie została w pełni zaadoptowana przez seniorów. To bardzo aktywna grupa, która chce współorganizować życie kulturalne i chce aktywnie spędzać czas. Wierzę w to, że o ich działaniach nie będzie cicho – dodaje dyrektorka KOK. (szerzej o seniorach napiszemy niebawem – przyp. red.).

Jarocka chciałaby bardzo aby KOK stał się również miejscem, w którym na nowo odżyje idea wolontariatu wśród młodych ludzi. - Wolontariat w KOK to idea, która powinna na stałe wpisać się w koloryt tego miejsca. Bardzo chciałabym aby to właśnie tutaj powstała grupa osób zrzeszających, przede wszystkim, młodzież z Krotoszyna. To przecież idealne miejsce do organizacji wszelkiego rodzaju akcji wolontariackich. Jesteśmy otwarci na tego typu działania i zapraszamy wszystkich do podjęcia tego tropu – mówi Jarocka.

Z dobrymi finansami wciąż do przodu

Budżet ośrodka na 2022 rok to 1,7 mln zł. Z tej puli część pieniędzy z pewnością pójdzie na wynagrodzenia pracowników, wydarzenia kulturalne. Dyrekcja aplikuje do programu Kulisy Kultury aby pozyskać środki na kolejne inwestycje, których wciąż czeka KOK sporo. Z ważniejszych na ten rok warto wymienić: kompleksowy remont salki baletowej z zapleczem (100 tys. zł), izolacja fundamentów części budynku (45 tys. zł) oraz opracowanie dokumentacji na drugą część modernizacji kina Przedwiośnie, gdzie potrzebne jest już nowe ogrzewanie. O kosztach na razie nie wiadomo, bo to okaże się w kosztorysie. Możemy domyślać się tylko – liczonych w milionach złotych.

A co z JAK-iem? - Niecałe pięć lat temu prace opiewały na 3,5 mln zł. Podpisana w 2020 roku umowa i aktualizacja kosztorysu oraz zmian podniosła znacznie tę kwotę. Znów musieliśmy przeanalizować całość inwestycji. Aktualnie całość zmian trafiła do Urzędu Marszałkowkiego, z którego czekamy za odpowiedzią by ruszyć z pracami. Pierwotny termin czerwca tego roku jest już nieaktualny. Jeśli Urząd Marszałkowski pozytywnie zaakceptuje całość koncepcji to oficjalne zakończenie prac powinno zakończyć się w październiku kolejnego roku – mówi Jarocka. Jak się dowiedzieliśmy, JAK będzie posiadał nowoczesną widownię oraz scenę dostosowaną do występów teatralnych i wydarzeń muzycznych. Zrezygnowano z dwóch poziomów podłogi, która będzie zrównana do jednego poziomu.
Z dochodami całkiem przyzwoicie. Duży atut w tym miejscu kina, które generuje największe wpływy. - Duża zasługa tutaj Roberta „Sokoła” Sokołowskiego, który potrafi dobrać tak repertuar, że zawsze przyciąga odbiorców – mówi Joanna Jarocka. Co godne podkreślenia KOK ma porównywalne dziś dochody jak te ze stycznia przed wybuchem pandemii. Nie jest zatem źle.

KrotoFest, Więc Wiec i tak dalej...

Aktualne wydarzenia KOK można bez problemy śledzić na portalu FB instytucji oraz w kalendarzu imprez na stronie Urzędu Miejskiego. Do tej pory działo się naprawdę sporo. Za nami m.in. finał kolejnego konkursu „Autoportret jesienny” z fenomenalnym występem zespołu Tubis Trio czy też wspomniany wcześniej spektakl Kokersów. Odbywało się również wiele innych imprez, o których możecie czytać na naszym portalu.
Mieszkańców już dziś interesują jednak trzy najważniejsze dla nich imprezy i pytanie czy w ogóle się odbędą. - Potwierdzam, że Więc Wiec i Busker Bus odbędą się jak co roku w Krotoszynie – mówi dyrektorka dodając, że KOK zamierza również organizować wiele innych eventów w zależności od potrzeb. - We współpracy z CKI powracamy do konceru VIP-y śpiewają, które odbędą się już 20 marca w kinie Przedwiośnie – dodaje Jarocka.
O Więc Wiecach, KrotoFeście i Busker Bus będziemy informowali jak poznamy szczegóły tych imprez.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kulturalny wys(KOK) z pandemii - Krotoszyn Nasze Miasto

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto