Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyńskie Dęby zostały już rozdane! Poznajcie laureatów! [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
W czwartek, 7 marca w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja odbyła się uroczystość wręczenia prestiżowej nagrody „Dąb Krotoszyński”.

Kolejna edycja prestiżowej nagrody Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb” już za nami. Przypomnijmy, że nagroda ta jest przyznawana tym organizacjom, instytucjom i osobom, które w mijającym roku poprzez swoją działalność wniosły szczególne zasługi na rzecz rozwoju i promocji powiatu.

Nauka i kultura
W tej kategorii nominowano kolejno: Muzeum Regionalne im. Hugona Ławniczaka w Krotoszynie, Ewę Bukowską z krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. A. Fiedlera, Jarosława Reisinga – muzyka, Katarzynę Wicenciak-Dudę ze szkoły tańca Show Dance, Szkołę Rocka Kuby Lecieja oraz grupę teatralną 10.50 działającą przy Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Koźminie Wlkp.

Głosami kapituły zwyciężyło Muzeum Regionalne, które od ponad 60. lat nie tylko gromadzi i dokumentuje pamiątki przeszłości Krotoszyna i regionu, ale odgrywa ważną rolę w edukacji historycznej, kulturalnej i patriotycznej. Kilka razy do roku organizuje m.in. wystawy czasowe o tematyce historycznej, artystycznej, przyrodniczej i regionalnej, które zazwyczaj mieszczą się w sali na parterze budynku, ale także na rynku. Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez Muzeum imprezy cykliczne: wieczornice, spotkania i widowiska historyczne.

Działalność społeczna
Tutaj nominacje otrzymali: Stowarzyszenie „Razem” z Krotoszyna, Polski Związek Sumo, Aleksandra Opalińska, Wojciech Wierciński, Irena Marszałek, Krotostrefa, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami – oddział Krotoszyn i Ochotnicza Straż Pożarna w Koźminie Wielkopolskim.

Zwycięzcą zostało aktywne TOZ w Krotoszynie, które prowadzi miejsko-gminne schronisko dla bezdomnych zwierząt w mieście. Członkowie działają jednak w szerszym zakresie. Interweniują m.in. w obronie praw zwierząt. Wszyscy, przy tym , są wolontariuszami – za swoją działalność nie pobierają wynagrodzenia.

Oświata
Zgłoszono: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Krotoszynie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp.

Zwyciężyła krotoszyńska „trójka”, która jest dziś miejscem, które stwarza uczniom doskonałe warunki do rozwoju wzorca osobowego w duchu ogólnie przyjętych wartości moralnych. Kadra pedagogiczna we współpracy ze środowiskiem lokalnym, organem prowadzącym szkołę oraz przy ogromnym wsparciu rodziców, dąży do wyposażenia młodych ludzi w cechy osobowości i mentalności, dzięki którym będą oni mogli dobrze funkcjonować w otaczającym ich i ciągle zmieniającym się świecie.

Gospodarka
W tej ważnej kategorii nominacje otrzymali: Karol Piotrowski i firma Lege – opakowania z Koźmina Wlkp.
Doceniono na gali Karola Piotrowskiego, który kontynuuje tradycje zegarmistrzowskie po ojcu. Sam zakład istnieje w mieście od 1919 roku. Nasz zwycięzca przejął zakład ojca w 1983 roku, a spod jego ręki wyszło dziewięciu przyszłych zegarmistrzów. Dziś – prezes oddziału PTTK w Krotoszynie, Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Ludowego „Krotoszanie”, dwukrotny król Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, członek LOK i sędzia I klasy strzelectwa sportowego (siedmiokrotny mistrz woj. lubuskiego), działacz Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego. W swoim życiu otrzymał wiele oddznaczeń.

Sport
Sporo zgłoszeń wpłynęło do kat. sportu. Kolejno zgłoszono: Arona Rozuma, Klub Olimpiad Specjalnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Borzęciczkach, Dawida Kujawskiego i Julię Domasiewicz.
Nagrodę przyznano Klubowi Olimpiad Specjalnych, o którym w tym roku już sporo pisaliśmy na łamach naszej gazety. Przypomnijmy, że klub ten rozpoczął swoją działalność w 2000 roku i należy do oddziału regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Wielkopolskie Konin. Klub liczy 38 zawodników i 8 członków. Trenuje w następujących dyscyplinach: tenis stołowy, piłka nożna, pływanie, lekkoatletyka, bowling, badminton, narciarstwo, trening aktywności motorycznej oraz od września ub. roku realizuje program młodych sportowców przeznaczony dla dzieci z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. To wszystko zapewnia lepszy rozwój i większą integrację młodzieży.

Ważna nagroda
„Dąb krotoszyński” jest przyznawany tym organizacjom, instytucjom i osobom, które w mijającym roku poprzez swoją działalność wniosły szczególne zasługi na rzecz rozwoju i promocji powiatu. Każdy może zgłosić swojego kandydata. Nagroda przyznawana jest za szczególne zasługi na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Krotoszyńskiego w pięciu kategoriach: nauka, kultura; działalność gospodarcza; działalność społeczna; sport i oświata.
Dla lokalnej społeczności nagroda ta jest najważniejszą nagrodą w roku bowiem docenia przede wszystkim organizacje i ludzi z terenu powiatu krotoszyńskiego, które swoją pracą wnoszą wiele do danych aspektów życia własnych miejscowości i gmin. Uroczysta gala, na początku każdego roku jest już tylko przysłowiową „wisieńką” na torcie.


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto