18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyńska Lokalna Grupa Działania na szuka lokalnych produktów - co możemy promować? ZDJĘCIA

Anna Juskowiak
Krotoszyńska Lokalna Grupa Działania szkoli się i szuka lokalnych wyrobów, które można by zarejestrować jako produkt regionalny.

30. członków krotoszyńskiego Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Okno Południowej Wielkopolski” wzięło udział w szkoleniu z wizytą studyjną na terenie Złotnik Lubańskich, Chocianowa i okolic w województwie dolnośląskim.

– Wyjazd został współfinansowany z ze środków Unii Europejskiej, w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Celem wyjazdu było zdobycie podstawowej wiedzy i zasięgnięcie „dobrych praktyk” z zakresu produktu lokalnego, lokalnego znaku promocyjnego i marki lokalnej jako wizytówki LGD – wyjaśnia Kamila Jarocka, doradca ds. dotacji i funkcjonowania LGD w Krotoszynie.

Zobacz także: Wystawa Zwierząt Gospodarskich i Domowych w Benicach - występ Jarzębiny z sołtysem

Pobyt zainaugurowało szkolenie warsztatowe, podczas którego uczestnicy poznali teoretyczne podstawy zagadnień związanych z produktem lokalnym i dziedzictwem regionu. Następnie odbyła się wizyta studyjna, która pozwoliła w praktyce poznać wszystkimi zmysłami niepowtarzalność produktów lokalnych „Wrzosowej Krainy”.

– Podczas wizyty w Ekomuzeum „Wrzosowa Chata” w Borówkach uczestnicy wzięli udział w ciekawej Wyprawie Odkrywców po skarb i warsztatach zielarskich. Spróbowali lokalnych produktów tradycyjnych, m.in. oleju ziołowego – mówi Kamila Jarocka.

Zobacz także: Plener ceramiczno-malarski w Krotoszynie

Dodaje, że w „Piernikowym Świecie Wandzi” w Przemkowie odbyły się warsztaty lukrowania miodowych pierniczków, a w Ekomuzeum „Pasieka Maja” w Krępie – warsztaty pszczelarskie z odlewaniem figurek-świeczek z wosku pszczelego.

Dodatkową atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Zapory Złotnickiej i Leśniańskiej na Kwisie, Zamku Czocha w Suchej, Dębu Chrobrego w Piotrowicach, oraz innych walorów architektoniczno-krajobrazowych południowo-zachodniego obszaru Dolnego Śląska.

– Wyjazd był nie tylko wspaniałą okazją do tego, by zdobyć wiedzę i podpatrzeć dorobek innych, ale również inspiracją do podjęcia podobnych działań na naszym terenie – wyjaśnia pracownica krotoszyńskiego LGD.

Czytaj także: Lokalna Grupa Działania w Krotoszynie - kontakt

Jarocka zdradza, że pierwszym efektem szkolenia ma być powołanie przez LGD grupy roboczej ds. produktu lokalnego, mającej na celu identyfikację lokalnego dziedzictwa, którym może być zarówno rękodzieło, produkty spożywcze, kultura ludowa, natura i architektura, a także lokalne imprezy, przyczyniające się do zachowania tradycji i tożsamości naszej „małej ojczyzny”. Kamila Jarocka argumentuje, że produkty lokalne o unikalnym charakterze będą mógł wspierać promocję i kreować wizerunek regionu.

Krotoszyn.naszemiasto.pl na Facebooku. Zebraliśmy całe miasto w jednym miejscu - dołącz do naszej społeczności!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto