Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszynianie pamiętali o 100. rocznicy bitwy warszawskiej [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W sobotę, 15 sierpnia władze samorządu powiatowego i gminnego, przedstawiciele stowarzyszeń, szkół, a także mieszkańcy złożyli wieńce kwiatów pod obeliskiem 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, pamiętając tym o heroicznej walce krotoszyńskiej jednostki w wojnie na wschodzie. Uczcili w ten sposób 100. rocznicę bitwy warszawskiej.

O historii opowiedział dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie Piotr Mikołajczyk. Następnie delegacje samorządowców, organizacji, czy szkół złożyły kwiaty pod iglicą 2 Pułku Strzelców Wielkopolskich, czyli późniejszego 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej na cmentarzu. Pomimo upływu tylu lat, warto pamiętać te historie. Różne losy i wojny sprawiły, że żołnierze różnych narodowości, służących nawet w obcych armiach znaleźli się właśnie w Krotoszynie, gdzie spoczywają. Historie, choć wydają się łatwe, mogą być skomplikowane. Zachęcamy jednak do poznawania historii.

Bitwa warszawska, nazywana również Cudem nad Wisłą, była kulminacyjnym punktem wojny polsko-bolszewickiej. O wojnie tej mówiło się sporo w okresie międzywojennym, z kolei w okresie powojennym mało, o ile nie w ogóle. W ostatnich latach pamięć o bitwie i wojnie polsko-bolszewickiej jest skrzętnie kultywowana, m.in. dzięki kilku ekranizacjom.

Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się w 1919 roku i toczyła się pomiędzy odradzającą się Rzeczpospolitą Polską a Rosją Sowiecką. Po początkowych sukcesach wojsk polskich, które dotarły do Kijowa w maju 1920 roku, wojska bolszewickie przeprowadziły druzgocące kontrnatarcie, zatrzymując się dopiero na przedpolach Warszawy.
13 sierpnia wojska bolszewickie zdobyły Radzymin i ruszyły na Warszawę. Siły polskie stawiały zacięty opór broniąc linii od Warszawy do Radzymina. 15 sierpnia oddziały polskie ruszyły znad Wieprza, odbijając Radzymin i odzyskując utracone pozycje sprzed dwóch dni. 16 sierpnia sytuacja polska była znacznie lepsza. W tym samym czasie toczyły się zacięte walki nad Wkrą. Dopiero 16 sierpnia ataki wyprowadzone z południowo--wschodnich fortów Modlina i znad Wkry doprowadziły do opanowania miejscowości Nasielsk. W tym czasie rozpoczęło się również kontruderzenie znad Wieprza, gdzie już 17 sierpnia polskie wojska znalazły się na linii Biała Podlaska-Międzyrzec-Siedlce-Kałuszyn-Mińsk Mazowiecki. Część wojsk bolszewickich wycofała się, a część została przyparta do granicy niemieckiej i internowana na terytorium Prus Wschodnich (24 sierpnia). Nie można tutaj zapomnieć o złamaniu jeszcze we wrześniu 1919 roku rosyjskich szyfrów przez porucznika Jana Kowalewskiego. W walkach wyróżniło się sporo formacji i żołnierzy. W wyniku bitwy warszawskiej 15 października zawarto zawieszenie broni, a już w marcu 1921 roku w Rydze podpisano polsko-sowiecki traktat pokojowy, na podstawie którego wytyczono obowiązującą do 17 września 1939 roku granicę wschodnią. W wojnie polsko-bolszewickiej poległo ok. 4,5 tys. żołnierzy polskich, a 22 tys. zostało rannych. Około 10 tys. żołnierzy uznaje się za zaginionych. Do dzisiaj nie są znane dokładne straty sowieckie, jednak z reguły przyjmuje się, że poległo ok. 25 tys. bolszewickich żołnierzy, a 65 tys. dostało się
do niewoli.

56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej powstał w czasie Powstania Wielkopolskiego jako 2 Pułk Strzelców Wielkopolskich.
Trzon jednostki stanowili żołnierze, którzy zdobyli doświadczenie w powstańczym zrywie oraz w I wojnie światowej. Wiedza i doświadczenie przydały się, bowiem pułk ten wykazał się heroizmem, za co otrzymał od marszałka Józefa Piłsudskiego order Virtuti Militari. Nagrodzono również 44 oficerów i żołnierzy orderem Virtuti Militari V kl., a Stanisława Jakubowicza – IV kl., jako jednego z ośmiu w okresie międzywojennym. Żołnierzy pułku odznaczono też Krzyżami Walecznych: 267 – jednokrotnie, 66 – dwukrotnie, 23 – trzykrotnie, a 21 – czterokrotnie. W walkach zginęło lub zmarło od odniesionych ran 8 oficerów i 338 żołnierzy pułku.

Zachęcamy również do odwiedzenia Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, w którym wizyta może być ciekawą podróżą do przeszłości i poznania naszej lokalnej historii.

Żołnierze już nie są bezimienni... [ZDJĘCIA] ...

98. rocznica bitwy warszawskiej w Krotoszynie [ZDJĘCIA + FIL...

Uczcili rocznicę bitwy warszawskiej [ZDJĘCIA]

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

Pan Tomasz w kościele pw. św. Stanisława wciąż się modli. Woli jednak przebywać tam sam na sam z Bogiem...

Tomaszu, tylko nie mów nic nikomu! Wywiad z ofiarą molestowa...

Krotoszyńskie muzeum i galeria Refektarz już otwarte. Wpadli...

Drużyna LKS Ceramika Krotoszyn na początku lat 90-tych: sędzia Zenon Ratayczyk, trener Lech Pauliński, Piotr Nowakowski, Marek Patalas, Romuald Ratayczyk, Wiesław Wojtkowiak, Grzegorz Zieliński, Andrzej Piechocki, Dariusz Drewniak, Ryszard Smal, Adam Panek, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Wudarski, Paweł Nowak i Wojciech Wala.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

Eksploracja dawnego zakładu Bakutil w Baszkowie. Zobaczcie n...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto